کد خبر: ۴۱۲۴۲
۱۳:۵۲ -۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
نماینده تبریز در مجلس یازدهم معتقد است یکپارچگی پررنگی بین مجلس و دولت وجود دارد که این همسو بودن بر مبنای همان ۲۲۰ نماینده‌ای است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، نامه‌ای را در جهت دعوت آقای رئیسی به انتخابات امضا کردند. ۲۵۰ نماینده در نامه‌ای دیگر از نامزد‌های دیگر انتخابات ریاست جمهوری خواستند که به نفع آقای رئیسی کنار بروند تا ایشان رای بیاورد. آیا این مجلس با این سابقه توان و جرات استیضاح دارد؟

احمد علیرضابیگی

نشان تجارتمحمد آیتی: تا این لحظه چند وزیر دولت رئیسی در معرض استیضاح هستند و برخی نمایندگان از این سخن می‌گویند که قرار است مجلس آن‌ها را برکنار کند. وزرای صمت، اقتصاد و کار، مهمترین این وزیران هستند. با گذشت حدود ۹ ماه از دوران کاری سیدابراهیم رئیسی و دولت متبوعش، این پرسش در اذهان شکل گرفته که بالاخره ترمیم کابینه توسط مجلس یا شخص رییس جمهور چه زمانی صورت می‌گیرد؟ احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز معتقد است که ترکیب مجلس یازدهم هرگز نخواهد توانست استیضاح وزیری از دولت را به سرانجام برساند. او می‌گوید: با توجه به نسبتی که مجلس با دولت دارد، به نظر نمی‌رسد که از جانب مجلس در آینده شاهد این باشیم که وزیری استیضاح و در ادامه عزل شود.

این چهره اصولگرای مجلس یازدهم افزود: به باور من، مجلس یازدهم نمی‌تواند استیضاحی را اعلام وصول کند و اگر هم این اتفاق بیفتد، اکثر نمایندگان از عزل شدن وزیر موردنظر جلوگیری خواهند کرد. یکپارچگی پررنگی بین مجلس و دولت وجود دارد که این همسو بودن بر مبنای همان ۲۲۰ نماینده‌ای است که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، نامه‌ای را در جهت دعوت آقای رئیسی به انتخابات امضا کردند.

وی اظهار داشت: پس از ۲۲۰ امضایی که در مجلس برای آقای رئیسی جمع شد، ۲۵۰ نماینده در نامه‌ای دیگر از نامزد‌های دیگر انتخابات ریاست جمهوری خواستند که به نفع آقای رئیسی کنار بروند تا ایشان رای بیاورد. این شواهد و پیمان‌ها به ما می‌گوید که روند استیضاح در مجلس یازدهم از کارآمدی لازم برخوردار نیست. آیا این مجلس با این سابقه توان و جرات استیضاح دارد؟

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور یادآور شد: این اعتقاد من، که استیضاح جدی، وزرای دولت سیزدهم را در این مجلس تهدید نمی‌کند و به امروز و فردا منتهی نمی‌شود. یعنی تا پایان دوره کاری مجلس یازدهم این رویکرد وجود خواهد داشت و اگر بنا باشد تغییری در دولت صورت بگیرد، توسط شخص رییس جمهور است.

نماینده مردم تبریز در ادامه بیان کرد: آقای رییس جمهور به واسطه ارتباطی که با نمایندگان دارد و ارزیابی که توسط نهاد ریاست جمهوری از دولتمردان در دستور کار است، بیشتر احتمال جابجایی‌ها را به وجود می‌آورد. یعنی اگر تغییری بخواهد صورت بگیرد از سمت دولت است نه مجلس.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس افزود: در اخبار خواندم که ارزیابی برخی از مدیران که منفی بوده به سمع و نظر آقای رئیسی رسیده است و باید دید این تغییرات احتمالی رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت یا نه؟

وی در پاسخ به اینکه حدود دو سال دیگر شاهد برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم خواهیم بود و آیا نزدیک‌شدن به این ایام باعث خواهد که نمایندگان انتقادات‌شان از دولت بیشتر شود؟ گفت: شاید انتقادات و سوالات نمایندگان نسبت به دولت به واسطه اشکالات و ایرادات موجود در کشور بیشتر شود، اما به هیچ وجه این انتقادات منجر به نتیجه نخواهد شد.

منبع: رویداد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون