کد خبر: ۲۰۴۷۸
۱۷:۴۷ -۲۹ آذر ۱۳۹۹
تخفیف برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف گاز در ماه‌های سرد
یکی از طرح‌های وزارت نفت برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف گاز در ماه‌های سرد سال تخفیف ۱۰۰ درصدی گازب‌های مشترکین کم‌مصرف است. این طرح در هیأت وزیران پس از تعیین الگوی مصرف اعطای تخفیف به تصویب رسید.

رایگان شدن گاز

نشان تجارت - یکی از طرح‌های وزارت نفت برای بهینه‌سازی و کاهش مصرف گاز در ماه‌های سرد سال تخفیف ۱۰۰ درصدی گازب‌های مشترکین کم‌مصرف است. بیژن زنگنه وزیر نفت در توضیح این طرح با اشاره به اینکه حدود یک سوم جمعیت مشترکین خانگی مشمول این طرح خواهند شد خبر از هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی اجرای این طرح داده است.

در این راستا هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۹/۹/۱۹ به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد به اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی طرح تخفیف ۱۰۰ درصدی گازب‌های مشترکین کم‌مصرف را به تصویب رسانده است. جزئیات این طرح به شرح زیر است:

۱- وزارت نفت مجاز است گازب‌های مشترکین خانگی کم‌مصرف با الگوی مصرف تعیین شده در جدول زیر را از ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۹ با تخفیف صددرصد (%۱۰۰) محاسبه کند. این حکم شامل گازب‌ها و کلیه هزینه‌های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) می‌باشد و صرفا شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی و همچنین سکونت‌گاه‌های عشایری می‌شود. واحد‌های خالی از سکنه و سکونت‌گاه‌های غیردائم نظیر باغ ویلا‌ها و خانه‌باغ‌ها، مشمول این تخفیف نمی‌شوند:

۲- گازب‌های سایر مشترکین تا الگوی مصرف تعیین شده تغییر نخواهد کرد.

۳- مشترکان با میزان مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، ۶ ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف گاز از جمله با استفاده از روش‌های زیر اقدام کنند:

الف: اجرای اقدامات بهینه‌سازی مصرف که به صورت رایگان توسط شرکت ملی گاز ایران آموزش داده می‌شود.

ب: مشارکت در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف گاز اعم از اصلاح سامانه موتورخانه‌ها و جایگزینی بخاری‌های فرسوده.

در پایان این دوره، بهای گاز ان دسته از مشترکینی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین شده باشد به پیشنهاد وزارت نفت و تصویب شورای اقتصاد افزایش می‌یابد.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه ششم بهمن ۹۹
رشد شاخص در بورس قرمز رنگ
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه چهارم بهمن ۹۹
شاخص کل به کانال ۱.۲ میلیونی بازگشت
گوناگون