کد خبر: ۳۳۳۲۷
۲۲:۴۳ -۱۰ شهريور ۱۴۰۰
یک جراح و متخصص زنان و زایمان، با بیان اینکه در سنین بالاتر هم راه‌هایی برای افزایش تراکم استخوان‌ها وجود دارد، گفت: در سنین بالاتر نباید از مصرف لبنیات، ورزش کردن و نور آفتاب غافل شد.

نشان تجارتهاجر عباسی، با اشاره به تعریف پوکی استخوان که در پی یائسگی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: با کم شدن اثرات هورمونی تخمدان‌ها، روند پوکی استخوان و یا اصطلاحاً از دست رفتن بافت استخوانی در بانوان تشدید می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از بانوان در دوران یائسگی و یا بعد از آن ممکن است دچار بیماری پوکی استخوان شوند، افزود: این بیماری بر حسب شدت در بسیاری از موارد می‌تواند آزار دهنده نیز باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به علائم پوکی استخوان ادامه داد: پوکی استخوان در مراحل اولیه هیچ نشانه خاصی ندارد، ولی زمانی که این بیماری شدید می‌شود علامت‌ها به سرعت به سراغ بیمار می‌آید.

کمردرد یکی از شایع‌ترین علامت‌های بروز پوکی استخوان است که عباسی به آن اشاره کرد و افزود: این بیماران با کوچک‌ترین ضربه‌ای که ممکن است برای یک فرد عادی شکستگی به دنبال نداشته باشد، دچار شکستگی و یا مشکلات استخوانی شوند.

این جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه حداکثر توده استخوانی زیر ۳۰ سالگی ایجاد می‌شود افزود: بیشتر روش‌های پیشگیری از پوکی استخوان به دوران بلوغ مربوط می‌شود، زمانیکه می‌توان حجم استخوانی را به حداکثر رساند.

عباسی با بیان اینکه در سنین بالاتر هم راه‌هایی برای پیشگیری و افزایش تراکم استخوانی وجود دارد توضیح داد: در سنین بالاتر نباید به بهانه کاهش تراکم استخوان‌ها، از استفاده کلسیم، شیر، لبنیات، ورزش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید غافل شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به افرادی که در سنین یائسگی قرار دارند اهمیت تغذیه مناسب و ورزش را یادآور شد و افزود: ورزش و انجام حرکت‌های کششی، خصوصاً ورزش‌هایی که به استخوان‌ها فشار وارد می‌کند و باعث استخوان سازی می‌شود توصیه می‌شود.

وی تاکید کرد: بی تحرکی یکی از مهمترین علت‌های اختلال در عملکرد استخوان‌ها است.

جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه توده استخوانی زنان در مقایسه با مردان کمتر است، ضرورت ورزش و تغذیه سرشار از کلسیم را یادآور شد و گفت: کاهش عملکرد هورمون‌ها و همچنین ژنتیک می‌تواند در بروز پوکی استخوان اثرگذار باشد.

عباسی با بیان این موضوع که تراکم استخوان در افراد با جثه ریزتر کمتر از سایرین است، ادامه داد: این افراد در معرض پوکی استخوان هستند و باید بیشتر، خصوصاً در سنین پایین توصیه‌ها مبنی بر افزایش حجم توده استخوان را جدی بگیرند.

وی با اشاره به اینکه کم کاری و یا پرکاری تیروئید در باز جذب توده استخوانی اثرگذار است ادامه داد: در این گروه حتماً باید اقدامات پیشگیرانه، تغذیه مناسب و ورزش مورد توجه باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به افرادی که در پی انجام جراحی‌های معده و یا روده، و یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که روند جذب کلسیم را دچار اختلال می‌کند توصیه کرد: در این موارد باید برای پیشگیری از پوکی استخوان با پزشک متخصص مشورت شود.

عباسی پرهیز از استعمال دخانیات و مصرف الکل را مورد تاکید قرار داد و گفت: الکل، سیگار و مواد دخانی از مواردی است که می‌تواند روند جذب کلسیم را دچار اختلال کند.

جراح و متخصص زنان و زایمان دانشگاه تاکید کرد: بر اساس مشاهدات بالینی خانم‌های ایرانی به دلیل این که غالباً ورزش نمی‌کنند و یا کم تحرک هستند از درد‌های استخوانی شکایت می‌کنند.

وی ادامه داد: باید ورزش در برنامه روتین زندگی باشد، هر میزان از ورزش بر اساس توانایی جسمی انجام شود چرا که در صورت نادیده گرفتن توصیه‌ها در آینده در معرض درد‌های استخوانی و پوکی استخوان قرار خواهیم گرفت.

عباسی با اشاره به این که پوکی استخوان می‌تواند زندگی شخصی افراد را تحت تأثیر قرار داده و یا حتی روند آن را مختل کند ادامه داد: پیاده روی در آفتاب، استفاده از سبزیجات برگ تیره و لبنیات کم چرب غنی از ویتامین دی، مراجعه به پزشک و انجام دوره‌ای آزمایش راهکار مناسبی برای جبران و یا کاهش تحلیل توده استخوان است.

وی در ادامه با بیان این موضوع که آفتاب منبع مناسب جذب ویتامین دی است خاطرنشان کرد: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب خطرناک است و تنها روزانه ۲۰ دقیقه تابش مستقیم نور خورشید برای جذب ویتامین دی کفایت می‌کند، البته باید به این موضوع توجه داشت که افردی که از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند استفاده از قرص‌های مکمل با نظر پزشک ضرورت دارد.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون