کد خبر: ۳۸۰۶۰
۱۳:۵۵ -۲۰ دی ۱۴۰۰
حمید جهانشاهی گفت: تنها راه پیشرفت و توسعه استان، فرآوری مواد معدنی و محصولات کشاورزی است که منجر به افزایش ارزش افزوده و توسعه و اشتغال پایدار و فراگیر می‌شود.

حمید جهانشاهی

نشان تجارت - سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی گفت: تنها راه پیشرفت و توسعه استان، فرآوری مواد معدنی و محصولات کشاورزی است که منجر به افزایش ارزش افزوده و توسعه و اشتغال پایدار فراگیر گردد و یکی از مهم‌ترین اقدامات در این مسیر، حضور هولدینگ‌های بزرگ و توانمند دولتی در استان است.

حمید جهانشاهی که در خصوص اهمیت حضور هولدینگ‌های بزرگ و توانمند دولتی در استان سخن می‌گفت، با بیان این مطلب که هر وقت سخن از توسعه استان خراسان جنوبی بر زبان می‌آید اولین موضوعی که در ذهن متبادر می‌گردد توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منحصر به فرد استان در قیاس با سایر استان هاست، اظهار داشت: بار‌ها گفته شده که استان خراسان جنوبی دارای محصولات کشاورزی مزیت دار و ذخایر معدنی مهم و متنوعی است، اما این خود به تنهایی گرهی از مشکلات باز نکرده و خام فروشی محصولات، توسعه را به دنبال نخواهد داشت.

او با بیان این نکته که تنها راه پیشرفت و توسعه استان، فرآوری مواد معدنی و محصولات کشاورزی است که منجر به افزایش ارزش افزوده و توسعه و اشتغال پایدار و فراگیر گردد، تصریح کرد: لیکن در این مسیر موانعی بر سر راه است. ازجمله اینکه علی رغم اقدامات ارزشمندی که در طی سالیان اخیر انجام شده باید پذیرفت که به دلیل محرومیت‌های زیر ساختی و تا حدودی انزوای جغرافیایی، سرمایه گذاران بخش خصوصی در برخی موارد رغبتی به سرمایه گذاری ندارند.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با طرح این سؤال که «در چنین شرایطی چاره کار کجاست؟» تأکید کرد: به نظر می‌رسد قدم اول را باید دولت بردارد و شرکت‌ها و هولدینگ‌های بزرگ دولتی وابسته به حاکمیت را مجاب نماید تا در استان سرمایه گذاری کلان داشته باشند. وی گفت: تجربه سالیان اخیر نشان داده که این شرکت‌ها بدون الزام و تکلیف از جانب دولت، رغبتی به سرمایه گذاری ندارند که باید در دولت سیزدهم توجه بیشتری به این موضوع شود.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به این مطلب که به نظر می‌رسد با تأکید دولت، نهاد‌های معین و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی باید در زمینه سرمایه گذاری کلان و ایجاد صنایع مادر تبدیلی، پیشرو باشند، اظهار داشت: در زمینه هولدینگ فرآوری محصولات کشاورزی با سرمایه گذاری و مشارکت نهاد‌های حمایتی شامل بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کمیته امداد و شستا و تشکل‌های بخش کشاورزی می‌توان امیدوار بود تا خام فروشی محصولات مزیت دار استان از جمله زرشک، زعفران، عناب و گیاهان دارویی به حداقل برسد.

جهانشاهی اضافه کرد: گرچه نهاد‌های حمایتی صدرالاشاره طی سالیان اخیر اقدامات ارزشمندی در مناطق روستایی در راستای محرومیت زدایی و اشتغال خُرد انجام داده اند، اما گاه و بیگاه شاهد هستیم که فروش محصولات مزیت دار استان دغدغه جدی کشاورزان ماست.

او در بخش دیگری از این گفت‌وگوی خبری با تأکید بر این نکته‌ی مهم که در زمینه مواد معدنی بار‌ها از خراسان جنوبی به دلیل تنوع مواد معدنی به عنوان بهشت معادن یاد شده اظهار داشت: در استان ما با دارا بودن ۸/۶ میلیارد تن ذخایر اکتشافی معدن به عنوان چهارمین استان معدنی کشور فقط ۲۴ میلیون تن مواد معدنی سالانه استخراج می‌شود و از این میزان هم مقدار کمی فرآوری می‌گردد.

وی با اشاره به این مطلب که بطور خاص در زمینه مس که در سالیان اخیر بازدهی خوبی داشته ذخایر اکتشافی مس در استان ۲۶ میلیون تن می‌باشد که سالانه فقط ۹۰۰ هزار تن آن استخراج می‌گردد و حدود ۱۵۰ هزار تن آن تبدیل به کنسانتره می‌گردد، تأکید کرد: معدن مس قلعه زری در حاشیه کویر لوت به عنوان بزرگترین معدن مس استان با حدود ۴۰۰ کارگر با گذشت حدود ۵۰ سال از فعالیت معدنی جدی در آن، به لحاظ ایمنی و فرسودگی ماشین آلات با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و نیاز به حمایت دارد.

او در همین خصوص تصریح کرد: جا دارد شرکت‌های بزرگی همچون شستا و ایمیدرو و شرکت ملی مس حضور پررنگ تری در استان داشته باشند و با تزریق آورده¬های نقدی، شرایطی را فراهم آورند تا بحران‌ها و تکانه‌های اقتصادی تا این حد وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه معدنی استان را تحت الشاع قرار ندهد.

حمید جهانشاهی همچنین قرارگاه سازندگی سپاه را ظرفیت بسیار خوب دیگری برشمرد که با توجه به سوابق در خشان کاری در سایر نقاط کشور و استان می‌تواند به حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله معدن ورود کند و تحت عنوان هولدینگ معدنی، پهنه معدنی را در اختیار داشته باشد.

او در پایان اظهار داشت: می‌طلبد تا مسئولین استانی نهایت همکاری را با این قرارگاه داشته باشند و از توانمندی قرارگاه خاتم سپاه در امر محرومیت زدایی در مناطق محروم بهره¬ی لازم را ببرند تا شاهد برکات آن برای استان باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون