کد خبر: ۴۹۱۵۳
۰۹:۰۶ -۱۰ آبان ۱۴۰۲

افزایش قیمت طلا تا یک ماه آینده/ فعلا برای خرید طلا دست نگه دارید

یک فعال بازار طلا می‌گوید: این بازار بعد از چند ماهی که از ثبات برخوردار بود با توجه به جنگ اسرائیل و حماس، تحت تاثیر قرار گرفت و قیمت‌ها خیلی تغییر کرد. هر مثقال از ۱۰ میلیون به ۱۱ میلیون رسیده و انس جهانی نیز به ۲ هزار دلار افزایش یافته است. این‌ها شاید در روز‌های اول مقداری تقاضا را وارد بازار کرد، اما رفته رفته با کاهش قیمت، رفتار خریداران هم تغییر کرد و منتظرند که ببینند چه اتفاق جدیدی در بازار می‌افتد.

افزایش قیمت طلا

نشان تجارت - در آستانه یک ماهگی تنش‌ها میان حماس و اسرائیل بازار طلا همچنان درگیر نوسانات بسیاری است و در آخرین تحرکات این منطقه که شروع حملات زمینی اسرائیل به غزه را به دنبال داشت، طلا به عنوان یک محل امن برای سرمایه‌گذاری باز هم بر مدار صعود به راه خود ادامه داد. حالا اگرچه امید برای آتش‌بس در این جنگ با تصویب درخواست آتش بس فوری از سوی سازمان ملل به وجود آمده، اما پیش بینی کارشناسان همچنان بر افزایش قیمت این فلز زرد رنگ دلالت دارد.

نرخ طلای ۱۸ عیار در لحظه تنظیم این خبر دو میلیون و ۴۹۴ هزار و ۱۱۳ تومان است که ۱۶ هزار تومان بیشتر از آخرین نرخ روز دوشنبه است. سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۲۹ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان است؛ حدود ۲۱۵ هزار تومان بیشتر از آخرین روز دوشنبه.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز، با ۱,۰۸ هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز دوشنبه حدود ۲۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان معامله می‌شود. بر این اساس، روز سه‌شنبه حباب سکه امامی با حدود ۸۲ هزار تومان افزایش نسبت به روز قبلش به پنج میلیون و ۱۴ هزار تومان رسید.

تغییر رفتار متقاضیان در بازار طلا با تداوم جنگ

هفته گذشته نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با اقتصاد ۲۴ از تداوم رکود در بازار طلا با وجود افزایشی شدن قیمت خبر داده بود. به گفته وی اگرچه جنگ مقداری بازار‌های جهانی طلا را افزایشی کرد و بازار‌های داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد و منجر به نوسانات قیمت طلا و سکه شد، اما آنطور که در سنوات گذشته با افزایشی شدن قیمت بازار ملتهب می‌شد و تقاضا افزایش پیدا می‌کرد، این وضعیت در بازار داخل مشاهده نمی‌شود و افزایشی شدن قیمت طلا و سکه به معنای افزایش تقاضا نیست.

عبادلله محمدولی، فعال بازار طلا نیز ضمن تایید این اظهارات توضیحاتی نیز درباره وضعیت شکل گرفته در بازار ارائه کرد و به اقتصاد ۲۴ گفت: «بازار‌های مختلف زمانی که قیمت‌ها تثبیت شده است و یک سیر افزایشی ضعیفی دارد نشان دهنده این است که بازار امنی برای سرمایه گذاری است. چه در بازار طلا و چه در بازار‌های دیگر مانند مسکن و خودرو، ولی نوسانات، اراده و تصمیم را از خریداران می‌گیرد.»

این فعال بازار طلا می‌افزاید: «بازار بعد از چند ماهی که از ثبات برخوردار بود با توجه به جنگ اسرائیل و حماس، تحت تاثیر قرار گرفت و قیمت‌ها خیلی تغییر کرد. هر مثقال از ۱۰ میلیون به ۱۱ میلیون رسیده و انس جهانی نیز به ۲ هزار دلار افزایش یافته است. این‌ها شاید در روز‌های اول مقداری تقاضا را وارد بازار کرد، اما رفته رفته با کاهش قیمت، رفتار خریداران هم تغییر کرد و منتظرند که ببینند چه اتفاق جدیدی در بازار می‌افتد.»

او در عین حال به خریداران و سرمایه گذاران به خصوص کسانی که سرمایه خرد دارند و می‌خواهند وارد بازار شوند توصیه کرد که در این نوسانات به هیچ وجه وارد بازار طلا و سکه نشوند، چرا که با ریسک بالایی همراه است و می‌گوید: بر اساس تجربه خودم در این سال‌ها بازار طلا بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری بلند مدت و میان مدت است. از همین رو به هیچ وجه نباید برای سوددهی کوتاه مدت به آن چشم داشت. این موضوع شاید در معامله‌های اولیه شیرین باشد، اما بقیه آن با ریسک همراه است.

با این همه پیش بینی قیمت طلا برای سرمایه‌گذاران این حوزه همچنان حائر اهمیت است. طبق پیش بینی این فعال بازار قیمت طلا در یک ماه آینده ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

روز تعیین کننده برای طلای جهانی

به گزارش اقتصاد ۲۴ ، طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت داشته و در ۳۰ روز گذشته حدود ۹.۳۱ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

بر اساس آخرین آمار تا لحظه تنظیم این گزارش بهای هر اُنس طلا در بازار‌های جهانی ۲ هزار دلار است. بازار‌های جهانی از در روز‌های اخیر با تعقیب سایه‌وار اخبار جنگ با نوسان همراه بوده و طلا نیز به تبعیت از این اصل و از آن جایی که در رابطه مستقیم با جنگ قرار دارد دوبار در دامنه ۱۹۹۰ دلار و ۲ هزار دلار در نوسان بوده است.

عامل مهم دیگر که به گفته کارشناسان اقتصادی تعیین کننده قیمت طلا خواهد بود نرخ بهره فدرال رزرو است که گفته می‌شود در روز چهارشنبه برای آن تصمیم‌گیری خواهد شد. طبق گزارش‌ها به احتمال بسیار زیاد نرخ بهره در سطح ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد باقی خواهد ماند.

ارسال نظرات
آخرین اخبار
گوناگون