کد خبر: ۴۳۴۴۲
۱۵:۴۹ -۱۳ مرداد ۱۴۰۱
رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند مناسبات بیش از نیم قرن روابط ایران و نیوزیلند در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ـ اقتصادی را متضمن افزایش همکاری‌های دو کشور بر شمرد.

دیدار مجازی روسای مشترک گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای نیوزیلند با رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و نیوزیلند

نشان تجارت - دیدار مجازی روسای مشترک گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای نیوزیلند با رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و نیوزیلند در تاریخ برگزار شد.

درخشان در ابتدای این دیدار مجازی با همتایان خود در نیوزیلند به تعاملات و مراودات دو کشور اشاره نمود و گفت: «جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند با توجه به توانمندی‌های موجود، نیازمند تلاش‌های جدی برای ارتقاء روابط هستند». وی گروه‌های دوستی پارلمانی را ظرفیت مساعد در پیشبرد تعاملات دانست و خاطرنشان کرد: «تقویت دیپلماسی پارلمانی در جهت مشارکت فعال دو کشور حایز اهمیت است و ضرورت دارد تا با فعال نمودن رایزنی‌ها به گسترش مناسبات ایران و نیوزیلند پرداخته شود».

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند مناسبات بیش از نیم قرن روابط ایران و نیوزیلند در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ـ اقتصادی را متضمن افزایش همکاری‌های دو کشور بر شمرد و اشاره کرد: «پیامد‌های همکاری‌های پارلمانی، موضوعات مورد علاقه دو کشور را تحت الشعاع قرار خواهد داد و در مراودات دولت‌ها تاثیر گذار خواهد بود».

عضو کمیسیون صنایع با اشاره به تهدیدات تحریمی آمریکا در قبال مردم ایران اظهار داشت: «هرچند تحریم‌های ظالمانه امریکا بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته، اما جمهوری اسلامی ایران نیز با وجود تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف توانسته است پیشرفت‌های موثری در زمینه تکنولوژی، علمی و پزشکی داشته باشد»

درخشان در ادامه وبینار یادآور شد: «گسترش همکاری‌های فیمابین با تسریع در گفتگو و مذاکره ات در امور مورد علاقه منجر به اقدامات عملی در تقویت همکاری‌ها خواهد شد و ضرورت دارد که فضای همکاری‌ها بار دیگر در مناسبات و روابط دو سویه افزایش یابد».

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی، سرمایه گذاری طرف نیوزیلندی را در بندر چابهار با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری این بندر متذکر شد.

روح‌الله ایزدخواه نایب رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و نیوزیلند نیز در این نشست مجازی بر سازنده و مفید بودن گفتمان گروه‌های دوستی پارلمانی تاکید داشت و تصریح کرد: «مذاکرات در راستای عمل و اراده جدی مقامات دو کشور در ایجاد فضای دوستانه راهبردی و موثر است». وی با اشاره به توانمندی‌های دو کشور بر پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های بایو و نانو تکنولوژی و همچنین پیشرفت‌های علوم پزشکی تاکید کرد و خواستار همکاری‌های دو کشور در این موضوعات شد.

ایزدخواه نیوزیلند را کشور با قابلیت‌های طبیعی دانست و بهرمندی جمهوری اسلامی ایران از تجربیات و علوم نوین در حوزه‌های کشاورزی و دامپروری این کشور را خواستار شد.

فاطمه رحمانی دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و نیوزیلند نیز با اشاره به بالندگی زنان در حیطه‌های مختلف در جمهوری اسلامی ایران گفت: «رشد موثر علمی، سیاسی و اجتماعی زن در فضای دانشگاهی و حضور گسترده آنان در جامعه نوید بخش همکاری‌های فی‌مابین زنان دو کشور در فضای علمی، دانشگاهی است». وی با اشاره به توانمندی زنان ایرانی در امور تجاری و بازرگانی نسبت به سرمایه گذاری نیوزیلند و تشویق تجار آن کشور در جمهوری اسلامی ایران تاکید داشت.

اندرو بایلی و عمر ابراهیم روسای مشترک گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای نیوزیلند نیز با اشاره به پیشینه روابط دو کشور، لزوم تقویت مناسبات را مطرح نمودند.

بایلی خاطرنشان کرد: «امیدواریم که گام‌های موثری برای تعمیق روابط فیمابین از طریق دیدار‌های موثر برداشته شود». وی تصریح نمود: «پارلمان نیوزیلند مصمم به تقویت روابط با جمهوری اسلامی در حوزه‌های گوناگون برای توسعه و گسترش مناسبات است».

عمر ابراهیم نیز در همین راستا اظهار داشت: «پیامد‌های تحریم به کاهش همکاری‌های فیمابین دامن زده است و مانعی در مسیر گسترش روابط محسوب می‌شود».

در پایان این دیدار، درخشان از همتایان خود برای سفر به ایران دعوت کرد.

دیدار مجازی روسای مشترک گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای نیوزیلند با رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و نیوزیلند

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون