کد خبر: ۲۶۹۶۶
۱۲:۴۶ -۳۰ فروردين ۱۴۰۰
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی در سال گذشته در جلسه این کمیسیون خبر داد.

صندوق توسعه ملی

نشان تجارت - ‌سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه) کمیسیون برنامه و بودجه گفت: این جلسه با حضور شهیدزاده رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی برای بررسی عملکرد منابع و مصارف سال ۱۳۹۹ این صندوق برگزار شد.

وی افزود: صندوق توسعه ملی براساس سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجساله پنجم توسعه با هدف تبدیل منابع مختلف کشور به ثروت‌های پایدار در قالب تسهیلات به بخش‌های غیر دولتی تشکیل شد.

میرتاج‌الدینی اضافه کرد: مطابق اولین مصوبه حدود ۲۰ درصد از منابع حاصل از فروش نفت به صندوق واریز می‌شد و هر سال میزان درصد این مبلغ افزایش پیدا می‌کرد که در سال ۱۴۰۰ سهم صندوق توسعه ملی به ۳۸ درصد رسید.

وی یادآور شد: منابع نفتی با ذخیره‌سازی در صندوق برای سرمایه‌گذاری‌های مولد هزینه می‌شود و در اصل برنامه تسهیلات به بخش خصوصی به ویژه در مناطق غیر توسعه یافته با نرخ سود کمتری پرداخت می‌شود.

میرتاج‌الدینی همچنین گفت: بعد از پایان گزارش شهیدزاده، نمایندگان پیشنهادات و سوالات خود را با هدف ارتقا کارکرد صندوق و نحوه بازگشت بدهی‌های دولت به آن مطرح کردند. بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صورت بدهی در اختیار دولت قرار دارد و قرار شده، امسال دولت بدهی‌های خود را به این صندوق بپردازد.

منبع: اقتصادآنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون