کد خبر: ۴۵۹۱۱
۱۱:۲۲ -۲۱ بهمن ۱۴۰۱
در هفته‌ای که گذشت، بورس با اصلاح شاخص همراه بود. دلیل اصلی آن نیز به اعتقاد کارشناسان، حذف عرضه خودرو در بورس کالا بود. رنج همراه با اصلاح بازار در روز‌ها و هفته‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت و اگر رشدی در بازار سرمایه شاهد باشیم، در سال آینده رخ خواهد داد.

بازار بورس

نشان تجارت - در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل هم وزن با کاهش ۰.۴۸ درصدی در پله ۴۸۵ هزار و ۵۶۵ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۰.۱۴ درصدی در ارتفاع ۲۰ هزار و ۲۷۹ واحدی ایستاد.

در این هفته کاری شاخص صنعت ذغال سنگ با افزایش ۸.۰۶ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت وسایل ارتباطی با افزایش ۶.۴۴ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. بیشترین کاهش نیز مربوط به صنعت منسوجات با افت ۷.۴۷ درصدی بوده است.

هفته قبل صنعت منسوجات با افزایش ۷.۷۴ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

به گزارش اقتصاد ۲۴، مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۱۸ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که یکشنبه ۵ هزار و ۵۴۷ میلیارد، دوشنبه ۴ هزار و ۲۷۳ میلیارد، سه‌شنبه ۴ هزار و ۳۳۹ میلیارد و چهارشنبه ۴ هزار و ۳۱ میلیارد تومان بر روی تابلو ثبت شد.
هفته قبل مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها ۳۰ هزار و ۹۲۱ میلیارد تومان بود.

اصلاح بازار سرمایه ادامه دارد

آیزاک سعیدیان، کارشناس بازار سرمایه و مدرس دانشگاه به اقتصاد ۲۴ گفت: حجم معاملات بورس در هفته جاری رو به رشد بود. برخی از سهم‎ها توانستند در روند مثبت بازار همراه باشند و با وجود حواشی بازار، رشد مناسبی داشتند.

وی افزود: شاخص کل تا پایان اسفند سقف یک میلیون و ۶۹۳ هزار واحد که برای سال جاری تعیین شده بود را نمی‎تواند پس بگیرد. البته تا پایان اسفند شاخص کل بازار سرمایه اصلاح خواهد داشت و ممکن است تا یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد نیز برسد.

خودرو برای بورس به عنوان یک کاتالیزور عمل کرد

سعیدیان در رابطه با خروج عرضه خودرو از بورس کالا گفت: خودرو برای بورس اوراق بهادار از نظر فاندامنتال به عنوان یک کاتالیزور عمل کرد.  از لحاظ تکنیکال نیز یک بازه زمانی برای اصلاح مجدد بورس نیاز است تا بورس به مسیر رشد خود بازگردد، اما خروج عرضه خودرو از بورس کالا موجب شد تا بورس شتاب بیشتری در اصلاح بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی در رابطه با عرضه خودرو، طی چند ماه اخیر سهام خودرویی در بورس نقش لیدر را داشتند، اما اتفاق اخیر اثر منفی مستقیم بر روی کل بازار سرمایه برجای گذاشت. بازار سرمایه نیز در روز‌های آینده رنج منفی خواهد داشت.

پیش بینی بازار سرمایه تا پایان سال جاری

به گفته سعیدیان، در اسفند ماه اعتباری‎ها باید تسویه کنند و به وجه نقد نیاز دارند، شرکت‌ها نیز باید پاداش و عیدی کارکنان را پرداخت و سهام خود را نقد می‌کنند. همین امر بازار سرمایه را در اسفند ماه منفی خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد حتی مردم نیز به نقدینگی برای خرید عید و سفر‌های نوروزی نیاز دارند و سهامداران حقیقی نیز سهام خود را نقد می‌کنند؛ بنابراین اواخر سال آن هم با این روند اصلاحی بازار نمی‌توان انتظار رشد مثبت از بورس داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون