کد خبر: ۴۵۵۸۳
۱۹:۲۲ -۲۵ دی ۱۴۰۱
یک نماینده مجلس گفت: امروز در بورس اضافه درآمد به جیب خودروساز می‌رود که مبنای قانونی هم ندارد به همین جهت ما با این شیوه عرضه خودرو در بورس مخالف هستیم.

بازار بورس

نشان تجارت - روح الله ایزدخواه با بیان اینکه اضافه درآمدی که برای خودروساز در بورس، علاوه بر قیمت واقعی خودرو ایجاد می شود، اساسا نباید به طور مستقیم به خودروساز برسد،‌ گفت: ماده ۶۱ قانون سیاستهای اصل ۴۴ تاکید دارد که در کالاهای انحصاری اضافه درآمد باید مدیریت شود چون بازار انحصاری و کنترل شده است آن اضافه درآمد حق خودروساز نیست چراکه ناشی از التهاب بازار بوده است.

به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس افزود: ما معتقدیم همچنان که این اضافه درآمد نباید به جیب دلال بریزد، به جیب خودروساز هم نباید برود چراکه این رانت ناشی از کمبود کالای انحصاری در یک بازار شبه انحصاری است از این جهت این رانت نه به طرف تقاضا باید برسد و نه به طرف عرضه، بلکه باید مدیریت شده و این رانت از بازار خارج شود. بدین ترتیب هیچ انگیزه سوداگرانه ای نمی تواند در بازار اعمال نفوذ کند. امروز در بورس اینگونه نیست و اضافه درآمد به جیب خودروساز می رود که مبنای قانونی هم ندارد به همین جهت ما با این شیوه عرضه خودرو در بورس مخالف هستیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر باید همه عرضه خودرو در بازار بورس صورت گیرد و خارج از بورس عرضه ای صورت نگیرد وگرنه بازار به درستی کشف نمی شود. با عرضه قطره چکانی بورس نمی تواند کشف قیمت کند باید کل عرضه خودرو وارد بورس شود.

ایزدخواه گفت: به زودی طرح کمیسیون صنایع برای عرضه خودرو در بورس کالا به صحن می رسد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
0
0
بورس ایران که براساس اصول نیست، تجربی هستش در نتیجه هرکسی هرطور بخواهد عمل می‌کند
آخرین اخبار
گوناگون