کد خبر: ۲۲۹۷۴
۱۲:۰۹ -۱۸ بهمن ۱۳۹۹
‌ در هفته جاری داد و ستد مصنوعات طلا و به خصوص در روز‌های پایانی هفته به مناسبت روز مادر و میلاد با سعادت دخت پیامبر رحمت، شاهد جنب و جوش و رفت و آمد بیشتری بود.

بازار طلا و سکه

نشان تجارت - با وجود ثبات قیمت ارز و طلا در بازار‌های داخلی و جهانی و نوسان بسیار اندک این دو مولفه مهم اقتصادی در ۲ روز اول هفته جاری (شنبه و یکشنبه) معاملات مصنوعات طلا تا حدودی اندک بود، اما به تدریج از نیمه هفته جاری رفت و آمد در بازار طلا برای خرید مصنوعات طلا بیشتر شد.

در آخرین روز‌های هفته جاری قیمت سکه طرح جدید در بازار تهران به ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید، قیمت نیم سکه ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، قیمت ربع سکه ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار تهران یک میلیون و ۸۱ هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین نرخ ارز نیز در بازار روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه سال جاری، دلار با اندکی نوسان به رقم ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان و یورو نیز به قیمت ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

با توجه به ثبات نسبی قیمت طلا و ارز دربازار‌های داخلی، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران ضمن تبریک روز مادر و روز زن به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: در دو روز نخست هفته خرید و فروش مصنوعات طلا در بازار چنگی به دل نزد، اما از روز دوشنبه خریداران بیشتری به بازار مراجعه کردند وداد و ستد طلا در بازار نسبتا وضعیت خوبی داشت.

«ابراهیم محمد ولی» رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرنگار بازار افزود: خوشبختانه در دو روز آخر هفته همکاران ما در بازار فروش خوبی داشتند و انتظار داریم با توجه به روز‌های پایانی سال افزایش دادو ستد مصنوعات طلا ادامه دار باشد.

وی بر خرید مصنوعات طلا از واحد‌های صنفی مطمئن تاکید کرد و گفت: مردم مصنوعات و سکه طلای خود را حتما از واحد‌های صنفی دارای پروانه کسب از ا ین اتحادیه خریداری کنند و مشتریان نیاز‌های خود را از واحد‌های صنفی مطمئن تامین کنند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران معتقد است که هر زمان قیمت‌ها در بازار از ثبات لازم برخوردار شود داد و ستد طلا در بازار بیشتر می‌شود و ممکن است برعکس آن نیز اتفاق بیافتد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری ۴۵ روز باقی مانده است گفت: امیدواریم با توجه به ثبات قیمت‌ها در بازاردر روز‌های پایانی سال دادوستد خوبی را داشته باشیم.

محمد، ولی با اشاره به وضعیت طلا در بازار‌های جهانی افزود: در بازار‌های های جهانی نیز شاهد روز‌های نسبتا آرامی هستیم و بازار طلا نسبت به گذشته آرامش خوبی داشته و حتی قیمت‌ها به طرف کاهشی بوده است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: اگر قیمت جهانی و اونس طلا همچنان از آرامش و ثبات لازم بر خوردار باشد و بازار جهانی بدون تنش و التهاب روند خود را ادامه دهد، انتظار داریم بازار طلا در آینده رونق بگیرد.

به گفته این مقام مسئول در اتحادیه طلا و جواهر تهران، هرچند که پیش بینی وضعیت طلا در بازار‌های جهانی تا حدودی سخت است و لی اگر حادثه غیرمترقبه‌ای نداشته باشیم و بازار ارز همچنان با ثبات باشد دادو ستد مصنوعات طلا به نظر وضعیت بهتری خواهد داشت و این هم به نفع تولید است و هم خرید و فروش طلا را در بازار رونق خواهد داد.

محمد، ولی با اشاره به قیمت جهانی طلا در هر اونس بیان کرد: هم اکنون قیمت اونس جهانی ۱۸۴۱ دلار است در صورتی که حادثه غیرمترقبه و یا عامل نگران کننده‌ای در بازار‌های جهانی بروز نکند همچنان قیمت طلا در دوره ثبات باقی خواهد ماند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران یادآور شد: انتظار داریم با توجه به روز‌ها و هفته‌های پایانی سال شاهد افزایش تقاضای خرید مصنوعات طلا در بازار باشیم تا هم کسب و کار تولیدکنندگان و هم کسب و کار فروشندگان رونق بگیرد.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران بیان کرد: به نظر می‌رسد هفته آینده در بازار‌های جهانی شاهد ثبات بیشتر قیمت طلا خواهیم بود و اگر نوسانی باشد بسیار اندک خواهد بود و بازار به سمت و سوی آرامش خواهد رفت.

قیمت اونس جهانی طلا ۱۸۴۱دلار

همزمان با ثبات قیمت سکه و مصنوعات طلا در بازار، یک کارشناس اقتصادی در حوزه و طلا و جواهر در گفت گو با خبرنگار بازار اظهارداشت: در روز‌های پایانی هفته جاری قیمت هر اونس طلای جهانی به حدود ۱۸۴۱ دلار رسید که نسبت به روز‌های گذشته روند آن اندکی کاهش یافت.
«اکبر نقوی نیا» بیان کرد: با ثبات قیمت جهانی طلا می‌توان این انتظار را داشت که قیمت طلا نیز در بازار ایران از ثبات لازم برخوردار شود به شرط آنکه قیمت دلار نیز همچنان ثبات خود را حفظ کند.

وی افزود: سکه در روز‌های پایانی هفته با توجه به قیمت اونس طلا دربازار‌های جهانی به کانال ۱۰میلیون تومان وارد شد واگر اونس جهانی طلا هفته آینده در این قیمت‌ها بماند قیمت طلا در بازار‌های داخلی نیز دست خوش تحولات زیادی نخواهد شد.

پیش بینی قیمت طلا دربازار‌های جهانی در روز‌های آینده

پیتر هاگ، مدیر معاملات جهانی کیتکومتالز در این خصوص معتقد است که بازار فلزات گرانبها و طلا در حال تحکیم قیمت بوده و به دنبال عاملی برای ادامه روند صعودی است.

پیتر هاگ همچنان به رشد قیمت طلا خوش بین است، اما بر این باور است که رشد قیمت این فلز ارزشمند تدریجی خواهد بود. هاگ پیش بینی کرد طلا در سطح ۱۸۲۵ از حمایت برخوردار است و اگر این سطح شکسته شود، سطح حمایت بعدی ۱۸۰۰ دلار خواهد بود.

به گفته وی، از نظر فنی همچنان وضعیت نمودار فنی مثبت بوده و طلا ممکن است در معاملات هفته جاری به محدوده ۱۸۷۲ تا ۱۹۰۰ دلار نیز صعود کند.

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز معتقد است که به محض تصویب بسته کمک کرونایی، تورم عامل کلیدی روند صعودی بعدی طلا خواهد بود.

وی افزود: در گذشته که بانک مرکزی آمریکا تلاش کرده بود نرخ‌های بهره را به صورت مصنوعی پایین نگه دارد، به رشد تورم منجر شده است و بسته اخیر هم ممکن است نتیجه مشابهی داشته باشد.

اما پاویلونیس یکی از کارشناسان طلا در باره قیمت طلا فعلا نظر خنثی دارد و بر این باور است که تا زمان تاثیر بسته محرک مالی روی تورم، طلا در بازه محدودی معامله خواهد شد.

وی گفت: معاملات اونس طلا در بازه بسیار گسترده ممکن است بین ۱۷۶۶ تا ۱۹۶۵ دلار در متغیر باشد و زمانی که طلا به ۱۹۰۰ دلار برسد آماده صعود خواهد بود.

این کارشناس طلا در بازار‌های جهانی یادآورشد: از سوی دیگر اگرقیمت طلا در پایین ۱۷۶۶ دلار بسته شود به معنای روند کاهشی طلا در بازار‌های جهانی خواهد بود.

وی افزود: طلا در حال حاضر در بازه محدودی متوقف مانده، اما تورم ممکن است باعث شود طلا به کانال قیمت بالاتری وارد شود و مشکل بازگشت تورم این است که بانک مرکزی امریکا پس از رشد تورم به بالای ۲ درصد ممکن است نتواند رشد آن را کنترل کند.

بسته پیشنهادی محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت بایدن

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی امروز اعلام کرد: در حالی که دموکرات‌ها در کنگره اولین قدم‌ها به سمت پیشبرد بسته پیشنهادی محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت بایدن را بدون جلب حمایت جمهوری خواهان برداشته اند، قیمت طلا امروز شاهد افزایش بود.

دموکرات‌ها توانستند با اکثریتی شکننده یعنی ۵۰ رای موافقت در مقابل ۴۹ رای مخالف، آغاز بررسی بسته محرک مالی مد نظر دولت بایدن را به تصویب برسانند. جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۷ یعنی زمانی که اکثریت را در اختیار داشتند به همین نحو و بدون جلب حمایت دموکرات‌ها توانسته بودند لایحه اصلاحات مالیاتی را تصویب کنند.

همچنین در مجلس نمایندگان دموکرات‌ها با اکثریتی شکننده توانستند این مصوبه را به تصویب برسانند. انتظار می‌رود بحث بر سر این لایحه تا پایان هفته به طور بیانجامد. تصویب بسته محرک مالی ۱.۹ تریلیون دلاری و تزریق این حجم از نقدینگی به اقتصاد آمریکا می‌تواند سبب کاهش ارزش دلار و افزایش اشتها برای سرمایه گذاری در بازار طلا شود.

استفن اینس، استراتژیست بازارارشد شرکت اکسی کورپ می‌گوید: اگر بسته کمک کرونایی آمریکا تصویب شد، اونس طلا از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور خواهد کرد و هر چه این بسته سریعتر تصویب شود به نفع طلا خواهد بود.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون