کد خبر: ۴۶۸۴۵
۱۰:۱۲ -۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۲

پیش بینی بورس در هفته آینده/ پایان موج صعودی بورس از هفته سوم اردیبهشت

بورس تهران در حالی همه روز‌های کاری فروردین ماه به جز دو روز را با چراغ سبز به پایان برد که آرش شهریاری، کارشناس بازار سرمایه معتقد است: احتمالا هفته آینده نیز رشد بورس تداوم خواهد داشت.

بازار بورس

نشان تجارت - شاخص هم وزن بورس در حالی با رشد ۴ هزار واحدی، آخرین روز کاری فروردین ماه را به پایان برد که شاخص کل با عقب نشینی ۱۳۰۴ واحدی، از رشد بازماند.

سقف شکنی‌های بدون وقفه، عبور شاخص کل از مرز بی سابقه دو میلیون و ۳۲۵ هزار واحد، ورود نقدینگی جدید به بازار، افزایش ارزش معاملات و... دست به دست هم داده تا بورس برای سهامداران متضرر سال ۱۳۹۹ دوباره جذاب شود.

اما سوال اصلی این است که رشد بی وقفه بورس تا کی ادامه دارد؟ و بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به چه سمت و سویی می رود؟

اردیبهشتِ بورس هم سبزرنگ است؟

آرش شهریاری، کارشناس بازار سرمایه در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: احتمالا بورس در هفته آینده شاهد رشد خواهد بود و ما تا انتهای اردیبهشت اصلاح قابل ملاحظه‌ای نخواهیم داشت.

وی در مورد دلایل رشد بورس در فروردین ماه گفت: مقصر اصلی رشد همه بازار‌های مالی در ماه‌های اخیر، تحرکات و جهش قیمت دلار است.

بورس تهران از بحران خارج شد؟

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، به دنبال جهش قیمت دلار، بازار‌های طلا و سکه، مسکن و خودرو شاهد افزایش قیمت‌ها بودند.

شهریاری ادامه داد: این در حالی است که سهام ۷۰ تا ۸۰ درصد بازار سرمایه، کامودیتی محور و دلاری محور است و نسبت به تحرکات شدید قیمتی دلار عقب مانده بود. از طرفی ارزش دلاری بازار سرمایه اهمیت بسیاری دارد؛ به عبارت دیگر ارزش دلاری بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰۰ میلیارد دلار بود که در این دو سال اخیر رشد نکرده بود.

جهش ارزش معاملات خرد در بورس تهران

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به پیک قیمتی در بازار‌های مالی به دلیل رشد قیمت دلار به اقتصاد ۲۴ گفت: بازار سرمایه در این دو سال از سایر بازار‌ها عقب ماند؛ در حالی سهام شرکت‌های دلاری ارزنده بود، ولی در قیمت‌های پایین‌تر معامله می‌شد.

شهریاری با بیان اینکه سهامداران منتظر رشد بورس بودند، گفت: ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه سال گذشته به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید که در حالِ حاضر به بالای ۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این روز‌ها چه سهامی بخریم؟

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: صنایع دلاری، فلزات اساسی، صنعت پتروشیمی، پالایشی‌ها و بسیاری از سهم‌های دیگر در سال ۱۳۹۹ پیک‌های قیمتی خود را تجربه کردند. این در حالی است که هم اکنون شاهد رشد بیشتر سهم‌های هم وزن هستیم؛ مثل صنعت دارو، صنعت غذا، دامپروری و سهم‌های واسطه گری‌های مالی و بانکی ها.

شهریاری با اشاره به نقش بازارساز در رشد بورس ادامه داد: نمی‌توان نقش بازارساز (چه حاکمیت، دولت یا سازمان بورس) را در رشد بورس کتمان کرد.

بهار سبز بورس تا کی ادامه دارد؟

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه امسال، سال بورس است، به اقتصاد ۲۴ گفت: احتمالا تا آخر اردیبهشت ماه بازاری مثل این روز‌های بورس، پرطراوت داشته باشیم. این در حالی است که تقریبا از هفته سوم اردیبهشت احتمالا موج صعودی به اتمام نزدیک خواهد شد و اصلاح ۱۰ تا ۱۵ درصدی که پیش نیاز رشد بازار است، اتفاق خواهد افتاد.

شهریاری خاطرنشان کرد: توصیه من به سهامدارانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند این است که در سهام جامانده از رشد که ارزنده هستند سرمایه گذاری کنند. این گونه سهام بیشتر در سهام هم وزن است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون