کد خبر: ۴۲۵۱۱
۱۸:۳۰ -۲۴ خرداد ۱۴۰۱
قلعه جنی در استان هرمزگان واقع شده است و یکی از هیجان انگیزترین جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش استف که در ادامه قصد داریم تا شما را با این قلعه آشنا کنیم.
 قلعه جنی کیش
نشان تجارتافسانه‌های بسیار ترسناکی درباره این جاذبه تاریخی بیان شده است که به باور بسیاری از مردم، افسانه‌های قلعه جنی فقط داستان نیستند و ریشه درواقعیت دارند، این قلعه در گذشته به‌عنوان پاسگاه هنگ مرزی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ هرچند گزارش‌های مکرر درباره مشاهده جن و مرگ مشکوک چهار سرباز باعث تخلیه قلعه شد و دیگر کسی یا ارگانی برای استفاده از آن اقدام نکرد. اگر قصد سفر به کیش را دارید، این مقاله را بخوانید تا با قلعه جنی، یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش آشنا شوید.

قلعه جنی جزیره کیش کجاست؟

به گزارش جامعه ۲۴، قلعه جنی از مقاصد و جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان است که در نزدیکی کشتی یونانی و غرب جزیره واقع شده است. پس برای بازدید از آن باید به سمت غربی‌ترین نقطه جزیره حرکت کنید. سپس به‌سمت جاده جهان بروید و نرسیده به کشتی یونانی و قبل از آخرین میدان، قلعه جنی پیش روی شما قرار می‌گیرد.

ماجرای قلعه جنی کیش چیست؟

قصه‌ها و روایات ترسناکی درباره قلعه جنی روایت شده است که از آن جمله می‌توان به مرگ چهار سرباز اشاره کرد. در اوایل دهه ۴۰ هجری شمسی، این قلعه پاسگاه مرزی جزیره کیش بود، علاوه بر داستان‌های ترسناکی که راجع به قلعه گفته می‌شد، در طول شب صدای عجیب مانند همهمه از داخل و اطراف قلعه به گوش سربازان و کادر پاسگاه می‌خورد که ترس و واهمه آن‌ها را در پی داشت و با این ادعا که قلعه تسخیر جن‌ها شده است، به فکر ترک آن افتاده بودند.

علت فوت چهار سرباز قلعه جنی چه بود؟

همه ماجرای ترک قلعه جنی این نبود، در همان زمان، چهار سرباز برای نگهبانی و کشیک شبانه در پاسگاه حضور داشتند، در ساعات اولیه صبح که نوبت تعویض شیفت نگهبانی بود، سربازان با بدنی بی جان، چشمان بهت‌زده و صورت کبود در پاسگاه پیدا شدند. این اتفاق ترسناک، مهم‌ترین دلیل برای ترک هرچه سریع‌تر این قلعه بود.
 
پس از اتفاقی که برای سربازان رخ داده تا چندین سال کسی از مردم بومی و گردشگران در محدوده قلعه و اطراف آن حضور پیدا نکردند تا اینکه دوباره حادثه‌ای رخ داد، گفته می‌شود که یکی از رانندگان تاکسی کیش مسافری را برای بازدید کشتی یونانی برده بود و از آنجا که قلعه در مسیر کشتی یونانی قرار دارد، راننده در زمان انتظار برای بازگشت مسافر، به سمت قلعه جنی حرکت می‌کند به آنجا می‌رود، در حوالی غروب که به قلعه نزدیک می‌شود، گروهی را در یک مراسم عروسی می‌بیند که به‌جای پا، سم داشتند. راننده تاکسی از ترسش ماشین را خاموش می‌کند و بی سرو صدا تا پایان عروسی در آنجا می‌ماند.
 
با وجودی که داستان‌های ذکرشده مبنای مستندی ندارند، برخی افراد تصور می‌کنند که این افسانه‌ها ریشه در واقعیت دارند و بی‌دلیل مطرح نشده‌اند.

تاریخچه قلعه جنی

اطلاعات دقیقی و منطقی از کاربرد و. علت ساخت قلعه جنب در گذشته وجود ندارد؛ با این حال، آن را به پرتغالی‌ها نسبت می‌دهند. در زمانی که جنوب ایران توسط پرتغالی‌ها اشغال شده بود، آن‌ها اقدام به ساخت قلعه‌هایی برای حفاظت از این منطقه کردند که به احتمال زیاد قلعه جنی یکی از همین مراکز نظامی بوده است که توسط پرتغالی‌ها ساخته شده اند.

علت نامگذاری قلعه جنی کیش چیست؟

از آنجای که قصه و روایات زیادی درباره حضور جن در این قلعه وجود دارد؛ احتمال زیاد نام گذاری قلعه هم بر همین اساس بوده است. ضمن اینکه در دهه ۴۰ این قلعه برای ژاندارمری و دیدبانی مرزی کاربری داشته که به‌واسطه وقوع یک سری اتفاقات عجیب، فرماندار شهر دستور تخلیه پاسگاه را صادر کرد و در ادامه مردم بومی آن را قلعه جنی نام گذاری کردند.

آیا امکان بازدید از قلعه جنی جزیره کیش وجود دارد؟

در تمام طول شبانه روز می‌توانید به صورت رایگان از قلعه بازدید کنید، با این حال، هنگام غروب افتاب بهتر است نزدیک به قلعه نشود؛ زیرا باتوجه به داستان‌های ترسناکی که از آ نقل شده است، همین نکته می‌تواند باعث توهم و ایجاد تصاویر ناخواسته در ذهن بازدید کننده شود. هیچ نگهبانی از قلعه جنی مراقبت نمی‌کند، و تنها ورودی آن با بلوک سیمانی مسدوده شده که با کمی تلاش میتوانید از آن عبور و از قلعه جنی بازدید کنید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون