کد خبر: ۴۶۱۱۴
۱۸:۳۰ -۰۶ اسفند ۱۴۰۱
بررسی‌های مسعود نیلی، اقتصاددان، نشان می‌دهد که اگر اقتصاد ایران تحریم نبود، نرخ دلار الان حدود ۱۰ هزار تومان بود.

قیمت دلار

نشان تجارت - مسعود نیلی- اقتصاددان در برنامه «حکمرانی خوب» به بررسی وضعیت بازار ارز و نرخ دلار در وضعیت غیرتحریمی پرداخت. او بر این باور است که در حال حاضر روابط خارجی و اعتمادسازی داخلی در بازار ارز ایران بسیار مهم است. همچنین، برآورد نیلی نشان می‌دهد که اگر تحریم نداشتیم، نرخ ارز الان حدود 10 هزار تومان بود.

تورم در نبود تحریم چند درصد بود؟

این اقتصاددان با اشاره به اینکه تورم ما در سال‌های تحریم متوسط سالانه 36.4 درصد بود، گفت: نرخ تورم در سال‌های غیرتحریم (از بازه زمانی 1380 به بعد)، 16.4 درصد بوده که فاصله زیادی را نشان می‌دهد. این فاصله 16.4 درصدی در پی تمام خرابکاری‌هایی به وجود آمده که در اقتصاد ایران رخ داده است؛ به غیر از عامل تحریم. اگر ما تحریم نداشتیم، ممکن بود تورم به 20 درصد یا کمی بیشتر برسد.  

نیلی در گفتگو با فردای اقتصاد افزود: اگر می‌خواستیم به طور کامل مقید به برابری قدرت خرید باشیم و رقابت‌پذیری اقتصاد را حفظ کنیم، با فرض اینکه تحریم نمی‌شدیم، نرخ ارز الان حدود 10 هزار تومان بود. هرچند با این وجود هم اقتصاد خوبی تلقی نمی‌شدیم و شاید رشد اقتصادی 3 تا 3.5 درصدی داشتیم ولی ادامه‌دار بود.

تحریم، اقتصاد چندنرخی را تحمیل می‌کند

وی با بیان اینکه تحریم یک اقتصاد چندنرخی را تحمیل می‌کند، تاکید کرد: نمی‌توان در وضعیت تحریمی، یک گلخانه در بازار ارز ایجاد کرد و به هدف تک‌نرخی رسید. هم‌اکنون در بازار ارز ایران، نقش وزیر امور خارجه از نقش رئیس بانک مرکزی اثرگذارتر است. در واقع، در حال حاضر برقراری روابط خارجی و اعتمادسازی داخلی در اقتصاد دارای اهمیت وافری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون