کد خبر: ۳۳۰۰۳
۱۳:۲۵ -۳۱ مرداد ۱۴۰۰
دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم با با بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شد.

لحظه به لحظه با دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم در مجلس

نشان تجارتمجلس دومین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه سیزدهم کار خود را با بررسی صلاحیت و برنامه‌های زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد.

روز گذشته ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با حضور در مجلس از کلیات برنامه دولت سیزدهم دفاع کرد. سپس مخالفان و موافقان نظرات خود را بیان کردند. پس از آن بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی با بررسی صلاحیت وزیر آموزش و پرورش آغاز شد و موافقان و مخالفان و وزیر پیشنهادی صحبت کردند.

امروز نیز دومین روز جلسه رای اعتماد با دستور کار بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارتباطات آغاز شد. پس از آن و در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و براساس حروف الفبا برنامه سایر وزرای پیشنهادی نیز بررسی خواهد شد.
نماینده مخالف: وزیر پیشنهادی ارتباطات یک روز سابقه ندارد

عباس زاده مشکینی نماینده مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات در این باره گفت: تحصیلات وزیر پیشنهادی با این وزارتخانه مرتبط نیست. وی یک روز سابقه در این وزارتخانه ندارد.

وی با بیان اینکه وزیری که سوار بر کار نباشد نمی‌تواند موجب تحول شود، گفت: متاسفانه وزیر پیشنهادی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تخصص و تجربه ندارد.
غنی نظر: وزیر پیشنهادی ارتباطات یک روز می‌گوید با طرح صیانت موافقم و روز دیگر نه

غنی نظر دیگر نماینده مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات نیز گفت: مشکل و مخالفت من با آقای زارع پور در حوزه شفافیت است. ایشان در یک کمیسیون می‌گوید با ‎طرح صیانت موافقم و در یک کمیسیون می‌گوید با این طرح مخالفم!

وی افزود: سابقه مدیریت ایشان هم برای یک وزارتخانه پر پول متناسب نیست.

محفوظی، موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات نیز در این جلسه گفت: وزیر پیشنهادی ارتباطات دارای تحصیلات عالی در این حوزه است.

وی افزود: از آقای زارع پور انتظار داریم تمام تلاش خود را برای بومی سازی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی انجام دهد

مجتبی یوسفی دیگر نماینده موافق زارع پور وزیر پیشنهادی ارتباطات نیز گفت: نباید فقط به صورت سنتی در بازار‌های بین المللی حضور داشته باشیم، بلکه ایجاد پهنای باند و ارتباطات و مبادلات اینترنتی می‌تواند برای ما ایجاد بازار‌های جدید بکند.
زارع پور: ظرف ۴ سال شبکه ملی اطلاعات را تکمیل می‌کنم

وزیر پیشنهادی ارتباطات با حضور در جایگاه سخنران در مجلس به دفاع از برنامه‌های خود پرداخت و گفت: افتخار می‌کنم که دغدغه فضای مجازی که امروز نمایندگان دارند بنده ۱۵ سال پیش داشتم. من فقط یک عیسی زارع پور نیستم بلکه نماینده تمام جوانان متخصص هستم.

وی افزود: بنده به عنوان یکی از میلیون‌ها تربیت یافته مکتب امام راحل و مقام معظم رهبری به عنوان یک جوان گام دومی آماده ام که تجربیات ۱۵ ساله تخصصی و اجرایی خود را در صورت رای اعتماد به کار بگیرم.

وی تاکید کرد:در ظرف ۴ سال شبکه ملی اطلاعات را تکمیل خواهیم کرد تا دیگر هیچ اطلاعاتی از کشور خارج نشود.

زارع پور همچنین گفت: مردم را سال‌ها در فضای مجازی بی پناه و تنها گذاشته ایم در صورت تایید اعتبار این نگرانی را بر طرف می‌کنم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع ارتباط با شبکه جهانی نیست.
بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات در مجلس

صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات توسط کمیسیون امنیت ملی تایید شد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات در مجلس اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی پس از بررسی صلاحیت حجت الاسلام خطیب وزیر پیشنهادی اطلاعات را تایید می‌کند.
توضیح قالیباف درباره تأیید وزیر پیشنهادی اطلاعات توسط رهبر انقلاب

رئیس مجلس در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: در اصل ۱۱۰ و ۱۷۶ حوزه دفاعی، امنیتی و سیاست خارجی شخص رهبری مسئولیت دارند. در همه دولت‌های گذشته و کنونی درباره برخی وزرا از رهبری کسب اجازه می‌کنند.

قالیباف گفت: رئیسی گفت که با وزرای بخش‌های امنیتی مانند وزارت اطلاعات از رهبر انقلاب کسب اجازه کردند و ایشان موافقت کردند.

رضوانی نماینده مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: آقای خطیب در طول زندگی کار اطلاعاتی کردند، اما اقدام موثری از ایشان مشاهده نشده به طوری که در موضوع "طبری" برخی در مورد او توجیه‌های غیر قابل هضم می‌آورند.

وی افزود: او علیرغم شایستگی به موقع اقدام جدی نمی‌کند. می‌گویند او اگر بخواهد می‌تواند، من هم می‌گویم؛ اما تعلل جایز نیست. آقای خطیب در قبال فتنه سال ۸۸ شفاف امروز اعلام موضع کند.
نمایندگان موافق و مخالف خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات چه گفتند؟

رضوانی، مخالف: آقای خطیب در کمیسیون به درستی گفتند در طول زندگی کار اطلاعاتی کردند، اما اقدام موثری از ایشان مشاهده نشده به طوری که در موضوع طبری برخی در مورد او توجیحات غیر قابل هضم می‌آورند. او علی رغم شایستگی به موقع اقدام جدی نمی‌کند. آقای خطیب در قبال فتنه سال ۸۸ شفاف امروز اعلام موضع کند.

میرزایی، مخالف: در این روز‌ها اخباری مطرح می‌شود که حضرت آقا خطیب را تایید کرده است. اما حضرت آقا در تایید شخص خاصی نظر نمی‌دهند، رییس جمهور گفتند حضرت آقا در مورد خطیب نظر خاصی نداشته‌اند؛ سردار کوثری هم این سخن را تایید کردند. چرا دیدگاه‌های خود را با نسبت دادن به حضرت آقا به کرسی می‌نشانید؟

بروجنی، موافق: برنامه‌های خطیب و گزارش کمیسیون در مورد او را بخوانید. مبارزه جدی با شریان‌های فساد از اصلی‌ترین وظایف وزارت اطلاعات است که در برنامه‌های خطیب آورده شده، صیانت از دارایی‌های ارزشمند کشور جز برنامه‌ها و اهدافش است، کشف توطئه‌ها و خرابکاری‌ها علیه استقلال کشور از دیگر برنامه‌های اوست. او از درون مجموعه اطلاعات است.

زنگنه، موافق: وزیر معرفی شده بیشترین سابقه در آن وزارت‌خانه را دارد. در زمان تصدی خطیب در اطلاعات قم و در بحث ضد جاسوسی، اتفاقات بزرگی افتاده. پرونده مهدی هاشمی در زمان مسئولیت ایشان مورد بررسی قرار گرفته است.

ذورالنوری، موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات:خاتمی و احمدی نژاد خطیب را عزل کردند. زمانی که جلسه سخنرانی هاشمی در سال ۸۵ در قم بهم خورد، فشار شدیدی به خطیب وارد شد. او کاری کرد که برخی از افراد که آنجا دستگیر شده بودند، احکامشون اجرا نشد و این کار خطیب بود.

وی افزود: در تایید خطیب همین بس که یکبار توسط ‎خاتمی و یکبار توسط ‎احمدی نژاد عزل شده است. خاتمی رییس جمهور شده بود و دیداری با آقای ‎منتظری داشتند که سخنان تحریک آمیزی پخش و دعوت به آشوب علیه نظام شد، در حوادثی منجر به حصر آقای منتظری شد. آقای ‎منتظری با دستور شورای عالی امنیت ملی که ‎خاتمی رییس آن بود ‎حصر شد.

جلالی، مخالف خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات: از آقای خطیب انتظار داشتیم مانع نفوذ در حوزه شود. ایشان برای بچه‌های انقلابی قم پرونده سازی کردند. شما برخی فتنه گران را به قم راه دادید، کی اینا‌ها را مدیریت می‌کرد؟

وی افزود: دفتردار شما نامه‌ای را امضا کرد که رهبر انقلاب کوتاه بیاید و انتخابات را ابطال کنند. زمینه مرجعیت شیعه انگلیسی را شما فراهم کردید. در سال ۸۸ می‌خواستیم راهپیمایی کنیم آقای خطیب نگذاشت

خطیب وزیر پیشنهادی اطلاعات در دفاع از برنامه‌های خود گفت: یکی از وظایف اصلی ما صیانت از مردم و دارایی‌های ملت است.

وی با بیان اینکه مردم باید در تامین امنیت عمومی همگام با وزارت اطلاعات باشند، افزود: تمام توان وزارت اطلاعات برای رفع موانع تولید و ایجاد رونق تولید را بسیج خواهم کرد.
آغاز بررسی صلاحیت وزیر اقتصاد در مجلس

سخنگوی کمیسیون اقتصادی از موافقت این کمیسیون با خاندوزی، وزیر پیشنهادی اقتصاد خبر داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون