کد خبر: ۲۷۲۷۵
۱۳:۴۱ -۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه از فردا طرح ترافیک لغو خواهد شد، گفت: طرح منع ترددشبانه از ساعت ۲۲ شب تا ۳ بامداد صرفاً در شب‌های قدر لغو خواهد شد.

لغو طرح ترافیک

نشان تجارت - علیرضا رئیسی روز شنبه پس از برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری اعلام کرد: طرح ترافیک در تهران از فردا (یکشنبه) به مدت یک هفته لغو می‌شود. یکی از مسائلی که نگران کننده است وجود مترو و حمل و نقل عمومی است که باعث انتقال بیماری می‌شود به خصوص اینکه در این فضا‌ها فاصله گذاری وجود ندارد. امیدواریم این تصمیم به خصوص در کلانشهر تهران تا حدی کمک کند که شیوع بیماری کم شود. این هفته طرح ترافیک برداشته می‌شود و برای ادامه آن در هفته‌های بعد تصمیم گیری خواهد شد.

برگزاری شب‌های احیا با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی مصوب

وی درباره مراسم ماه رمضان نیز گفت: از جمله مصوبات این جلسه این بود که مراسم شب‌های قدر و احیا در ماه رمضان و نماز عید فطر در شهر‌های زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود و در شهر‌های قرمز و نارنجی حتما مراسم شب‌های احیا و نماز‌ها باید فضای باز برگزار شود، مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نماز‌ها نیم ساعت است. ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شب‌های قدر برداشته می‌شود.

وضعیت کرونا در ۷ استان صعودی است

رئیسی افزود: وضعیت کرونا در هفت استان صعودی است. در ۲۵ استان وضعیت خوب نیست. هفت استانی که بیشترین میزان شیوع کرونا را دارند، استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. ۱۸ استان دیگر نیز همچنان روند صعودی کرونا را طی می‌کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تعدادی از استان‌ها به قله اوج شیوع کرونا در موج جدید نزدیک می‌شوند. استان‌هایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس و تا حدودی اردبیل، کردستان روند نسبتا ملایم تری را طی می‌کنند. برخی استان‌ها به اوج بیماری رسیده اند و روند نزولی را شروع کرده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه با وجود اعلام وضعیت قرمز و نارنجی در اکثر شهر‌های کشور میزان رعایت پروتکل‌ها به میزانی که انتظار داشتیم افزایش نیافته و در دو هفته‌ای که وضعیت رنگ بندی جدید، منع تردد و تعطیلی مشاغل اعلام شده، میزان رعایت پروتکل‌ها خیلی مناسب نیست و به طور میانگین به حدود ۶۱ درصد رسیده است.

رئیسی گفت: سوپر مارکت ها، خواربار فروشی ها، نانوایی، بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای که جزو مشاغل گروه یک هستند و در شهر‌های قرمز و نارنجی باز هستند جزو بدترین مشاغل از نظر رعایت پروتکل‌ها هستند. کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها را دارند. نیاز است این مراکز بیشتر رعایت کنند و نظارت بیشتری بر آن‌ها باشد و گرنه بسیار دردساز می‌شوند.

پروتکل شکنی در تردد‌های بین شهری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: آمار تردد بین شهری در جاده‌ها نیز از ۱۴ تا آخر فروردین نسبت به سال گذشته ۵۶ درصد بیشتر شده در حالیکه ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی، ۴۵ زرد و هفت شهر آبی داریم. افزایش تردد‌ها ناشی از این است که در خیلی از استان‌ها پروتکل‌های منع تردد‌ها رعایت نمی‌شود و نوعی پروتکل شکلی انجام می‌شود.

رئیسی گفت: میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری اصلی در رعایت پروتکل‌ها و تعطیلی در شهر‌های قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است و در مورد اصناف فعال در معابر و خیابان‌ها و ... ۸۰ درصد است و استان‌های زنجان، کرمان، خراسان جنوبی بیشترین میزان رعایت پروتکل‌ها را داشته اند.

وی ادامه داد: در مورد سایر پروتکل‌ها بحث رعایت مناسب بودن تهویه در مراکز سربسته که از عوامل بسیار مهم در ممانعت از انتقال بیماری است هم مطرح است و بی توجهی به آن در انتقال بیماری نقش دارد. تهویه مناسب فقط ۶۴ درصد در اماکن عمومی رعایت می‌شود. ماسک زدن در اماکن عمومی ۶۳ درصد، رعایت فاصله گذاری ۶۱ درصد و رعایت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای حدود ۸۱ درصد است. اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد بنابراین رعایت پروتکل‌ها مناسب نیست و حتما باید توجه بیشتری بشود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: در حوزه نظارت در یک هفته گذشته، ۹۸ هزار تذکر و اخطار داده شد. ۵۸۰۰ از اماکنی که پروتکل‌ها را رعایت نکردند نیز پلمب شدند.

ویروس هندی از انگلیسی هم خطرناکتر است

رئیسی گفت: بحث مهم دیگر که حتما نیاز است به آن توجه شود است که ویروس جهش یافته انگلیسی نوع غالب ویروس در کشور شده و تاخت و تاز می‌کند و باید جدی گرفته شود. خطر ویروس جدیدی است که در هندوستان شناسایی شده است. این ویروس به شدت مسری است و میزان تلفات بالایی دارد حتی از ویروس‌های دیگری مثل انگلیسی، بزریلی و آفریقای جنوبی شدیدتر است. استان‌های مرز‌های شرقی که در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید بیشتر رعایت کنند و توصیه شد که روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و استانداران باید تمهیدات لازم را انجام دهند تا بتوانیم کنترل کنیم.

وی افزود: تعطیلی‌های شهر‌های قرمز و نارنجی تا پایان هفته ادامه دارد، اما بر اساس ارزیابی‌ها در دو هفته گذشته آن طور که باید و شاید این تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها خیلی خوب رعایت نشده است.

رئیسی گفت: امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها حجم ورودی بیماران به بیمارستان‌ها که بسیار زیاد شده کم شود، تمهیداتی برای افزایش تخت‌های بیماستانی و خالی کردن تخت‌های آن‌ها برای بیماران کرونا انجام شده، اما پروتکل‌ها حتما باید رعایت شود تا ورودی بیمارستان‌ها کم شود. ستاد ملی کرونا هم امروز دستور داد تا جلسه‌ای در قرارگاه کرونا در وزارت کشور برگزار شود تا برای نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها، تصمیمات جدید گرفته شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون