کد خبر: ۲۷۳۲۷
۰۹:۱۹ -۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
پیک قیمت انس جهانی در هفته گذشته
اونس جهانی طلا در ۲۱ آوریل (چهارشنبه) بیشترین قیمت را در هفته گذشته نشان می‌دهد، اما در روز‌های بعدی شاهد روند نزولی آن بوده‌ایم. اما بازار داخلی طلا همچون تمام بازار‌ها در ایران چشم به قیمت دلار دارد. حتی بازار بورس اوراق بهادار تهران نیز، خیلی پرجان و پرقدرت معامله نمی‌شود.

قیمت طلا و سکه

نشان تجارت - این روز‌ها قیمت طلا در بازار‌های جهانی و داخلی نوسانات ضعیفی را نشان می‌دهد. در روز شنبه قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۰.۳۷ درصد کاهش به یک میلیون و هشتاد هزار تومان رسیده است که البته هر گرم طلای ۱۸ عیار طی چند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شده است. در عینحال قیمت هر اونس طلا نیز رقم ۱۷۷۷ دلار در روز شنبه را نشان می‌دهد که ۰.۲۳ درصد کاهشی بوده است.

اف ایکس امپایر در تحلیل بازار طلای جهانی به حمایت قیمت طلای جهانی با تضعیف دلار آمریکا و افت بازدهی خزانه داری ایالات متحده اشاره کرده است. طبق این تحلیل؛ اگرچه بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا شاهد افت اندکی بوده است، اما در روز چهارشنبه گذشته با از سرگیری معاملات بازار اوراق، بازدهی خزانه‌داری مثبت نگه داشته شد. همچنین دلار آمریکا در اوایل روز پنجشنبه نزولی شد و معامله گران درحال آماده‌سازی تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (ECB) بودند.  

در واقع اونس جهانی طلا در ۲۱ آوریل (چهارشنبه) بیشترین قیمت را در هفته گذشته نشان می‌دهد، اما در روز‌های بعدی شاهد روند نزولی آن بوده‌ایم.  

سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا به بن بست می‌رسد؟

حسین اسدی نیا، فعال بازار بورس تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد ۲۴ درباره سرنوشت بازار طلا در ماه‌های آینده و وضعیت قیمت جهانی هر اونس طلا اظهار داشت: در بازار جهانی طلا قیمت هر اونس در روز جمعه ۱۷۸۶ دلار است که از لحاظ قیمتی بین ۱۷۸۰ و ۱۷۹۰ چرخش می‌کند. همچنین در روز شنبه ۱۷۷۷ دلار رسید. قیمت هر اونس طلا اگر بتواند از ۱۷۹۰ بالا بزند و به سمت ۱۸۰۰ برود، ممکن است که در کوتاه مدت قیمت طلا در جهان قدرت بگیرد.

او تصریح کرد: در مجموع قیمت طلا خیلی در بازار‌های جهانی قدرتی ندارد و با توجه به واکسیناسیون همگانی که تقریباً کرونا را در جهان از بین خواهد برد و رونق به بازار‌های جهانی برمی‌گردد، شاید محیط کلان برای طلای جهانی خیلی مناسب نباشد.

اسدی نیا خاطرنشان کرد: ممکن است که به طور موقت قیمت هر اونس طلا به سمت ۱۸۰۰ دلار برود. اما شاید این قدرت ادامه دار نباشد.  قیمت طلا در داخل کشور ما عمدتاً از دلار به ریال تاثیر می‌پذیرد و بسیار کم به قیمت اونس جهانی طلا ارتباط دارد. زمانی این رابطه مستقیم شکل می‌گیرد که قیمت دلار در داخل کشور ثابت شود که به ندرت این امر اتفاق می‌افتد.

تحلیل بازار داخلی سکه و طلا 

کارشناس بازار بورس تهران با اشاره به اینکه وقتی قیمت دلار به ریال برای مدت طولانی تثبیت می‌شود، آن زمان برای تحلیل بازار داخلی سکه و طلا باید به سمت تحلیل بازار جهانی طلا برویم، گفت: در حال حاضر قیمت دلار خیلی در ایران ثابت نیست؛ بنابراین کسی که بخواهد بر بازار داخلی طلا پیش بینی داشته باشد، باید متوجه قیمت دلار به ریال باشد. با توجه به احتمال موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات برجامی و احتمال برداشته شدن هر چند نصفه و نیمه تحریم‌ها، دلار خوبی نصیب دولت خواهد شد و احتمال اینکه دلار کاهش بیشتری در داخل کشور پیدا کند، می‌بینیم.  

او ادامه داد: برای چشم انداز بازار طلای داخلی عمدتاً مربوط به تحولات دلار به ریال در کشور است. این مسائل ارتباط نزدیکی به بحث موفقیت آمیز بودن مذاکرات برجامی دارد. هر چه این مذاکرات موفق‌تر باشد، قیمت دلار پایین‌تر می‌آید.  

اسدی نیا در پایان خاطرنشان کرد: الان تمام بازار‌ها در ایران چشم به قیمت دلار دارند. حتی بازار بورس اوراق بهادار تهران نیز، خیلی پرجان و پرقدرت معامله نمی‌شود. بازار خودرو‌های خارجی و حتی بازار مسکن نیز نیم نگاهی به قیمت دلار دارد و منطقاً قیمت طلا و بازار طلای کشور از قیمت دلار به ریال تاثیر می‌پذیرد؛ بنابراین شاید بازار جهانی طلا اهمیت ویژه‌ای نداشته باشد. از این نظر رشد در بازار طلا به نظر ضعیف می‌آید.  

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون