کد خبر: ۲۲۴۳۶
۱۹:۱۹ -۰۶ بهمن ۱۳۹۹
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه ششم بهمن ۹۹
شاخص کل بورس تهران بعد از افت و خیز قابل توجه، در پایان معاملات امروز دوشنبه ششم بهمن‌ماه با رشد هزار و ۳۴۳ واحدی به کار خود پایان داد و به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۹۰۱ واحد رسید. هرچند در این روز شاخص کل ۱۱ صدم درصد رشد کرد، اما شاخص هم‌وزن کاهش ۱.۱۱۶ درصدی را پشت سر گذاشت. عمده رشد شاخص کل امروز بر عهده نماد‌های شاخص‌ساز شستا، فولاد، وغدیر، رمپنا، شپنا، ومعادن و شبندر بوده است

افت شاخص بورس

نشان تجارت - شاخص کل صبح امروز کار خود را با کاهش ۲۳ هزار واحدی آغاز کرد و بعد از ۱۵ دقیقه شاهد یک موج تقاضا بودیم که باعث تغییر در روند بازار شد. این موج باعث شد شاخص کل بعد از گذشته ۳۰ دقیقه به کاهش ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحدی بسنده کند. البته اینطور که شرایط نماد‌های شاخص‌ساز نشان می‌دهد، این موج تقاضا چندان موفقیت آمیز نبوده و شاخص کل در مدار نزولی حرکت می‌کند. تا اینجای کار نماد‌های فارس، فملی، کچاد و نوری بیشترین تاثیر منفی و نماد‌های شپنا، شبندر و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشته‌اند. طوری که شاخص کل ۸۷ صدم درصد و شاخص هم‌وزن ۹۳ صدم درصد کاهش را تجربه می‌کنند.

اکثریت به دست قرمز‌ها افتاد

در ساعات اولیه معاملات امروز از مجموع ۳۲۷ نماد بورسی معامله شده، ۲۴۸ نماد روند نزولی در پیش گرفته‌اند و تنها ۷۹ نماد صعودی هستند. از طرف دیگر بازار فرابورس هم شرایط مشابهی دارد و از مجموع ۲۲۱ نماد معامله شده، ۱۶۳ نماد ارزش سهام خود را از دست داده و ۵۸ نماد با افزایش قیمت سهام مواجه شده‌اند. موردی که نشان می‌دهد بار دیگر اکثریت غالب به دست نماد‌های قرمزرنگ افتاده است.
نقشه قرمزرنگ بازار امروز تنها یک گروه سبز دارد و آن پالایشگاه‌ها هستند. شپنا، شتران، شبندر و شبریز همچنان با سیل تقاضا روبرو هستند و شاهد تشکیل صف خرید و افزایش قیمت پنچ درصدی سهامشان هستیم.

موردی که باعث شده روند صعودی عجیب و غریب صندوق پالایش ادامه‌دار باشد و امروز هم قیمت واحد‌های این صندوق زیان‌ده ۱۰ درصد رشد کند. در حال حاضر قیمت واحد‌های صندوق پالایش به هشت هزار و ۱۸۰ تومان رسیده و ضرر آن از ۵۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است. دارا یکم هم امروز پنج درصد افزایش قیمت دارد. با این وجود اغلب صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی مثل اکثریت بازار رنگ قرمز دارند. در گروه خودرو و ساخت قطعات نماد‌های بزرگ یعنی خودرو و خساپا نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و شاهد کاهش قیمت در دیگر نماد‌های گروه به خصوص کوچک‌تر‌ها هستیم. در گروه محصولات شیمیایی به جز شکبیر، شفن و شغدیر اکثریت لباس قرمز به تن کرده‌اند. لیدر‌های فلزی یعنی فولاد و فملی نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند، اما دیگران اغلب ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. در گروه بانکی‌ها هم شرایط به همین شکل است. وبملت و وبصادر نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و دیگر نماد‌ها از جمله وپاسار و وپست نزولی هستند.

شاخص مثبت شد، اما بازار، نه

بررسی وضعیت صف‌های خرید و فروش در ساعات پایانی معاملات امروز نشان می‌دهد با وجود اینکه از نیه معاملات شاهد روند صعودی و مثبت شدن شاخص کل بودیم، اما حدود ۲۶۰ نماد که ۴۰ درصد بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند، صف فروش دارند. در همین ساعات شاهد تشکیل صف خرید برای ۱۰۰ نماد معادل ۱۵ درصد بازار سرمایه هستیم. با اینکه تعداد صف‌های فروش خیلی بیشتر از صف‌های خرید است، اما ارزش آن‌ها تفاوت چندانی با هم ندارد. طوری که هم صف‌های خرید و هم صف‌های فروش امروز حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش دارند.

شپنا؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه جهش روز‌های اخیر، امروز به صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید رسیده است. ارزش صف خرید تشکیل شده برای شپنا که تا پایان معاملات پابرجا ماند، حدود ۲۱۸ میلیارد تومان است. بعد از آن صندوق پالایش با صف خرید ۱۷۸ میلیارد تومانی در مقام دوم و شبریز با صف خرید ۶۲ میلیارد تومانی در مقام سوم قرار دارد. امروز شبندر و شتران هم در فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید به چشم می‌خورند و این فهرست را تحت سلطه خود قرار داده‌اند. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در ساعات پایانی معاملات امروز می‌توان به دارا یکم، ومعادن، پارند، سپیدار، رافزا، غگیلا، چخزر، کمرجان و شصدف اشاره کرد.

وتوصا؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

سهامداران گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران به دنبال مشتری برای سهام خود می‌گردند و برای فروش سهامشان صف تشکیل داده‌اند. تا ساعات پایانی معاملات ارزش صف فروش وتوصا به ۷۱ میلیارد تومان رسیده و به عنوان سنگین‌ترین صف فروش شناخته می‌شود. کدما با صف فروش ۶۴ میلیارد تومانی در رتبه دوم و خموتور با صف فروش ۴۹ میلیارد تومانی در رتبه سوم ایستاده‌اند. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز می‌توان به غدام؛ ثفارس، غگرجی، بکاب، گدنا، شتوکا و ودی اشاره کرد.

رشد هزار و ۳۰۰ واحدی شاخص در بازار قرمزرنگ

شاخص کل بورس تهران بعد از افت و خیز قابل توجه، در پایان معاملات امروز دوشنبه ششم بهمن‌ماه با رشد هزار و ۳۴۳ واحدی به کار خود پایان داد و به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۹۰۱ واحد رسید. هرچند در این روز شاخص کل ۱۱ صدم درصد رشد کرد، اما شاخص هم‌وزن کاهش ۱.۱۱۶ درصدی را پشت سر گذاشت. عمده رشد شاخص کل امروز بر عهده نماد‌های شاخص‌ساز شستا، فولاد، وغدیر، رمپنا، شپنا، ومعادن و شبندر بوده است.

منبع: فرارو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون