کد خبر: ۵۲۲۰۵
۰۲:۰۰ -۱۶ فروردين ۱۴۰۳
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی با اشاره به تلاش در جهت جلب مشارکت مردمی برای طرح کاشت یک میلیارد درخت به تفاهمنامه‌ وزارت جهاد وزارت کشاورزی و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تاکید بر این است که مشارکت از سنین پایین‌تر صورت گیرد و در این جهت حدود ۱۷ میلیون دانش‌آموز با خانواده‌های خود در این طرح مشارکت جدی کرده‌اند.

کاشت یک میلیارد درخت

نشان تجارت - هاشم موسوی نژاد درباره تاثیر مشارکت مردم بر اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت گفت: توصیه مقام معظم رهبری به کاشت نهال توسط هر ایرانی یک نهال و مردم و دستگاه‌ها  باید مشارکت کنند که خوشبختانه از کاشت نهال استقبال فراوان شد.

وی اضافه کرد: در خیلی از استان‌ها رای اولی‌ها هنگام رای دادن در انتخابات مجلس و خبرگان یک دعوتنامه مبنی بر مشارکت در طرح کاشت یک میلیارد درخت دریافت کردند. اجرای این طرح از استان خراسان رضوی آغاز شد. رونمایی از چند کتاب و نشریه در همایشی در این استان انجام گرفت که در سر فصل های آموزشی و متون درسی سال بعد گنجانده خواهد شود. 

موسوی‌نژاد ادامه داد: ۱۱۶۴ فقره تفاهمنامه در سطح ملی استانی و شهرستانی منعقد شده و به  فراخور مقتضیات هر استان مانند  مفاخر مناسبت‌های مختص هر استان پویش‌های خیلی زیادی با حضور استانداران و مسئولان ارشد استانی در مکان کاشت نهال انجام شده است. گزارش این پویش‌ها به تفکیک زمان، مکان و موضوع برای ما ارسال شده است و در کنار آن کلیپ‌های بسیار زیادی از شور و نشاط و هیجان و مشارکت مردم دریافت کرده‌ایم.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی با اشاره به افزایش تعداد نهالستان‌ها گفت: قبلاً ۷۶ نهالستان فعال داشتیم که در حال حاضر این عدد به ۲۰۲ نهالستان شامل۱۳۴ نهالستان جنگلی و ۴۴ نهالستان بیابانی و ۲۴ نهالستان مرتعی رسیده است. مساحت این نهالستان‌ها بالغ بر ۱۰ هزار هکتار است که ظرفیت تولید بیش از ۴۰۰ میلیون اصل نهال در بخش دولتی دارد علاوه بر آن بخش‌های دیگر نیز به تولید نهال پرداخته‌اند.

وی اضافه کرد: کاشت درخت  در نهایت محدود به طرح یک میلیارد درخت طی مدتی محدود نمی‌شود و و این روند ادامه دارد. ما هم پابه پای بقیه کشورها در قالب ترسیب کربن تعهداتی را داوطلبانه انجام می دهیم. این طرح اثراتی مانند تولید آب و جلوگیری از گرد و غبار و فرسایش را در پی دارد که توسط مجامع بین‌المللی بررسی و ارزیابی می‌شود.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی ادامه داد: بعضی از کشورها گام‌های خیلی بلندی برداشتند. به عنوان نمونه قرار است عربستان ۵۰ میلیارد اصله درخت بکارد که ۱۰ میلیارد اصله را در کشور خودش و ۴۰ میلیارد در کشورهای دیگر انجام می‌دهد. 

موسوی نژاد اضافه کرد: این طرح در توسعه فضای سبز به‌ویژه انجام تکالیف عقب مانده قانونی را پوشش می‌دهد. بر اساس ماده ۲۲ این قانون  حداکثر تا ۱۰ ‌سال پس از ابلاغ این قانون، شهرداری‌های شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت موظفند با همکاری وزارت نیرو و ادارات منابع‌طبیعی شهرستان، سرانه فضای سبز خود را حداقل به ۱۵ مترمربع برسانند. با اجرای طی کاشت یک میلیارد اصله درخت می‌توانیم در سال اول تعهد ۱۰ ساله خود در قانون هوای پاک محقق کنیم.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان منابع طبیعی در ادامه اظهار کرد: متوسط استاندارد جهانی سرانه فضای سبز ۳۰ متر مربع است. ما با اجرای این طرح در دوره چهار ساله می‌توانیم استاندارد جهانی فضای سبز را هم محقق کنیم و برسیم.

وی دستیابی به این هدف را منوط به همکاری وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی ذکر کرد و گفت: این دستگاه‌ها باید در طرح‌های تفضیلی جامع شهری محدوده‌های فضای سبز را باید پیش‌بینی کنند سپس ما نهال را تولید و توزیع کنیم، یعنی کار تولید و توزیع نهال با منابع طبیعی و حفظ و نگهداری از آن با شهرداری است.

موسوی نژاد در پایان اظهارکرد: بر اساس ماده ۱۵ قانون افزایش بهره وری ظرف ۱۰ سال سرانه جنگل از ۰.۱۷ به ۰.۲۵ باید افزایش یابد. اگر طرح یک میلیارد اصله درخت سه دوره و در هر دوره چهار سال اجرا شود می‌توانیم به این تکلیف قانونی را محقق کنیم. لذا تا حد امکان اجرای این طرح  ادامه خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون