کد خبر: ۳۳۲۶۳
۰۹:۳۶ -۰۹ شهريور ۱۴۰۰
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری مطرح کرد
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری گفت: در حالی شاهد بخشنامه گمرک مبنی بر افزایش نرخ ارز محاسباتی و لغو آن پس از چند ساعت بودیم که این موضوع به دست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا افتاده و در صورت عملیاتی شدن آن شاهد افزایش چند برابری قیمت لوازم خانگی خواهیم بود.

لوازم خانگی

نشان تجارتدر آغازین روز‌های روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید، گمرک ایران در ضرب الاجلی در قالب یک بخشنامه به کلیه گمرکات اجرایی کشور خواستار اعمال قطع مرور زمان در اظهارنامه‌ها برای تعیین تکلیف نرخ محاسباتی ارز شد که پس از بلوای به وجود آمده پس از چند ساعت آن را ملغی کرد.

جالب آنکه در نامه لغو این بخشنامه، تعیین تکلیف این موضوع را به جلسه سران سه قوه سپرد. این در حالی است که دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با اظهار نگرانی نسبت به این موضوع گفت: نرخ ارز محاسباتی جدید جدا از اینکه باعث افزایش قیمت لوازم خانگی و سایر کالا‌ها خواهد شد، نمی‌تواند عطف به ماسبق شود؛ چنانکه در نامه گمرک ایران شاهد بودیم.

بلاتکلیفی تولیدکنندگان لوازم خانگی میان ثبات یا افزایش قیمت‌ها

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری گفت: موضوع نرخ ارز محاسباتی در گمرک از روز سوم شهریور ماه در دستور کار شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا قرار گرفته و هنوز جوابی برای آن بیرون نیامده است، چون مجلس و دولت تفسیر متفاوتی از این موضوع داشتند.

محمدرضا شهیدی ادامه داد: نرخ ارز محاسباتی در گمرک کماکان یکی از ابهاماتی است که وجود دارد و هنوز نه منتفی شده و نه ابلاغ شده، بلکه بلاتکلیف مانده است تا شورای عالی هماهنگی سران قوا درباره آن تصمیم گیری کنند.

نگرانی تولیدکنندگان از ضرب الاجل گمرک ایران

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با اظهار نگرانی از ضرب الاجل گمرک ایران برای تغییر نرخ ارز محاسباتی گفت: چهار روز پیش بود که گمرک با صدور نامه‌ای خواستار اعمال نرخ ارز محاسباتی طبق بودجه ۱۴۰۰ شد و به یک باره بلوایی به راه افتاد که مرجع صادرکننده بخشنامه به فاصله چند ساعت مجبور به لغو آن شد و تصمیم گیری در این مورد به دست شورای عالی هماهنگی سران قوا افتاد.

عطف به ماسبق تغییر نرخ ارز محاسباتی قابل اجرا نیست

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری با بیان اینکه اگر طبق بخشنامه، گمرک بخواهد اختلاف ارز محاسباتی را از اول سال بگیرد صد‌ها هزار پرونده گمرکی درست می‌شود، گفت: زیرا از ابتدای سال تاکنون نزدیک صد هزار پرونده کالا از گمرک ترخیص شده است.

شهیدی ادامه داد: نکته دوم این است که این کالا‌های ترخیص شده به فروش رفته و امکان افزایش قیمت آن برای حل موضوع ارز محاسباتی نیست.

افزایش چند برابری قیمت لوازم خانگی با افزایش نرخ ارز محاسباتی

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری گفت: دولت هر تصمیمی می خواهد بگیرد ولی مهم این است که تکلیف را مشخص کند. بلاتکلیفی برای تولیدکنندگان بدترین نوع ریسک کردن در یک محیط اقتصادی است.

شهیدی هشدار داد: در صورت اعمال این تعرفه، شاهد افزایش چند برابری قیمت ها نه فقط در بازار لوازم خانگی بلکه در همه کالاها خواهیم بود. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون