کد خبر: ۴۱۶۹۱
۰۸:۴۵ -۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی کشور با تاکید بر اینکه گران فروشی روغن در روز‌های استعفای رئیس سازمان حمایت و روی کار آمدن سرپرست جدید در سطح بازار محرز است، گفت: به طور مثال روغن ۱۶ کیلویی که ۲۵۸ هزار تومان روی آن درج شده، ۳۵۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

روغن مایع

نشان تجارتهرچند وعده ثابت ماندن قیمت روغن در بازار تا اطلاع ثانوی ازسوی رئیس هیات مدیره انجمن صنایع روغن نباتی اعلام شده، اما براساس مشاهدات میدانی اقتصاد ۲۴، عرضه روغن تنظیم بازار در سطح فروشگاه‌ها و مغازه‌ها کاهش یافته است. این در حالی است که دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی کشور دلیل کاهش عرضه روغن تنظیم بازار در بنکداری‌ها را فروش تحمیلی کالا‌های دیگری، چون رب، تن، باتری و کیک همراه با روغن به بنکداری‌ها اعلام کرد و خواستار حل این مشکل شد.

فروش روغن تنظیم بازار همراه با کالای تحمیلی

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی کشور به اقتصاد ۲۴ گفت: روغن در دو بخش توزیع می‌شود؛ با قیمت مصوب و قیمت آزاد. در بخش بنکداری شاهدیم به یک بنکدار که روزی چند هزار کارتن روغن خوراکی می‌فروشد، ماهی ۱۰۰ کارتن روغن سهمیه‌ای می‌دهند آن هم با شرایط خاص.

قاسمعلی حسنی ادامه داد: به این صورت که در ابتدا ۵۰ کارتن رب، تن و کیک به بنکدار می‌دهند و اگر بنکدار این شرایط را ازسوی شرکت پخش قبول کرد روز بعد ۱۰۰ کارتن روغن سهمیه‌ای به او تحویل می‌دهند تا بفروشد.

چرا روغن تنظیم بازار کمیاب است؟

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: با این وضعیت، فروش روغن با قیمت مصوب نه تنها سودی برای بنکدار ندارد، که در واقع ضرری برای بنکدار است، زیرا بنکدار ۵۰ کارتن کالایی که می‌تواند همان کالا را با قیمت ارزان‌تر از برند‌های دیگر خریداری کند مجبور می‌شود با قیمت بالاتر همراه با روغن خریداری کند.


بیشتر بخوانید:سونامی افزایش قیمت در محصولات تولید شده با آرد


حسنی ادامه داد: بنابراین فروش کالا‌های تحمیلی به همراه روغن تنظیم بازار باعث می‌شود بنکداران تمایلی به خرید و فروش روغن با قیمت مصوب نداشته باشند.

کمبود روغن شایعه است؟

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه کمبودی در زمینه روغن در بازار با قیمت آزاد نیست، خبر از گران فروشی روغن در بازار داد و گفت: به طور مثال روغن کیلویی ۱۶ که قیمت ۲۵۸ هزار تومان روی آن درج شده ۳۵۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

حسنی افزود: در شرایطی که مسئولین در حال عزل و نصب هستند و رئیس سازمان حمایت می‌رود و سرپرست جدید می‌آید گران فروشی در بازار بیش از همیشه اتفاق می‌افتد.

گران فروشی روغن در بازار

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی کشور گفت: در حال حاضر بازار با حضور متقاضیان غیرمتعارف روبرو است که روغن را با قیمت‌های فعلی خریداری می‌کنند تا پس از مدتی با قیمت‌های بالاتر به فروش برسانند.

حسنی ادامه داد: آن چیزی که در بازار دارد اتفاق می‌افتد این است که عده‌ای دارند روغن را با قیمت بالاتر می‌خرند. روغن با قیمت بالای مصرف کننده در بنکداری‌ها فروخته می‌شود و عده‌ای که دسترسی به این شرکت‌ها دارند و یا شرکت‌هایی که به آن‌ها بار می‌دهند اقدام به احتکار روغن با قیمت‌های فعلی می‌کنند.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون