کد خبر: ۵۴۱۶۴
۱۱:۰۷ -۲۰ تير ۱۴۰۳

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات قیمت مسکن + جدول

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران حاکی از افزایش ۱۴.۱ درصدی تعداد آپارتمان‌های معامله شده در تهران در خرداد ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به دوره مشابه سال گذشته است.

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات قیمت مسکن + جدول

نشان تجارت - تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات قیمت مسکن نشان میدهد که در خرداد‌ماه سال ۱۴۰۳، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹/۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰.۶ درصد کاهش و ۱۴.۱ درصد افزایش یافته است.
همچنین در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۸۵۹.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۴ و ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

گفتنی است، نرخ رشد نقطه به نقطه مسکن در تهران خرداد ماه امسال در حالی ۹.۷ درصد بوده که نرخ رشد قیمت‌ها در خرداد سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در ۱۴۰۱، ۹۸.۷ درصد بوده است.
در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۱۶۰۹.۵ میلیون ریال به منقطه یک و کمترین آن با ۴۴۵.۲ میلیون ریال به منطقه ۱۹ تعلق داشته است.

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات قیمت مسکن + جدول

به گزارش سایت طلا، بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در خردادماه امسال در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۷.۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند؛ بنابراین از مجموع ۳۷۸۲ واحد مسکونی معامله شده واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۷.۶ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
سهم مذکور در مقایسه با خردادماه سال قبل حدود ۱.۱ واحد درصد کاهش یافته است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در خردادماه سال ۱۴۰۳ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهرتهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳.۵ درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲، ۱۰ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
همچنین بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در خردادماه سال ۱۴۰۳ به ترتیب نشان دهنده رشد ۳.۵ و ۳.۸ درصدی شاخص‌های مزبور نسبت به ماه قبل می‌باشد.
رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور در خردادماه سال جاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۴۷ و ۵۱.۶ درصد می‌باشد.
گزارش «تحولات معاملات بازار مسکن شهر تهران در خردادماه سال ۱۴۰۳» که برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی‌بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون