کد خبر: ۴۵۵۰۹
۲۱:۲۲ -۱۹ دی ۱۴۰۱
معامله گران دلار از فضای امنیتی بازار سخن می‌گویند، زیرا آمدن سردار رادان به منزله قدرت نمایی بیشتر نیروی انتظامی در بازار دلار و ارز است.

قیمت دلار

نشان تجارت - در معاملات روز گذشته بازارها، قیمت دلار در بازار هرات باز هم با حرارت شروع کرد. قیمت از سقف ۴۰ هزار و ۸۰۰ تومان هم عبور کرد و وارد کانال ۴۱ شد. اما در این کانال دوامی نداشت و تا ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان پایین آمد.

ترس در دل خریداران دلار

در بازار تهران هم نوسان مثل بازار هرات رقم خورد و در نهایت با ریزش هرات، تهران هم نزولی شد.

در بازار یکشنبه یک اتفاق کم‌سابقه رخ داد، قیمت نقدی دلار هرات و تهران یکسان شدند. معامله‌گران تصور می‌کنند این اتفاق کم‌سابقه محصول مداخله بازارساز است. این یکسانی در دل برخی خریداران ترس ایجاد کرد.

تاکتیک فرزین در بازار دلار

در بازار رسمی یکشنبه صرافی ملی ۱۱۰۰ تومان نرخ دلار را بالا برد و برای اولین بار به بالای ۳۹ هزار تومان رساند. معامله‌گران از این اتفاق به عنوان اولین تاکتیک رئیس کل جدید بانک مرکزی در بازار ارز یاد می‌کنند.

آن‌ها تصور می‌کنند فرزین به مرور کارکرد و نقش بازار متشکل را تغییر می‌دهد و مجددا نقش صرافی ملی و صرافی‌های بانکی را در بازار ارز تقویت می‌کند تا با تابلو هم به بازار سیگنال دهد.

سکه اتحادیه به سکه بازار رسید

در بازار سکه هم نرخ تا ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش داشت و با کاهش دلار به ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در روز یکشنبه سکه اتحادیه به سکه بازار رسیده بود، اما در روز یکشنبه از آن هم سبقت گرفت و در ۲۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بسته شد.

معامله‌گران با اشاره به اینکه در این چند وقت سایت اتحادیه خیلی از سکه بازار عقب مانده بود به طنز می‌گفتند اتحادیه تازه از خواب بیدار شده است.

معاملات الک شد

معامله‌گران می‌گویند بازار یکشنبه به حدی نوسانی بود که تمام معاملات الک شد. اولین نشانه نوسان، سایه‌های بلند روی نمودار‌های تکنیکال بود.

تکنیکالیست‌ها می‌گفتند در معاملات یکشنبه به جای کندل، فقط سایه رسم شده است و تا می‌آمدند روند جدیدی ترسیم کنند با مسیر‌های جدیدی در بازار مواجه می‌شدند.

این نوسان رفت و برگشتی را یکسری از معامله‌گران به اتاق‌های معاملاتی ربط می‌دادند. آن‌ها می‌گویند اتاق‌های معاملاتی الان دست افراد مبتدی افتاده و برای همین نوسان‌ها زیاد شده و روند نامشخص است.

آن‌ها معتقدند زمانیکه که معاملات فردایی به صورت رسمی کار می‌کرد اتاق‌ها دست قدیمی‌کاران بود و برای همین، فضا قابل پیش‌بینی بود.

از یک طرف دیگر برخی‌ها باتوجه به اینکه در تمام اتاق‌های معاملاتی حد زده می‌شود، اعتقاد دارند بازارساز در این وضعیت مداخله دارد، چون وقتی حد زده می‌شود هم خریدار و هم فروشنده متضرر می‌شود.

واکنش بازار به آمدن سردار رادان

آخرین نکته یکشنبه بازار صحبت معامله‌گران درباره تعامل با نیروی انتظامی بود. بسیاری از معامله‌گران برگشت سردار احمدرضا رادان را به منزله قدرت‌نمایی بیشتر بخش انتظامی در بازار ارز توصیف می‌کردند.

آن‌ها با یادآوری اینکه در مهر ۱۳۹۱ سردار رادان در مقام جانشین نیروی انتظامی، نقش فعالی در برخورد با دلالان ارزی داشت و حتی جمشید بسم‌الله و اولین دستگیری وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه در آن زمان رخ داد تصور می‌کنند در دوره جدید هم نیرو‌های ضربتی به بازار بیایند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون