کد خبر: ۳۸۰۵۶
۱۲:۱۰ -۲۰ دی ۱۴۰۰
به گفته کارگر رییس اتحادیه فروشندگان میوه هر کارتن آناناس در میدان میوه و تره بار به قیمت ۷ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود؛ در حالیکه قیمت هر کیلو از این محصول در بازار ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

قیمت آناناس

نشان تجارت - قیمت گذاری برخی از میوه‌ها در کشور سلیقه‌ای شده است. نه قیمت تمام شده در آن دخلی دارد و نه حتی عرضه و تقاضا. آناناس یکی از این میوه هاست. در حال حاضر یک عدد آناناس در بازار با وزن ۲ کیلو گرم به قیمت حدود ۱۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

این در حالی است که اسدلله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار به «بازار» می‌گوید: کارتن‌های آناناس کیلویی بین ۷ تا ۱۲ هزار تومان در میدان فروخته می‌شوند. در هر کارتن معمولا ۶ تا ۷ عدد از این میوه وجود دارد و فروشنده مجاز است که با ۳۵ درصد سود این میوه وارداتی را بفروشد.

یک حساب کتاب ساده نشان می‌دهد که اگر وزن یک کارتن را ۳ کیلو در نظر بگیریم. قیمت هر کیلو آناناس حدود ۱۵ هزار تومان برای خریدار تمام می‌شود که با احتساب حدود ۳۵ درصدی حداکثر باید ۲۰ هزار و ۲۵۰ تومان فروخته شود. این در حالی است هر کیلوی این میوه وارداتی به قیمت تقریبا ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود.

اختلاف قیمت بالای میادین تا بازار موجب شده که این میوه از سبد خرید بسیاری از خانوار‌های ایرانی حذف شود.

اما شرایط موز کاملا متفاوت با آناناس است.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در اینباره گفت: در حال حاضر هر کیلو موز در میدان میوه و تره بار به قیمت ۲۲ تا ۲۹ هزار تومان فروخته می‌شود.

به گفته کارگر، با وجود اینکه میوه فروش‌ها مجاز به فروش این محصول با ۳۵ درصد سود هستند، معمولا این میوه با سود ۱۰ الی ۱۵ درصدی در واحد‌های صنفی عرضه می‌شود. به طوری که قیمت آن در سطح بازار کمتر از ۳۰ هزار تومان و حتی در برخی از مناطق شهر حدود ۲۶ هزار تومان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون