کد خبر: ۴۰۹۵۰
۱۰:۰۰ -۲۱ فروردين ۱۴۰۱
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد
صدیف بدری گفت: حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد چهار میلیون واحدی که قرار است در چهار سال ساخته شود، حمایتی است.

قیمت مسکن

نشان تجارتمحمد آیتی: چند سالی است که بازار مسکن در آشفته‌ترین دوران خود به سر می‌برد. از طرفی، تولید مسکن به خوبی صورت نگرفته است و از سوی دیگر، افزایش چندبرابری قیمت‌ها مخصوصاً در چهار، پنج سال اخیر، خرید خانه را برای توده‌های مردم به یک رویا تبدیل کرده است.

مدت‌هاست که بازار مسکن راکد است و عده‌ای تصور می‌کردند با روی کار آمدن دولت سیزدهم، شرایط بهتری برقرار خواهد شد، اما کارنامه هشت ماهه دولت گویای این پیش‌بینی نبود.

حال باید به انتظار نشست و دید تصویب قانون جهش تولید مسکن و تکلیف کردن دولت به ساخت یک میلیون مسکن در هر سال نتیجه‌بخش خواهد بود یا خیر؟

در همین خصوص، صدیف بدری نایب رییس کمیسیون عمران مجلس به اقتصاد۲۴ گفت: قانون جهش تولید و تامین مسکن که در مجلس یازدهم نهایی شد، یک اقدام ارزشمند بود که اثرات آن، ان‌شاالله به مرور در سال‌های پیش‌رو نمایان خواهد شد.

وی افزود: براساس این قانون و همچنین قولی که رییس جمهور پیش از موفقیت در انتخابات دادند، دولت مکلف است که سالی یک میلیون مسکن در کشور بسازد؛ یعنی سیاست‌گذاری ساخت این مسکن‌ها به عهده دولت است.

نماینده مردم اردبیل تصریح کرد: برخی از این واحد‌هایی که ساخته خواهد شد به صورت حمایتی برای دهک‌های پایین جامعه است و برخی، شخصی‌ساز هست و نهایتاً حمایت در ارائه تسهیلات به آن‌ها صورت خواهد گرفت.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: وقتی گفته می‌شود قرار است برخی از این چهار میلیون مسکن به صورت حمایتی باشد، یعنی بناست به آن‌ها وام کم‌بهره بدهند و از سوی دیگر، تخفیفات لازم برای پروانه ساخت و تهیه نقشه‌ها برایشان لحاظ شود.

بدری در پاسخ به اینکه از چهار میلیون مسکنی که قرار است ساخته شود، چه میزان حمایتی و برای دهک‌های پایین جامعه است؟ گفت: حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد این واحدها، حمایتی خواهد بود. به عبارتی بیش از دو میلیون مسکنی که قرار است در این چهار سال که بخشی از آن هم در دولت پیش شروع شده بود، ساخته شود، به دست افراد کم‌بضاعت برسد.

وی در ادامه بیان کرد: برخی از این مسکن‌ها توسط بنیاد مسکن و برخی دیگر توسط کمیته امداد، سازمان بهزیستی، نهاد‌های نظامی برای پرسنل ورودی جدید خود، ساخته خواهد شد. از طرفی، برخی از مردم هم به شرط داشتن صلاحیت، از طریق ثبت‌نام، مسکن خود را دریافت خواهند کرد.

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه روند کار مدیریت وزارت راه و شهرسازی تاکنون قابل قبول بوده است، گفت: در بسیاری از شهرها، زمین موردنیاز تامین و عملیات اجرایی شروع شده است. کار طبق برنامه جلو می‌رود و تنها دغدغه ما، بحث همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلات است.


بیشتر بخوانید: آمادگی تحویل ۸ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان/ مذاکره با وزارت تعاون برای تکمیل واحد‌های نیمه‌کاره


بدری یادآور شد: صندوق ملی مسکن باید به کمک موضوع بیاید. منابع پیش‌بینی شده دولت برای صندوق ملی مسکن در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اصلاً مناسب نبود، از این‌رو مجلس با چکش‌کاری، کمی شرایط را بهبود بخشید.

نماینده اردبیل افزود: ما برای اینکه شرایط صندوق مسکن ملی بهتر شود، روی فروش مالمیک و فروش دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی کردیم که اگر این موضوع محقق شود، می‌توانیم به حمایت‌های دولتی امیدوار شویم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همکاری بانک باید به موقع باشد تا کار جلو برود در غیراینصورت کار در دست‌انداز خواهد افتاد. تاکنون ۸۰۰ هزار واحد مسکونی شروع عملیات شده است که البته بخشی از آن به طرح ملی مسکن که توسط دولت قبل پیگیری شده بود، برمی‌گردد. احتمالاً تحویل واحد‌ها از نیمه دوم سال جاری اتفاق بیفتد.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون