کد خبر: ۴۰۵۹۲
۱۶:۱۱ -۰۸ فروردين ۱۴۰۱
علی باقری در دیدار انریکه مورا با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

مذاکرات وین

نشان تجارت - «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین که به تهران سفر کرده است، امروز (یکشنبه) هفتم فروردین ماه با علی باقری مذاکره‌کننده ارشد و معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در محل وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست دو طرف ضمن تبادل نظر در مورد آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، درباره موضوعات باقیمانده به بحث و رایزنی پرداختند. مذاکره‌کننده ارشد کشورمان با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز در این دیدار گزارشی از آخرین رایزنی‌های خود با سایر طرف‌ها ارائه کرد. باقری و انریکه مورا در روز‌های آینده به تماس و رایزنی نزدیک ادامه خواهند داد. مورا همچنین قرار است امروز با حسین امیرعبداللهیان دیدار کند.

گفتنی است، «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفتگو‌ها در وین در ساعات پایانی جمعه شب پنجم فروردین ماه در توئیتی خبر داد که روز شنبه به تهران سفر خواهد کرد و با علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو می‌کند.

وی در این توئیت نوشت: «فردا (شنبه) برای دیدار با علی باقری به تهران سفر می‌کنم. برای رفع شکاف‌های باقیمانده در مذاکرات وین در مورد برجام تلاش خواهیم کرد. ما باید این مذاکره را به نتیجه برسانیم. خیلی چیز‌ها در خطر است»

دقایقی بعد نیز خبرنگار نشریه «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع مطلع گزارش داد که مورا بعد از سفر به تهران، به واشنگتن می‌رود تا برای نهایی‌کردن این گفتگو‌ها تلاش کند.

سفر مورا براساس تفاهم صورت گرفته انجام شده و پیش از این نیز اعلام شده بود که احتمالا دیدار‌هایی نیز بین مورا و برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست مورا انجام شود.

در همین زمینه خبرنگار فارس مطلع شد که در این سفر دو طرف آخرین وضعیت گفتگو‌ها را بررسی کرده و در خصوص موضوعات باقیمانده بحث و تبادل نظر خواهند کرد. مورا پس از این دیدار روز دوشنبه به منظور گفتگو با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر می‌کند.

گفتنی است «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۰ نیز برای رایزنی درباره روابط دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای از جمله تحولات در افغانستان و یمن و نیز مذاکرات برای لغو تحریم‌های ظالمانه به تهران سفر و با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

وی که برای مراسم تحلیف حجت الاسلام رئیسی به تهران سفر کرده بود با حسین امیرعبداللهیان پیش از تصدی وزارت خارجه نیز ملاقات کرد.

امیرعبداللهیان دیروز در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره سفر مورا به تهران گفت: تا ساعاتی دیگر آقای مورا وارد تهران می‌شود و آخرین تبادلات که به صورت مکتوب و Non-Paper و محرمانه بین تیم ما و تیم آمریکایی از طریق مورا انجام شده، در تهران مورد بررسی قرار می‌دهیم همچنان با جدیت برای رسیدن به توافق کار را دنبال می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون