کد خبر: ۴۳۲۵۷
۱۲:۵۱ -۰۱ مرداد ۱۴۰۱
جشن امضا و رونمایی کتاب تجارت از، با در کانادا با حضور جمعی از بزرگان اقتصادی ایران و کانادا برگزار شد.

رونمایی کتاب تجارت از، با در کانادا

نشان تجارت - به گزارش روابط عمومی انجمن بازرگانی ایران و کانادا، در این مراسم محمد وحیدی راد، نویسنده کتاب تجارت از، با در کانادا و مدیر انجمن بازرگانی ایران و کانادا، هدف از انتشار این کتاب را معرفی ظرفیت‌های توسعه صادرات ایران به کانادا خواند و بیان کرد: کتاب حاضر سه موقعیت فرضی در آن پیش بینی شده است. موقعیت اول در رابطه با فردی که از ایران می‌خواهد با کانادا همکاری تجاری داشته باشد، البته این به معنی صرف صادرات کالا نیست بلکه شامل صادرات خدمات و سرویس‌ها نیز می‌شود.

وی با تاکید برای اینکه بیشتر اقلام مصرفی مردم وارداتی هستند تصریح کرد: من به بعنوان فردی که در امریکا و کانادا تحقیقات زیادی انجام دادم کالای ایرانی را باور دارم و معتقدم سطح کیفی محصولات ایرانی طی سال‌های اخیر بالا رفته است و در عرصه رقابت می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

راد موقعیت فرضی دومی که در این کتاب مطرح شده را تجارت از داخل به بیرون کانادا و موقعیت سوم فرضی را تجارت در داخل کانادا عنوان کرد و افزود: قاره آمریکا را نمی‌شود دست کم گرفت، تجارت آزاد بین امریکا، کانادا و مکزیک یک بازار بیش از ۴۰۰ میلیون نفری بالقوه را ایجاد کرده است و اگر امریکای لاتین را به آن اضافه کنیم یک جمعیت قابل توجهی می‌شود. البته من هیچ وقت دوستان را برای ترک وطن تشویق نمی‌کنم و به نظر من نیز پتانسیل آن وجود دارد که داخل کشور بعنوان یک شرکت کانادایی فعالیت کنند و الان این اتفاق افتاده بطوریکه می‌شود یک مجموعه تجاری را در داخل کانادا ایجاد کرد یا شرکتی را به ثبت رساند، ولی از ایران کار‌های آن انجام داد.

مدیر انجمن بازرگانی ایران و کانادا نثر کتاب تجارت از، با در کانادا را سلیس و روان خواند و گفت: تلاش شده متن این کتاب ساده، کاربردی و کامل باشد.

وی با اشاره به تلاش‌های انجمن بازرگانی ایران و کانادا برای رونق فعالیت تجاری ایران و کانادا خاطر نشان کرد: به نظر من بخش خصوصی راه خودش را در تجارت بین المللی پیدا کرده و در هر سال بهتر از سال گذشته می‌شود و قطعا از این به بعد هم بهتر می‌شود. من و دوستانم در کانادا معتقدیم ۳۰ درصد از مشکلات ما برای تحریم است و ۷۰ درصد خودتحریمی داریم که ناشی از نبود اطلاعات از کشور دور است.

مهندس مسعود دانشمند، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز ضمن حضور در این مراسم گفت: معیار‌های اقتصادی جایگاه خود را از دست داده و تجارت با سیاست گره خورده است.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد را از سیاست جدا کنیم و اگر این عمل صورت گیرد قطعا منجر به رشد اقتصادی و برخورداری از سهم بیشتر در تجارت جهانی خواهیم بود افزود: صاحبان سرمایه می‌‍‎ترسند که وارد اقتصاد شوند و با یک سخنرانی و سخن سیاستمداران سرمایه آن‌ها بر باد رود.

عضو هیئت مدیره اتاق ایران و چین، معادن ایران را یکی از اساسی‌ترین سرمایه‌های کشور خواند و اظهار داشت: اگر می‎خواهیم در این راستا استفاده بیشتر و سهم قابل توجه‎ای داشته باشیم باید از تکنولوژی روز دنیا و ماشین آلات مدرن استفاده کنیم که یکی از کشور‌های پیش رو در این زمینه کانادا است.

دکتر لطفعلی بخشی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در آیین رونمایی از کتاب تجارت از، در، با کانادا، با بیان اینکه مجموعه حاضر فرصتی خوبی برای تجار و بازرگانان فراهم کرده تا با شناخت درست و کامل از شرایط اقتصادی و تجاری کانادا اقدام به فعالیت بازرگانی کنند گفت: نقش تجارت خارجی در اقتصاد ایران کم است، اما ایران نمی‎تواند اینگونه بماند و باید با سایر کشور‌ها رابطه اقتصادی داشته باشد که یکی از این کشور‌ها کانادا است.

وی با تاکید بر اینکه گروه زیادی از ایرانیان در کانادا هستند که بخشی از آن مربوط به بازرگانان است که تجربه، دانش و ثروت خود را به این کشور برده‎اند افزود:، اما بالاخره این افراد ایرانی هستند و در آینده می‎توانند حجم تجارت ایران با کانادا را تقویت کنند که این موضوع برای ایران و کانادا بسیار مفید است.

این اقتصاددان ایرانیان مقیم کانادا را ثروتی ملی خواند و افزود: می‎توان از این افراد استفاده کرد و اقدام آقای محمد وحیدی راد در همین راستا و بعنوان یک وطن دوستی اقتصادی قابل ستایش است.

کتاب تجارت با، از در کانادا به نویسندگی محمد وحیدی راد، میراستاری میترا یزدچی و الهه سادات تک تهرانی در ۱۳۸۱ صفحه توسط انتشارات " جاجرمی " به انتشار رسیده و آماده ارئه به جامعه بازرگانی و صنعتی کشور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون