کد خبر: ۴۶۹۷۹
۱۷:۵۶ -۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۲

برنامه‌ریزی ۸۰۰ میلیون یورویی برای افزایش ۱۰۰۰ مگاواتی تولید برق

مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان با اشاره به جزئیاتی از میزان تولید برق در نیروگاه‌های این هلدینگ طی سال گذشته، از آغاز احداث ۶ واحد بخار در ۲ نیروگاه این هلدینگ با سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیون یورو در سال جاری خبر داد.
مصرف برق
نشان تجارت - به گزارش ایسنا، امیری با بیان اینکه در چند سال گذشته تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، دسترسی ما به تجهیزات استراتژیک در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و البته صنعت نیروگاهی را که عمدتا ساخت آلمان، ایتالیا، فرانسه و ژاپن هستند، با مشکل مواجه کرده، گفت: ما پیش از تحریم‌ها می توانستیم این قطعات را وارد کنیم اما بعد از فشارهای اتحادیه اروپا، دسترسی ما با محدودیت هایی جدی مواجه شد و در چنین شرایطی بود که ما بر اساس منویات مقام معظم رهبری، تلاش کردیم از این محرومیت ها استفاده کنیم و به خودکفایی برسیم. لذا در سنوات اخیر و به خصوص در سال گذشته، ما برای رسیدن به این هدف، همکاری های خود را با شرکت های دانش بنیان داخلی و متخصصان کشور توسعه دادیم.  
 
وی ادامه داد: در همین راستا، ما سفارش ساخت و تامین قطعات مورد نیازمان در نیروگاه ها را به شرکت های فناور داخلی ارائه کردیم و آنها که تا پیش از این در زمینه ساخت قطعات ورود نکرده بودند توانستند ظرف مدت کوتاهی نیازهای ما را در این حوزه تامین کرده و ما را از خرید بخشی از نیازهای خود از خارج کشور بی نیاز کنند.
 
مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان اضافه کرد: به عنوان مثال بعد از تحریم های اروپا در نیروگاه قم به دنبال رایزنی با شرکت های دانش بنیان موفق شدیم از ۱۲ میلیون یورو ارزبری جلوگیری کنیم و شرکت‌های دانش بنیان با انجام مهندسی معکوس توانستند ساخت قطعات مورد نیاز هلدینگ ما را ظرف ۲ تا ۳ ماه انجام دهند و بر همین اساس توانستیم پروژه ساخت ۱۶۰ قطعه و کار نوآورانه که تکنولوژی آن تا پیش از این فقط در اختیار کشور ژاپن بود به همت نیروهای متخصص ایرانی، داخلی کنیم.
 
امیری با بیان اینکه تمام نیروگاه های بنیاد مستضعفان موظف شده اند از توان شرکت‌های دانش بنیان در بالاترین سطح استفاده کنند گفت: بر همین اساس در سال گذشته هلدینگ برق و انرژی بنیاد توانست علی رغم همه مشکلات موجود در زمینه تولید برق و البته تامین انرژی، مسئولیت خود را انجام دهد و ما موفق شدیم در حوزه بودجه، ۵ درصد فراتر از تعهداتمان عمل کنیم.
 
به گفته مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان، نیروگاه های این هلدینگ در سال گذشته موفق شدند در حوزه تولید نیز ۴ درصد به تولید برق خود اضافه کنند و این رشد تولید در صنعت برق کشور با توجه به مشکلات و همچنین نیاز صنایع و بخش خانگی بسیار حائز اهمیت است.
 
وی تکمیل هرچه سریعتر پروژه های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در مجموعه هلدینگ را جزو تاکیدات رئیس بنیاد برشمرد و افزود:  در ابتدای سال ۱۴۰۱ موفق شدیم بخش بخار نیروگاه چابهار را با شبکه سراسری سنکرون کنیم و این واحد با حضور رئیس بنیاد در ابتدای تیرماه سال گذشته افتتاح شد که افتتاح این واحد یکی از مهم ترین پروژه های بنیاد در کل کشور بود زیرا با تبدیل نیروگاه گازی چابهار به سیکل ترکیبی، عملا مصرف سوخت کشور را به میزان یک میلیون متر مکعب در روز کاهش دادیم و  به رفع ناتزاری تامین سوخت کشور کمک کردیم.  
 
امیری اضافه کرد: علاوه بر این در شرایط پیک تابستان سال ۱۴۰۱، بنیاد به کمک دولت آمد و با ارتقا توان واحدهای گازی خرمشهر و با انجام پروژه کاهش دمای ورودی به کمپرسور یا همان مدیا، توانستیم با استفاده از توان یک شرکت دانش بنیان ۱۲۰ مگاوات دیگر را علاوه بر ظرفیت قبلی این نیروگاه وارد شبکه سراسری برق کشور کنیم.
 
وی اجرای پروژه احداث بخش بخار نیروگاه خرم آباد را که طی ۲ سال به اتمام رسید، یک رکورد جدید در حوزه نیروگاهی کشور عنوان کرد و افزود: ما در اجرای این پروژه با همکاری مپنا توانستیم رکورد زمانی احداث یک واحد بخار را در کشور بشکنیم و موفق شدیم با یک کار جهادی در یکی از مناطق محروم کشور، ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه برق سراسری اضافه کرده و فضا را برای توسعه هرچه بیشتر صنعت در این استان هموار کنیم.
 
مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان افزود: ما در اواخر سال گذشته بعد از  حدود ۲۵ ماه کار شبانه روزی، موفق شدیم احداث یک واحد بخار را از صفر به ۱۰۰ برسانیم که برای اجرای آن، سرمایه گذاری بزرگی در حدود ۶ هزار میلیارد تومان انجام شد.
 
برنامه‌ریزی ۸۰۰ میلیون یورویی برای افزایش ۱۰۰۰ مگاواتی تولید برق
 
وی با اشاره به اضافه شدن ۴۸۰ مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی بنیاد گفت: با اجرای پروژه‌های ما و تکمیل آنها در سال گذشته، عملا ظرفیت تولید برق ما در بنیاد مستضعفان به بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ مگاوات رسید و با این حساب سهم خود را حدود نیم درصد در کشور افزایش دادیم و این در حالی بود که متاسفانه سال گذشته در حوزه افزایش ظرفیت نیروگاهی و رشد تولید، اقدام قابل توجهی انجام نشد.  
 
مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان با اشاره به میزان تولید برق در این هلدینگ طی سال گذشته گفت: در سال ۱۴۰۱ با افزایش توان، میزان تولید نیروگاه های ما بالغ بر ۱۹ میلیون ۵۰۰ هزار مگاوات ساعت بود که نسبت به سال قبل ۴ درصد رشد داشت و این درحالی اتفاق افتاد که یکی از معضلات بزرگ کشور در سال گذشته ناترازی تامین گاز کشور بود و همین موضوع در فصل زمستان مشکلات بسیاری را ایجاد کرد و صنایع بنیاد نیز با قطعی گاز و کمبود سوخت مواجه بودند و در کنار آن در پیک گرمای تابستان گذشته نیز  این معضل، صنایع بنیاد را هم درگیر کرد و شاهد قطعی برق در صنابع بنیاد بودیم.  
 
وی ادامه داد: هم اکنون واحدهای گازی نیروگاه های خرمشهر و علی آباد فعال هستند و بخش بخار آنها تاکنون غیرفعال بوده است که با پیگیری های ریاست بنیاد و اقدام جسورانه ای که همکاران ما انجام دادند توانستیم مجوز شورای اقتصاد را بابت احداث بخش بخار نیروگاه علی آباد و خرمشهر اخذ کنیم.
 
امیری گفت: برای اجرای این پروژه ها، تامین منابع مالی مورد بحث قرار گرفت که نهایتا توانستیم مجوز شورای اقتصاد را برای تخصیص ارز مورد نیاز احداث این دو نیروگاه از صندوق توسعه ملی (حدود ۸۰۰میلیون یورو) ‌ بگیریم و مصوبه هیات دولت این مجوز را برای این ۲ پروژه اختصاص داد و پیگیری آن در دستور کار امسال ما قرار گرفت. لذا امسال با شروع احداث و راه اندازی ۶ واحد بخار، ظرفیت تولید ما در این ۲ نیروگاه بالغ بر ۱ هزار مگاوات می‌شود و به هر نیروگاه حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید اضافه می شود.  
 
وی خاطرنشان کرد: راه اندازی این دو واحد بخار در نیروگاه‌های خرمشهر و علی آباد به کنترل ناترازی برق و گاز کشور کمک می‌کنیم و با توجه به اینکه امسال به عنوان «مهار تورم و رشد تولید» که توسط مقام معظم رهبری نامگذاری شده است ما عملا می توانیم در بحث مهار تورم به کشور کمک کنیم زیرا زمانی که از قطعی برق صنایع جلوگیری شود نه تنها افزایش قیمت نخواهند داشت بلکه شاهد رشد تولید در همه صنایع خواهیم بود.   
 
مدیرعامل هلدینگ نیروگاهی بنیاد مستضعفان خاطرنشان کرد: در پروژه انتقال آب خوزستان نیز بالغ بر ۴ میلیارد تومان هزینه کردیم و در این پروژه توانستیم با مشارکت آبفای خوزستان آب چندین روستای شمال دزفول، سوسنگرد و اندیمشک را تامین کنیم و در سال گذشته معضل بی آبی این منطقه حل شد.  
 
امیری اضافه کرد: علاوه بر این ما در حین و پس از اجرای ۲ پروژه بزرگ نیروگاه چابهار و نیروگاه خرم آباد در سال گذشته، زمینه اشتغال بیش از ۱۲۵۰ نفر از نیروهای بومی این مناطق را که عمدتا از مناطق محروم کشور هستند، فراهم کردیم و این در حالی است که با تکمیل شدن این واحدها و اتصال آنها به شبکه سراسری برق کشور زمینه جذب ۵۰ نیروی متخصص بومی در منطقه نیز فراهم شد که همگی از دانشگاه‌های معتبر کشور و در مقاطع تحصیلی بالا فارغ التحصیل شده بودند و خوشبختانه با این کار از توان ۱۰۰درصدی نیروی متخصص بومی بهره‌مند شدیم.
برچسب ها:
ارسال نظرات
گوناگون