کد خبر: ۳۲۸۵۶
۱۶:۴۸ -۲۷ مرداد ۱۴۰۰
وقتی‌که علت ایجاد چین‌وچروک‌های پوست را بدانید، راحت‌تر با علائم پیری مقابله یا از آن‌ها جلوگیری می‌کنید. اگر فقط چند لحظه داخل یک داروخانه قدم بزنید، متوجه سیل عظیمی از انواع لوسیون‌ها، سرم‌ها، کرم‌ها و سایر محصولات پوستی و زیبایی دیگر می‌شوید.

راز‌های مهم در باره چین و چروک

نشان تجارتوقتی‌که علت ایجاد چین‌وچروک‌های پوست را بدانید، راحت‌تر با علائم پیری مقابله یا از آن‌ها جلوگیری می‌کنید. اگر فقط چند لحظه داخل یک داروخانه قدم بزنید، متوجه سیل عظیمی از انواع لوسیون‌ها، سرم‌ها، کرم‌ها و سایر محصولات پوستی و زیبایی دیگر می‌شوید که همگی قول می‌دهند چین‌وچروک‌ها، لک‌ها و نواقص دیگر را از پوست شما دور کنند.

حتی اگر جزء افرادی باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نمی‌کنند، باز هم چیز‌های زیادی هستند که باید از آن‌ها اطلاع بیایید. برخی از حقایق مربوط به پوست باعث تعجب شما می‌شوند. اگر این حقایق را که احتمالاً تابه‌حال نشنیده‌اید، بدانید، این مقاله را بخوانید:

تابش نور خورشید

اگر در شرایطی هستید که هر روز چند ساعتی را در ماشین‌تان می‌گذرانید، بدانید اشعه‌های زیان‌بار نور خورشید اشعه‌های (UVA) که باعث افزایش چین‌وچروک‌های پوست می‌شوند، به‌راحتی از شیشه اتومبیل عبور کرده و به پوست‌تان نفوذ می‌کنند. فرقی نمی‌کند که یک روز تابستانی باشد یا نه. بهترین راه برای محافظت از پوست، در برابر این آسیب‌ها، استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب است.

خطوط اخم و مشکلات بینایی

مهم‌ترین دلایل ایجاد چین‌وچروک‌ها، افزایش سن و تابش نور مستقیم خورشید روی پوست و آسیب‌های ناشی از آن است. اما وجود چین‌وچروک‌های روی پیشانی و بین ابرو‌ها و در واقع خطوط اخم، می‌توانند نشان‌دهنده مشکل بینایی چشم‌ها باشند؛ بنابراین اگر این مشکل را برطرف سازید، ماهیچه‌های چشم دیگر به‌سختی فعالیت نمی‌کنند و راحت‌تر وظایف خود را انجام می‌دهند و این خطوط عمیق نیز کمتر و محوتر می‌شوند.

کلاژن

کلاژن از بخش‌های اصلی پوست است که باعث نرمی و انعطاف‌پذیری آن می‌شود.

افزایش تولید کلاژن‌های جدید، سبب می‌شود پوست سفت‌تر، پُرتر و محکم‌تر به نظر برسد و به همین ترتیب چین‌وچروک‌های آن کاهش یابد. معمولاً لوسیون‌ها حاوی اجزایی مثل ویتامین C، پپتیدها، اسید‌های هیدروکسی آلفا و رتینوئید‌ها هستند که همگی باعث تحریک سلول‌ها برای افزایش تولید کلاژن می‌شوند.

خوابیدن به یک سمت بدن

وقتی‌که سن و سال‌تان رو به افزایش می‌رود و کم‌کم مفهوم پیری را تجربه می‌کنید، ارتباط بافت و کلاژن در صورت شما دیگر مثل سابق محکم نیست؛ بنابراین وقتی‌که فقط به یک سمت صورت و بدن می‌خوابید، بعد از مدتی نسبتاً طولانی، پوست شما به‌شدت پرس و در هم کوبیده می‌شود.

قرار گرفتن مداوم صورت روی بالش و فشرده شدن آن باعث افزایش چین‌وچروک‌ها روی یک‌طرف پوست می‌شود؛ بنابراین اگر عادت کنید فقط به یک سمت نخوابید و حالت خود را در طول شب تغییر دهید، تا حدودی از افزایش این نوع چین‌وچروک‌ها جلوگیری خواهید کرد. حتی بهتر است به پشت خوابیدن را تمرین کنید.

نقش حرکات صورت

علاوه بر ژنتیک و سن و سال، برخی حرکات تکراری صورت نیز تنش مهمی در چروکیده به نظر رسیدن پوست‌دارند. حرکاتی مثل چین انداختن ابروها، اخم کردن، بالا انداختن ابرو‌ها و چین انداختن پیشانی، عمیق خندیدن، بالا بردن گوشه لب و هرگونه حالت و حرکت عضلات صورت که به هنگام تعجب، عصبانیت، سؤال کردن و مواقع دیگر بروز می‌کند، باعث می‌شود چین‌وچروک‌ها شکل بگیرند و هر کدام در جایگاه خود مستقر شوند.

معمولاً بهترین راه درمان این چروک‌های عمیق پوستی، تزریق بوتاکس است. شاید عادت به انجام این حرکات داشته باشید، ولی هنوز از چروک‌های عمیق روی چهره‌تان خبری نباشد. در واقع بروز این نوع از چین‌وچروک‌ها چند سال طول می‌کشد و شما فرصت کافی دارید که عادت خود را تغییر دهید و یا اینکه با نوشیدن آب بیشتر، پوستتان را شاداب نگه دارید.

ژنتیک

چین‌وچروک‌های پوست اغلب ریشه‌های ژنتیکی دارند و افزایش و عمیق‌تر شدن آن‌ها بسیار تحت تأثیر ژنتیک است. به پدر و مادر خود نگاه کنید، متوجه شوید که بروز و افزایش چین‌وچروک‌ها و سایر علائم پیری، مثل آویزان شدن صورت، گردن و چانه چه زمانی در شما اتفاق خواهد افتاد. بهترین راه برای به تعویق انداختن زمان پیدایش چین‌وچروک‌ها، یا جلوگیری از افزایش آنها، محافظت از پوست در برابر نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب حاوی روی و دی‌اکسید تیتانیوم است.

مواد غذایی با رنگ‌های روشن

غذا‌ها و میوه‌هایی که رنگ‌های شاد و روشن دارند، مثل تمشک، زغال‌اخته، فلفل قرمز، اسفناج و ... حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به سلول‌های پوستی کمک می‌کنند تا از خود در برابر آسیب‌های محیطی بهتر دفاع کنند و به همین ترتیب پوست انعطاف‌پذیرتر، نرم‌تر و درخشان‌تر به نظر برسد.

هر چه پوست شما سالم‌تر باشد، چین‌وچروک‌های کمتری روی آن ظاهر می‌شود؛ زیرا فرصتی برای آویزان شدن و چروکیدگی ندارد. به‌عنوان یک قانون کلی می‌توان گفت: یک رژیم غذایی سالم به سلامت قلب بیشتر کمک می‌کند. چنین رژیمی حاوی ویتامین‌های C بیشتری است (مثل چای سبز و سویا) و نه تنها برای قلب مفید است، بلکه به سلامت پوست نیز کمک می‌کند.

مرطوب نگه‌داشتن پوست

همه ما می‌دانیم که باید هر روز مقدار کافی آب دریافت کنیم تا تمام ارگان‌های بدن خوب کار کنند. نوشیدن این مایع زندگی‌بخش روی پوست نیز تأثیر مستقیم دارد. وقتی‌که پوست خود را مرطوب و خنک نگه می‌دارید، نرم‌تر می‌شود. پوست‌های خشک و کم آب سریع‌تر چروک می‌خورند و معمولاً کدر و مات به نظر می‌رسند و خطوط چهره سریع‌تر روی آن‌ها نمایان می‌شوند. آب می‌تواند سموم اضافی بدن را دفع کند. تجمع این سموم در بدن باعث ایجاد تغییرات منفی روی بدن و پوست می‌شود.

منبع: بوق خبر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون