کد خبر: ۳۷۱۴۴
۰۹:۲۵ -۲۴ آذر ۱۴۰۰
حامد طلاجوران، کارشناس بازار خودرو تشریح کرد
قیمت خودرو این روز‌ها در حالی به قیمت دلار گره خورده و صبح روز گذشته به دلیل ریزش دلار، کاهشی و سپس ظهر همان روز افزایشی شد که حامد طلاجوران، کارشناس بازار خودرو معتقد است قیمت خودرو تا یک ماه آینده به دلیل نوسان دلار، افزایشی و سپس به دلیل ورود خودرو‌های ثبت نامی به بازار، کاهشی خواهد شد.

خودروسازان

نشان تجارت - مشاهدات از بازار خودرو نشان می‌دهد پس از افزایش رسمی قیمت کارخانه‌ای خودرو از روز شنبه و با ریزش دلار به کانال ۲۹ هزار تومان، قیمت خودرو در سراشیبی قرار گرفت؛ اما ظهر دیروز با گرانی دلار و عبور آن از کانال ۳۰ هزار تومان، بار دیگر بازار خودرو متشنج شد و قیمت‌ها گران.

زمان فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا

یک کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه ظهر روز سه شنبه قیمت‌ها در این بازار، دوباره شروع به افزایش کرد، گفت: در حال حاضر قیمت انواع خودرو‌ها نزدیک به ۳، ۴ میلیون تومان نسبت به صبح سه شنبه گران شده است.

حامد طلاجوران گفت: ایران خودرو در روز‌های یکشنبه و سایپا در روز‌های دوشنبه طرح فروش فوق العاده گذاشته اند. از طرفی دعوت نامه‌های زیادی را صادر کرده اند؛ بنابراین در صورتی که این خودرو‌ها ۳۵ تا ۴۰ روز دیگر وارد بازار شود، حتی اگر قیمت دلار بالا برود قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت.

چشم انداز بازار خودرو در سه ماه آینده

این فعال بازار خودرو با بیان اینکه باید منتظر یک ماه آینده و ورود خودرو‌های جدید به بازار باشیم، گفت: ورود خودرو‌های ثبت نامی برای سه ماه آینده نیز این کاهش قیمت را تسریع می‌کند.

به گفته طلاجوران، اگر خودروسازان به تعهداتشان عمل کنند و خودرو‌های فروش فوق العاده را به موقع تحویل بدهند قیمت‌ها در بازار تا چند ماه آینده کاهش خواهد یافت.

در چه شرایطی خودرو ارزان می‌شود؟

این کارشناس بازار خودرو در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: اگر خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند و قیمت دلار ثابت باشد، قیمت خودرو تا شب عید حدود ۳۰ میلیون تومان کاهش خواهد یافت.

طلاجوران گفت: هر سال در شب عید، قیمت خودرو افزایش می‌یافت، اما سال گذشته ریزش داشتیم و امسال هم با همین روالی که خودروسازان ثبت نام می‌کنند، قیمت‌ها در بازار خودرو ریزشی است.

افزایش نجومی قیمت برخی خودرو‌ها به دلیل توقف تولید

این فعال بازار خودرو گفت: روز شنبه پژو ۲۰۶ تیپ ۲، ۲۷۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد که صبح سه شنبه در بازار به ۲۶۵ میلیون تومان هم رسید، ولی به دلیل افزایش قیمت دلار، قیمت این خودرو مجددا به ۲۷۰ میلیون تومان در عصر روز سه شنبه رسید. پژو پارس هم در حالی روز پنج شنبه هفته گذشته ۲۸۸ میلیون تومان قیمت خورده بود که صبح سه شنبه به ۲۷۳ میلیون تومان رسید، اما مجددا از ظهر همان روز گران شد و ۳ میلیون تومان افزایش یافت و ۲۷۶ میلیون تومان قیمت خورد.

طلاجوران افزود: اگر قیمت دلار همچنان افزایشی باشد صددرصد قیمت‌ها گران می‌شود. از طرفی یک سری خودرو‌ها مانند پژو ۲۰۷ اتومات در بازار نیست و به همین دلیل قیمت آن‌ها نجومی بالا رفته است. در حالی پژو ۲۰۷ دنده‌ای سقف شیشه‌ای ۳۷۰ میلیون تومان است که مدل اتومات آن که تولید خرداد ماه است، ۵۵۰ میلیون تومان قیمت خورده و این اختلاف زیاد قیمت به دلیل این است که پژو ۲۰۷ اتومات از برج ۴ تولید نشده و در بازار نیست؛ بنابراین نبود برخی خودرو‌ها در بازار باعث افزایش نجومی قیمت آن‌ها شده است.

برای خرید خودرو دست نگه دارید

این کارشناس بازار خودرو گفت: خودرو‌هایی مانند راناپلاس، پارس، سورن پلاس، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژ ۲۰۷ سقف شیشه‌ای دنده‌ای و... به دلیل اینکه در بازار موجودند قیمت‌های متعادلی دارند و با افزایش یا کاهش قیمت دلار دچار نوسان قیمتی می‌شوند.

طلاجوران به مردم توصیه کرد تا ۳ ماه برای خرید خودرو دست نگه دارند و گفت: احتمالا به دلیل نوسان دلار و نبود خودرو در بازار، فعلا تا یک ماه آینده قیمت خودرو افزایشی و سپس کاهشی می‌شود.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون