کد خبر: ۴۲۱۹۱
۰۸:۴۳ -۱۱ خرداد ۱۴۰۱
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: همزمان با تورم وگرانی ارز متغیر‌های قیمتی مواد اولیه داخلی و خارجی بر قیمت تمام شده تأثیر گذاشته و این روند قطعاً قیمت محصولات عرضه شده در بازار را گران خواهد کرد.

قیمت مواد شوینده

نشان تجارت - ترفند کمبود و گرانی کالا و محصولات مختلف، دو مقوله تکراری در بازار مصرف کشور است. هر روز به بهانه گرانی تولید در ابتدا یک یا چند محصول در بازار کمیاب و پس از سیر چند هفته‌ای با افزایش قیمت به وفور در بازار ظاهر می‌شود.

چند سالی است نحوه مدیریت بر بازار کالا‌های مصرفی و ضروری مردم شکل جدیدی به خود گرفته است. به محض رسیدن سیگنال افزایش قیمت کالا‌ها و محصولات مورد نیازمردم و قبل از هجوم خریداران، اجناس از قفسه‌های فروشگاه‌های بزرگ و کوچک شهر جمع آوری و به انبار‌ها انتقال داده می‌شوند.

موضوعی که در نهایت مردم مصرف کننده را متهم می‌کند و دولت برای سرپوشانی کردن اقدام تولید کنندگان مبنی بر کاهش عرضه محصولات، افزایش تقاضا را عاملی بر کمبود محصولات اعلام می‌کند.

از ابتدای سال جاری بازی کاهش عرضه و افزایش تقاضا، بیشتر کالا‌ها و محصولات دستخوش تغییرات قیمیتی شده است، تا جایی که بیشتر محصولات و کالا‌های اساسی و ضروری مردم با افزایش بیش از ۳۰ درصدی مواجه شده است.

حالا دومینوی افزایش قیمت‌ها پس از حذف ارز ترجیحی به مواد شوینده رسیده، اما متولیان دولتی از عدم مجوز صدور افزایش نرخ‌ها خبر می‌دهند. قفسه‌های خالی از مواد شوینده و آرایشی، بهداشتی نشان از کاهش شدید عرضه این محصولات به بازار است.

در همین رابطه علی نقیب عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با اقتصاد ۲۴ می‌گوید: ارز ترجیحی به صنایع شوینده تخصیص نداشته و حذف این ارز خیلی تأثیری بر وضعیت تولید و قیمت محصولات نخواهد گذاشت.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با اشاره به اینکه فقط نرخ دلار تعیین کننده قیمت محصولات صنایع نیست، ادامه داد: نوسان نرخ مواد اولیه تولید داخل مانند پلی اتیلن که در بورس قیمت گذاری و عرضه می‌شود می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصولات داشته باشد.

وی تصریح داشت: بیشتر مواد اولیه مورد نیاز صنایع شوینده از صنایع شیمیایی داخلی خریداری و تهیه می‌شود که این مواد ازاواخر سال گذشته با افزایش ۳۰ درصدی مواجه شده است. هر چند بیشتر مواد اولیه جهت تولید محصولات شوینده و آرایشی، بهداشتی از داخل کشور تهیه می‌شود.

به گفته این فعال صنعت شوینده‌ها؛ متغیر‌های قیمتی مواد اولیه داخلی و خارجی بر قیمت تمام شده اثر گذار است. از این رو با افزایش نرخ ارز مواد اولیه با افزایش قیمت وارد می‌شود و مواد اولیه تولید داخل نیز گران‌تر به دست تولید کننده می‌رسد.

عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنایع تصریح داشت: مواد اولیه داخلی با قیمت جهانی در بورس عرضه می‌شود از ابتدای سال بر اساس قیمت‌های جهانی و دلار این مواد بیش از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته است.


بیشتر بخوانید: محصولات شوینده باز هم گران می‌شوند؟ /افزایش ۲۵ تا ۴۰ درصدی شوینده‌ها


نقیب با تأکید بر اینکه تورم تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده محصولات دارد، گفت: افزایش دوباره قیمت مواد اولیه مورد نیاز این صنعت بستگی به نرخ تورم دارد و در صورت تداوم روند صعودی تورم احتمال گرانی مجدد مواد اولیه وجود دارد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران می‌گوید: انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران نماینده صنایع شوینده در گفتگو با سازمان حمایت است. با توجه به وضعیت موجود قیمت تمام شده تولید محصولات شوینده و بهداشتی هر روز افزایش می‌یابد. آنچه مسلم است تولید مواد محصولات شوینده و بهداشتی به دلیل افزایش قیمت متغیر‌های قیمت مواد اولیه و ثبات قیمت محصولات، زیان ده شده است.

وی تصریح داشت: احتمال افزایش قیمت برای مصرف کنندگان این محصولات بسیار بالاست.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون