کد خبر: ۴۰۰۹۰
۱۸:۳۲ -۱۷ اسفند ۱۴۰۰

مذاکرات وین

نشان تجارت - به احتمال فراوان، کارتون پینوکیو را دیده‌اید. داستان پینوکیو همان آدمک چوبی که پدر ژپتو او را ساخت و بعد‌ها تبدیل به آدم واقعی شد. پینوکیو در عین سادگی، بسیار دروغ می‌گفت و در برابر هر بار دروغگویی، بینی چوبی او بزرگ‌تر می‌شد. پینوکیو با تصور اینکه، گربه نره و روباه مکار دوستان واقعی او هستند، بار‌ها فریب‌شان را خورد.

گربه نره و روباه مکار داستان پینوکیو، بسیار به چین و روسیه‌ی امروز، شباهت دارند، آن‌ها با ادعای رفاقت و دوستی نسبت به ایران، در بیشتر قطعنامه‌ها، با رای خود علیه ما، حمایت‌شان را از مواضع غرب به نمایش گذاشتند.

در واقعیت آن‌ها تنها به منافع ملی خود می‌اندیشند و این یگانه چیزی است که به آن اهمیت می‌دهند و با عرض شرمندگی برای ما ایرانی‌ها نیز پشیزی ارزش قائل نیستند و تنها با کارت ما، منافع ملی و سیاسی خود را دنبال می‌کنند. بی‌شک اگر آمریکا بد است، روسیه و چین بسیار بدتر هستند.

به تازگی در شرایط استثناییِ تجاوز به اوکراین و درگیر شدن روسیه در این نبرد، زمینه‌هایی قطعی از توافق در مذاکرات برجام شکل گرفته و قطعاً می‌توان گفت اگر برجام این روز‌ها به سرانجامی نرسد، شاید هیچ زمان دیگری نرسد.

با این وجود، گربه نره و روباه مکارِ سیاست جهان، یعنی روسیه و چین، گویی می‌خواهند بازی توافق برجام را برهم زنند و از آمریکا، صرفاً برای منافع شخصی و ملی خود تضمین بخواهند.

به احتمال زیاد روسیه و چین می‌خواهند به‌وسیله بیان موضوعاتی که به ذات برجام ربطی ندارند، بهانه‌سازی و حاشیه‌سازی کرده و در مسیر مذاکرات سنگ‌اندازی کنند، تا ایران به‌درستی نتواند با جهان ارتباط برقرار کند و از قِبَل انزوای ایران، به‌واسطه‌گری خود ادامه دهند.

پی نوشت۱: نگارنده از منتقدان برجام است، اما باور دارد اگر قرار است توافقی صورت بگیرد، حال که روسیه در حال جنگ می‌باشد و مورد تحریم قرار گرفته، بهترین فرصت است.

پی نوشت۲: علی نادری، مدیرعامل رسانه دولتی ایرنا در توییتی از وین نوشت: چین و روسیه برای روابط اقتصادی با ایران، از آمریکا خواستار تضمین معتبر کتبی شده‌اند.

*فعال سیاسی - اجتماعی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون