کد خبر: ۴۲۵۴۰
۰۸:۳۰ -۲۶ خرداد ۱۴۰۱
قیمت دلار تحت تاثیر خبر رسیدن مذاکرات به بن بست و افزایش انتظارات تورمی در جامعه در حالی رکوردشکنی کرد و با وقفه‌ای کوتاه به کانال ۳۲ هزار تومان بازگشت که سید مرتضی افقه، اقتصاددان معتقد است اگر خبر فروش نفت به میزان قبل از تحریم‌ها بلوف باشد دلار همچنان در مسیر صعود قرار خواهد گرفت.

آینده قیمت دلار

نشان تجارتاتفاقات سیاسی بین‌المللی ازجمله صدور قطعنامه شورای حکام و خبر به بن بست رسیدن مذاکرات و از طرف دیگر، افزایش انتظارات تورمی در جامعه موجب شد دلار بار دیگر اوج بگیرد و وارد کانال‌های جدید شود. اما سوال اینجاست که سرنوشت دلار چه خواهد شد؟

بلوف دولت در مورد صادرات نفت

یک اقتصاددان به اقتصاد ۲۴ گفت: قیمت دلار به برجام بستگی دارد. اگر مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد، دلار به روند کنونی خود ادامه می‌دهد؛ زیرا در این حالت کشور با محدودیت‌های جدید تحریمی از جمله عدم امکان صادرات نفت مواجه می‌شود.

سید مرتضی افقه ادامه داد: دولت بار‌ها اعلام کرده که ما به اندازه قبل از تحریم‌ها داریم نفت می‌فروشیم و ارز حاصل از آن نیز وارد کشور می‌شود. اگر این ادعا درست باشد و ارز حاصل از صادرات نفت واقعا به دست دولت رسیده، نباید اجازه می‌داد دلار به سرعت کانال شکنی کند.

بی اعتمادی بازار ارز به بانک مرکزی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اگر بازار ادعای بانک مرکزی در مورد ارزپاشی و فراوانی منابع ارزی را باور کرده بود یا اعتماد کرده بود دلار باید بیشتر از این‌ها کاهش قیمت می‌داشت.

افقه با اشاره به اینکه دلار تنها از کانال ۳۳ هزار تومان، وارد کانال ۳۲ هزار تومان شده است، گفت: این کاهش اندک قیمت دلار نشان می‌دهد هنوز بازار باور نکرده که دولت توانایی عرضه ارز را دارد.

دولت نسبت به فروش نفت خوشبین نیست

این اقتصاددان گفت: ممکن است بلوف دولت در مورد ارزپاشی درست باشد، ولی تا زمانی که بازار این تداوم را نبیند و مطمئن نشود که دلار به اندازه کافی هست بازار واکنش نشان نمی‌دهد.


بیشتر بخوانید: دلار کانال عوض کرد/ پیش‌بینی جالب کانون صرافان از قیمت ارز در روز‌های آینده


افقه با طرح این پرسش که چرا دولت اگر ارز دارد آن را وارد بازار نکرده و اجازه داده قیمت دلار رکوردشکنی کند، گفت: تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن اینکه دولت خود نیز نسبت به آینده و فروش نفت خوش بین نیست؛ بنابراین مختصر پول نفتی که وارد کشور می‌شود را برای روز‌های سخت‌تر حفظ می‌کند.

سرنوشت خطرناک دلار

این استاد دانشگاه گفت: نکته دوم این است که به نظر می‌رسد ادعای فروش مقادیر زیاد نفت بلوف است تا اثر روانی روی بازار بگذارند تا قیمت دلار کاهش یابد، زیرا تاکنون دولت نشان نداده که توانایی کنترل نرخ ارز را دارد.

افقه در مورد پیش بینی قیمت دلار گفت: در اینجا دو سناریو مطرح است؛ اگر ادعای دولت در مورد فروش نفت درست باشد و دولت بتواند با دور زدن تحریم ها، مقادیر زیادی نفت بفروشد، بنابراین می‌تواند تا حدودی قیمت ارز را کنترل کند، اما اگر این ادعا تنها بلوف باشد، دلار روند صعودی خواهد گرفت و تنها نبود نقدینگی ممکن است قیمت آن را در جایی متوقف کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون