کد خبر: ۴۵۶۳۹
۰۸:۲۵ -۰۱ بهمن ۱۴۰۱
میثم شکری ساز مدارک جعلی کلاهبرداران در فضای آموزشی کشور را ضربه زننده به کسب و کارهای حوزه آموزشی می داند. مشاهده می شود که متاسفانه بعضی موسسات عالی آموزشی در کشور وجود دارد که مدارک جعلی برای کاربران صادر می‌کنند.

میثم شکری ساز

نشان تجارت - میثم شکری ساز مدارک جعلی کلاهبرداران در فضای آموزشی کشور را ضربه زننده به کسب و کارهای حوزه آموزشی می داند. مشاهده می شود که متاسفانه بعضی موسسات عالی آموزشی در کشور وجود دارد که مدارک جعلی برای کاربران صادر می‌کنند. به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز صدور همین مدارک جعلی توسط کلاهبرداران، انگیزه پیشرفت و شور و شوق را در متقاضیان کسب آموزش کاهش می‌دهد. چرا که برخی از افراد هستند که فقط احتیاج به مدرک دارند و هیچ تلاشی برای رشد و ترقی و افزایش دانش خود نمی‌کنند.

به نظر دکتر شکری ساز، کلاهبرداران از این موقعیت سوء استفاده می‌کنند و مدارکی جعلی برای آن‌ها تهیه و تنظیم می‌کنند که هیچ ارزشی ندارد. به طور کلی این موسسات تقلبی که به اصطلاح برای آموزش هستند و پول هنگفتی برای ارائه چند مدرک جعلی بدون اعتبار دریافت می‌کنند، بر روی زیرساخت‌های آموزشی کشور اثرات منفی و مخربی می‌گذارند و مردم را گمراه می‌کنند. میثم شکری ساز معتقد است که این مدل از کلاهبرداری برای موسسات سالم آموزشی در سطح کشور که مورد اطمینان هستند، بسیار خطرناک می‌باشد و سلامت روان جامعه را نیز به خطر می‌اندازد.

مدارک جعلی و اثرات آن بر زیرساخت‌های آموزشی از دیدگاه میثم شکری ساز

به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز، در حوزه آموزش مجازی یا حضوری، متاسفانه برخی موسسات روی کار آمده‌اند که نه تخصص دارند و نه به فکر تحصیل و پرورش رشد اجتماعی هستند. کلاهبرداران تنها با ارائه دادن چند پکیج آموزشی به مردم، آن‌ها را ترغیب به ثبت نام می‌کنند تا به هدف شوم خود برسند. این موسسات که مردم را ترغیب به دریافت مدرک‌های بی کیفیت و نامعتبر می‌کنند در تمامی زمینه‌ها از جمله موسسات کنکوری، موسسات آموزشی در حوزه درسی و یا فنی حرفه‌ای و غیره وجود دارند.

میثم شکری ساز معتقد است که چنین موسسات کلاهبرداری با فریب دادن جوانان برای اخذ مدارک جعلی از تبلیغاتی فراگیر استفاده می‌کنند و مردم را به دام می‌اندازند. علاوه بر مدرک بی کیفیت و ناکارآمد، آموزش‌های آن‌ها هیچ کاربردی نخواهد داشت. به نظر میثم شکری ساز همین مورد باعث می‌شود تا مردم از دادن هزینه‌های بسیار برای مدارک جعلی کلاهبرداران و یا آموزش‌های بی کیفیت آن‌ها ناراضی باشند و اقدام به شکایت و مطالبه کنند.

اثر منفی وجود کلاهبرداران در سیستم‌ های آموزشی کشور

دکتر شکری ساز فضای فعلی موسسات آموزشی و مدارک جعلی آن ها را نامطلوب می داند. متاسفانه باید گفت علاوه بر تلاش‌های مکرر مسئولین برای محکومیت این کلاهبرداران و شناسایی آن‌ها، باز هم تعداد چنین موسساتی که مردم را فریب می‌دهند کم نیست و همچنان به دنبال طعمه هستند. انواع مختلفی از این کلاهبرداری‌های آموزشی را می‌توان در سیستم مدارس عالی مربوط به فنی حرفه‌ای، موسسه‌های مربوط به آموزش مجازی، آموزش‌های مربوط به رشد فردی و اجتماعی و غیره مشاهده کرد.

مدارک جعلی

پس از جذب و فریب دادن مردم برای ثبت نام و پرداخت هزینه، مدارک جعلی کلاهبرداران که به متقاضیان داده می‌شود هیچ کاربرد و ارزشی ندارد؛ در نهایت موجب سرخوردگی و ناامیدی کاربران خواهد شد. قابل به ذکر است که کلاهبرداری در چنین موسساتی و از طریق سیستم آموزشی به صورت خاص می‌باشد و دارای مجازات سنگینی برای مجرمان خواهد بود.

تاثیر مثبت محکومیت و دستگیری کلاهبرداران بر روی زیرساخت‌های آموزشی

تبلیغ جذب و آموزش از سوی کلاهبرداران به مخاطبان جامعه، بسیار زیاد شده است. پس آگاهی مردم به صورت آموزش‌های دهان به دهانی و شناخت حیله و نیرنگ‌ آن‌ها، می‌تواند عرصه را بر شیادان تنگ سازد. میثم شکری ساز معتقد است که اگر فرزندان، جوانان و قشر آموزش پذیر کشور این موسسات و اهداف شومی که برای ارائه مدارک جعلی کلاهبرداران به مخاطبان دارند را بشناسند، تقاضای قشر جامعه به چنین موسسات نامعتبری کمتر شده و سطح آگاهی افزایش می‌یابد.

همچنین دولت هزینه‌های کمتری برای شناسایی و دستگیری شیادان می‌پردازد و بیشتر بر روی آموزش سالم متمرکز می‌شود. نظام قضایی معتقد است هنگامی که مردم با انواع مجازات مربوط به کلاهبرداران در هر عرصه‌ای آشنا شوند، اشتیاق برای پیوستن به چنین موسسات کلاهبرداری کاهش پیدا می‌کند. به نظر دکتر میثم شکری ساز دستگیری و برخورد با این کلاهبرداران، سلامت روانی جامعه را تامین می‌کند. همچنین موجب می‌شود تا نسل بعدی سالم‌تر، کارآمدتر و باهوش‌تر نسبت به کلاهبرداری‌ها باشند.

میثم شکری ساز معتقد است که با مدارک جعلی کلاهبرداران، آسیب‌های متفاوتی بر اقشار جامعه وارد می‌شود

شیادان با ارائه مدارک جعلی و تقلبی به متقاضیان، باعث وارد شدن آسیب و ضرر زیادی به افراد جامعه می‌شوند. همین کلاهبرداری سبب می‌شود تا انگیزه در بیشتر مردم سرکوب شود و احساس ناامیدی و ضعف کنند. به عنوان مثال برخی از موسسات کلاهبرداری که کار آن‌ها به اصطلاح اموزش کنکوری است، با فریب دادن مردم برای قبول شدن در دانشگاه پول زیادی به جیب می‌زنند.

همین افراد به دلیل بهره‌مندی از پکیج‌ها و خدمات نامطلوب، در کنکور شکست می‌خورند و رتبه‌های بسیار بالایی خواهند آورد. در نهایت علاوه بر خسارت مالی، دچار یاس و ناامیدی برای پیشرفت و تحصیل می‌شوند و انگیزه خود را از دست خواهند داد. این تنها یک مثال در رابطه با کنکور بود؛ اما شما می‌توانید چنین کلاهبرداری حرفه‌ای را در سایر موسسات آموزشی دیگر مشاهده کنید.

کلاهبرداران با تبلیغات پر زرق و برقی که دارند، سعی می‌کنند مردم ساده را فریب دهند و آن‌ها را به سمت خود بکشند. این نوع از کلاهبرداری بسیار مخرب خواهد بود؛ زیرا مردم را از آموزش‌های درست و باکیفیت در جامعه محروم می‌سازد. در نهایت مدارک جعلی کلاهبرداران، در هیچ سیستمی معتبر نخواهد بود و فقط ضرر مالی و روانی به همراه خواهد داشت.

مدارک جعلی کلاهبرداران آموزشی و آثار مثبت دستگیری آن ها

میثم شکری ساز معتقد است که هر کشوری با سیستم آموزشی خود می‌تواند پایه‌های آینده خودش را استوار کند یا با آلوده شدن این سیستم سیاهی را تجربه کند. اهمیت حوزه آموزشی در کشور غیر قابل انکار است و به همین دلیل افراد زیادی برای جلوگیری از آلودگی این سیستم اظهار نظر کرده‌اند. تبلیغات پر زرق و برق برخی از موسسات نباید باعث شود که شما در دام آنها گرفتار شوید و این به میزان آگاهی شما از این امور بستگی دارد.

میثم شکری ساز آثار منفی مدارک جعلی کلاهبردار های حوزه آموزشی زیاد می داند

به نظر میثم شکری ساز، با توسعه بستر اینترنت و تغییر شیوه تبلیغات و نحوه خرید و فروش محصولات از جمله دوره‌های آموزشی، آمار کلاهبرداری در این زمینه نیز بسیار بالا رفت. قطعا موسسات کلاهبردار آموزشی تهدید بزرگی برای آینده جوانان کشور خواهد بود.

به همین دلیل دستگیری این افراد کلاهبردار و شیاد می‌تواند کمک بزرگی برای رشد جوانان باشد. شما چقدر به این مسئله توجه داشته‌اید و آیا مایلید که با افزایش آگاهی اطرافیان دست این خاطیان از جامعه قطع شود؟ در ادامه به چند نکته مهم در مورد آثار مثبت برخورد با کلاهبرداران اشاره خواهیم کرد.

جلوگیری از توسعه نگرش غلط در جامعه

حتما می‌دانید که جوانان زیادی برای کسب آموزش در حوزه‌ های مختلف با یک انگیزه خاص تلاش می‌کنند. میثم شکری ساز اعتقاد دارد که تنها یک مانع می‌تواند انگیزه بالای این افراد را پایمال کند و اگر این خیانت در آموزش انجام شود، آثار مخرب زیادی را شاهد خواهیم بود.

میثم شکری ساز به عنوان یک کارآفرین در حوزه آموزش معتقد است که دستگیری کلاهبرداران آموزشی باعث می‌شود تا این جوانان به تمام موسسات آموزشی شک نکنند و انگیزه خود را از دست ندهند. این عمل می‌تواند امید این افراد آینده‌ساز کشور را زنده نگه دارد. یک نگرش غلط در جامعه در حوزه آموزش می‌تواند ستون‌های آن را نابود کند و آسیب بزرگی به کشور بزند.

میثم شکری ساز

افزایش کیفیت آموزش

باور میثم شکری ساز این است که یکی از کلاهبرداری‌ های رایج در زمینه آموزش، عرضه دوره‌های آموزشی بی‌کیفیت و یا با کیفیت پایین است که خریداران پس از مدت زمان خاصی متوجه این قضیه می‌شوند. متاسفانه این روش در طول یک بازه زمانی در کشور گسترش یافته بود و برخی از افراد گمان می‌کردند که تا آخر عمر با کلاهبرداری می‌توانند به آرزوهای خودشان برسند.

به اعتقاد میثم شکری ساز کلاهبرداری به این شکل با برخورد مسئولان قضایی با کلاهبرداران تا حدودی مهار شده است. با ادامه روند دستگیری کلاهبرداران می‌توان امید داشت که ویدئوهای باکیفیت آموزشی به دست نوجوانان و جوانان ایرانی برسد تا ریشه‌های علم آموزی روز به روز قوی‌تر شود. اگر موسسات آموزشی فعال در کشور تبلیغات بیشتری داشته باشند، فرصتی برای کلاهبردارن باقی نخواهد ماند.

افزایش سطح مهارت

دکتر شکری ساز معتقد است که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا بسیاری از لوازم مورد نیاز را به صورت آنلاین خرید کنند. خرید آنلاین در تمام زمینه‌ ها رایج شد و به دلایل مختلف فرصت کلاهبرداری برای افراد شیاد مهیا گشت. دانش‌آموزانی که قصد شرکت در کنکور را دارند، با خرید بسته آموزشی و برخی از جوانان دیگر با خرید بسته‌های کارآموزی و مهارت افزایی امیدوارتر از قبل به هدف خود فکر می‌کردند.

نظر میثم شکری ساز این است که وجود کلاهبرداران می‌تواند انگیزه جوانان را محو کند و باعث شود که در آینده افراد ماهر در حوزه‌های مختلف کمتر از قبل شود. مقابله با کلاهبرداران یک امر ضروری است تا سطح مهارت افراد را در آینده بیشتر کنیم و با وجود افراد ماهر زندگی باکیفیتی را تجربه کنیم.

آگاهی مردم و انتخاب درست

شاید شما تا به حال به دام شیادان نیفتاده‌اید و اصلا با نحوه کار آنها اصلا آشنا نیستید. به نظر شما چند نفر مانند شما از این مسائل بی‌اطلاع هستند و ممکن است تنها با یک برخورد به دام این افراد شرور بیفتند. تنها راه‌حلی که می‌تواند درصد بزرگی از مشکلات را حل کند، آگاه سازی مردم است. این کار بهتر است توسط رسانه‌های عمومی و سازمان‌هایی که در برخورد با کلاهبرداران فعال هستند، انجام شود.

برخورد با کلاهبرداران می‌تواند افراد زیادی را به مسائل مختلف آگاه کند و باعث شود که افراد زیادی به دام این تبهکاران نیفتند. دکتر میثم شکری ساز معتقد است که اگر شما بدانید که این شیادان از چه روش‌هایی برای کلاهبرداری استفاده کرده‌اند، تصمیمات و انتخاب‌های درستی خواهید داشت. با این آثار مثبت مقابله با کلاهبرداران می‌توان به آینده جامعه امیدوار بود.

منبع: پارس پندار نهاد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون