کد خبر: ۳۸۰۵۳
۱۱:۵۰ -۲۰ دی ۱۴۰۰
بر اساس مصوبه دولت تنها واردات موز، انبه، آناناس و نارگیل مجاز است. با این وجود بازارچه‌های شمال شهر پر است از میوه‌های ممنوعه‌ای که خرید یک کیلوی برخی از آن‌ها معادل یک سوم حقوق یک کارگر ساده است.

قیمت میوه

نشان تجارت - اینجا انواع و اقسام میوه‌های خارجی و عجیب و غریب به چشم می‌آید. میوه‌هایی که قیمت بعضی از آن‌ها معادل یک سوم حقوق یک کارگر ساده است. از بلوبری و کیوانا گرفته تا میوه کاکتوس و انبه مصری. میوه فروش‌های تجریش میوه‌های ویژه‌ای را برای مشتریان خود عرضه می‌کنند. میوه‌هایی که ظاهر بسیاری از آن‌ها برای مردم دهک‌های پایین و حتی متوسط جامعه عجیب و ناشناخته است.

برخی تنها برای تست یک مزه جدید به این بازار آمده اند برخی، اما نگرانی نسبت به قیمت‌ها ندارند و با خیالی آسوده در حال گلچین کردن میوه‌های لوکس خود هستند.

اسدالله کارگر رییس اتحادیه میوه فروشان به «بازار» می‌گوید: واردات چهار میوه موز، آناناس، نارگیل و انبه به کشور مجاز است و مابقی میوه‌های خارجی که در بازار موجود است، به صورت قاچاق وارد کشور شده اند.

هرچند که به گفته او «عرضه میوه‌های قاچاق در واحد‌های صنفی تخلف بوده و با واحد‌های متخلف برخورد می‌شود»، اما در اینجا خبری از این حرف‌ها نیست.

واردات چهار میوه موز، آناناس، نارگیل و انبه به کشور مجاز است و مابقی میوه‌های خارجی که در بازار موجود است، به صورت قاچاق وارد کشور شده اند که عرضه آن‌ها تخلف است

یک کیلو بلوبری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

زهرا که اهل یکی از مناطق جنوب تهران است، در اینباره به «بازار» می‌گوید: دخترش عاشق طعم بلوبری است و مدت هاست که می‌خواهد بداند این میوه چه طعم و ظاهری دارد.

او ادامه داد: بلوبری میوه‌ای نیست که هر کجای تهران پیدا شود به همین دلیل تصمیم گرفتیم که به تجریش برای خرید آن مراجعه کنیم.

جالب است که بدانید یک بسته ۱۲۵ گرمی بلوبری در بازار تجریش به قیمت ۱۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود. یک حساب کتاب ساده نشان می‌دهد که خرید یک کیلو از این میوه حدود یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان آب می‌خورد که معادل یک سوم حداقل حقوق یک کارگر ساده است.

یک بسته ۱۲۵ گرمی بلوبری در بازار تجریش به قیمت ۱۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود. به عبارت دیگر خرید یک کیلو از این میوه حدود یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان آب می‌خورد که معادل یک سوم حداقل حقوق یک کارگر ساده است

خرید میوه هم دانه‌ای شد

در این بازار دیگر خبری از خرید‌های کیلویی نیست و مردم به صورت دانه‌ای میوه می‌خرند. در حال حاضر یک عدد میوه کیوانا در بازار به قیمت ۳۵ هزار تومان فروخته می‌شود. اما آوکادو دیگر میوه‌ای است که هر دانه اش به قیمت ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هر عدد نارگیل هم ۸۰ هزار تومان قیمت خورده است. یک عدد میوه اژد‌ها هم به قیمت ۱۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

کارگر رییس اتحادیه میوه و تره بار می‌گوید: بر اساس مصوب حداکثر سود فروش میوه در سطح خرده فروشی ۳۵ درصد است، اما قیمت گذاری این میوه‌ها از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند. چرا که مقداری که در بازار عرضه می‌شود، اندک بوده و مشتریانش هم بسیار خاص هستند.

فروشندگان بازارچه تجریش می‌گویند که بسیاری از مردم تنها برای خرید میوه‌های لوکس و لاکچری به اینجا می‌آیند و تعداد کسانی که قادر به خرید میوه خارجی هستند، بسیار اندک است

تماشای میوه‌های لاکچری

میوه فروش‌ها می‌گویند قدرت خرید مردم نسبت به گذشته بسیار کمتر شده و فروششان در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش چشم گیری پیدا کرده است.

مجید یکی از میوه فروش‌های بازارچه به بازار می‌گوید: بسیاری فقط برای تماشای میوه‌های خارجی و گران قیمت به تجریش می‌آیند و تعداد کمی از کسانی که در اینجا حضور دارند قدرت خرید میوه‌هایی با این قیمت را دارند. در گذشته بسیاری از خانوار‌ها سالی چند بار میوه‌هایی همچون آناناس و نارگیل را می‌خریدند، اما حالا تعداد کسانی که قدرت خرید میوه‌هایی که به صورت مجاز وارد کشور می‌شوند را کاهش پیدا کرده است.

او ادامه داد: در گذشته ما مشتریان زیادی از طبقه متوسط جامعه داشتیم، اما حالا بیشتر مشتریان ما را طبقه‌های مرفه جامعه تشکیل می‌دهند. البته کسانی هم هستند که می‌خواهد برای یک بار هم شده طعم یک میوه خارجی را تجربه کنند.

در حال حاضر هر کیلو انبه‌ی مصری در این بازار به قیمت ۱۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هر کیلو شاه بلوط تازه هم این حدود ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. خرید هر کیلو میوه کاکتوس هم حدود ۸۰ هزار تومان و کیوی تور سرخ هم ۱۲۰ هزار تومان خرج روی دست خریداران خود می‌گذارد.

میوه‌هایی که در شمال شهر عرضه می‌شوند درجه یک بوده و کیفیت بالایی دارند. آنچه در بازار مشاهده می‌شود گران فروش نیست، گرانی است

یک کیلو گوجه ۸۰ هزار تومان

گرانی در این بازارچه تنها به میوه‌های خارجی محدود نمی‌شود. میوه فروش‌های تجریش هر کیلو سیب را به قیمت ۴۰ هزار تومان، گلابی را ۹۰ هزار تومان، انار را ۵۰ هزار تومان، خرمالو را ۶۰ هزار تومان می‌فروشند. در این بازار البته صیفی جات با ظاهر عجیب و غریب هم کم نبودند.

کنار سبد گوجه‌های قرمز گلخانه‌ای گوجه‌های ریزی با رنگ‌های بنفش و بادمجانی دیده می‌شد. این گوجه‌ها که به گفته فروشنده اش تولید اصفهان است، ۸۰ هزار تومان قیمت خورده بود. جالب است که بدانید هر کیلو فلفل کاپی قرمز حدود ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

قیمت‌ها در این بازارچه دست کم ۲۰ درصد گران‌تر از منطقه‌های مرکزی شهر هستند، اما رییس اتحادیه میوه فروش‌ها گران فروشی در منطقه‌های شمال تهران را قبول ندارد. او می‌گوید که معمولا اجناسی که در این مناطق عرضه می‌شوند درجه یک و لوکس هستند و دلیل گرانی آن‌ها کیفیت آنهاست. آن چه امروز در کشور با آن مواجه هستیم گرانی است نه گران فروشی.

صرف نظر از قیمت‌های نجومی میوه‌های خارجی و درجه یک در شمال شهر، رشد قیمت میوه در یک سال گذشته بسیار بیشتر از توان مردم بوده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار رشد قیمت میوه بیش از متوسط نرخ تورم بوده است. گرانی‌ها حالا به تهدیدی برای سلامت ایرانی‌ها تبدیل شده است. آنگونه که علی قنبری‌مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفته بیشتر از ۸۰ درصد ایرانی‌ها پنج وعده مطلوب میوه و سبزیجات در روز را مصرف نمی‌کنند و این موضوع یکی از علل افزایش سرطان‌ها در ایران است».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون