کد خبر: ۳۲۶۹۴
۲۰:۳۵ -۲۳ مرداد ۱۴۰۰
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه معاملات امروز حول محور سهم‌های کوچک می‌گشت، از تأثیر وزیر پیشنهادی اقتصاد روی بازار سهام توضیحاتی ارائه کرد.

روی آوردن بازار به سهام کوچک| وزیر اقتصاد آینده چه تأثیری روی بازار می‌گذارد؟

نشان تجارتپیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که شاخص کل این هفته را با یک اصلاح جزئی آغاز کند و همین اتفاق هم افتاد چراکه شاخص کل امروز با افزایش عرضه در سهام بزرگ ریزش بیشتری داشت و در انتهای معاملات با ریزش ۳ هزار و ۷۹۷ واحدی، روی یک میلیون و ۴۸۰ هزار و ۸۳۰ واحدی ایستاد. به گفته کارشناسان بازار سرمایه، این هفته، معاملات روی انگشتان سهام کوچک بازار خواهد گشت.

بر این اساس در معاملات روز جاری، شاخص کل هم‌وزن با نوسانات متعددی که داشت، ۳۴۲ واحد رشد کرد و رقم ۴۲۲ هزار و ۶۸۱ واحد را نشان داد. کارشناسان عقیده دارند که گروه فلزات اساسی در آخرین هفته مرداد می‌تواند نقش تأثیرگذاری در شاخص کل داشته باشد که امروز ۱۰ هزار و ۷ واحد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۱۷۱ هزار و ۳۸۸ واحدی قرار گرفت.

در جرین معاملات امروز، نماد‌های «سپید»، «شستا»، «خودرو»، «فولاد»، «شپنا»، «شتران» و «خساپا» بیشترین تراکنش را داشتند، اما نماد‌های «فارس»، «فملی»، «رمپنا» و «کچاد» بیشترین اثر منفی و نماد‌های «پارس»، «شتران» و «خودرو» بیشترین تأثیر مثبت را روی روند شاخص کل داشتند. سه گروه شیمیایی، خودرو و فلزات اساسی هم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

نماد‌های «فپنتا»، «فخاس» و «فنورد» رشد قیمت مناسبی را در معاملات امروز تجربه کردند، اما نماد‌های «فولاژ»، «فجر» و «کویر» بیشترین افت قیمت را در میان فولادی‌ها داشتند. با سقوط قیمت سنگ آهن، نماد «کچاد» اقت نزدیک به ۲ درصدی را تجربه کرد. در معاملات فرابورس هم نماد «ذوب» با افت قیمت همراه بود.

علی رضوانفر، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بازار در رابطه با معاملات امروز بورس اظهار کرد: روند معاملات امروز بازار سرمایه نشان می‌داد که کفه ترازوی سهم‌های کوچک بازار نسبت به سهام شاخص‌ساز و بنیادی سنگین‌تر شده است و به همین علت، در مقطعی از معاملات، شاهد افت شاخص کل و شاخص هم‌وزن بودیم، اما در پایان دیدیم که شاخص هم‌وزن از نماگر اصلی بورس پیشی گرفت و در نهایت مثبت شد.

وی با اشاره به اینکه وزیر پیشنهادی اقتصاد می‌تواند تأثیر بسزایی در عملکرد بورس داشته باشد، گفت: به دلیل آنکه خاندوزی قبل از آنکه در مجلس حضور داشته باشد به عنوان کارشناس در مرکز پژوهش‌های مجلس بوده است، نظرات و گزارش‌ها کارشناسی زیادی را درباره اقتصاد و مشخصا بازار سرمایه داده است. پس حضور او در وزارت اقتصاد می‌تواند نوید بخش این موضوع باشد که تصمیمات خلق‌الساعه و غیر کارشناسی شده در اقتصاد و بازار سرمایه گرفته نشود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: خاندوزی بار‌ها در صحبت‌هایش بر اصل مکانیزم بازار توجه زیادی داشته است و با قیمت‎‌گذاری دستوی هم همان طور که گفته شد مخالف است. پس در نتیجه به نظر می‌رسد در دولت جدید تحرکات بهتری در بازار سرمایه شاهد باشیم.

رضوانفر در رابطه با روند معاملات در این هفته مطرح کرد: معاملات این هفته بازار سهام مثبت خواهد بود، اما این در صورتی است که شرایط به همین حال بمانند، اما برای تغییرات بیشتر باید گوش به زنگ اخبار لحظه‌ای باشیم و هرگونه اخباری از مذاکرات هسته‌ای، تقویت ریال و یا اخبار منطقه‌ای می‌توانند در تغییر روند بازار تأثیرگذار باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سه گروه فلزات اساسی، پالایشی و پتروشیمی همیشه مورد توجه بازار بوده و هستند، اما این هفته با توجه به معاملات امروز، سهم‌های کوچکی از جمله سهم‌های غذایی و دارویی هم می‌توانند به طور ویژه‌ای مورد توجه بازار باشند و روی شاخص کل اثرگذار باشند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون