کد خبر: ۴۴۵۶۳
۱۴:۳۰ -۰۷ آبان ۱۴۰۱
روز گذشته، گوگل پلی امروز با انتشار اعلانی برای کاربران اعلام کرد که برنامه روبیکا از اطلاعاتی شخصی آن‌ها سوءاستفاده می‌کند و به جاسوسی از اطلاعاتی نظیر پیامک‌ها، تصاویر، فایل‌های صوتی و تاریخچه تماس‌ها می‌پردازد.

روبیکا

نشان تجارتحدود یک ماه و نیم است که پلتفرم‌های پرطرفدار واتس اپ و اینستاگرام به واسطه ناآرامی‌های کشور، فیلتر شده‌اند. همچنین سال ۹۶ و پس از ناآرامی‌های دی‌ماه آن روزها، حاکمیت در همان زمان تصمیم گرفت پلتفرم محبوب تلگرام را فیلتر کند.

در این مدت، بسیار تبلیغ شد که افراد و مخصوصاً آن‌هایی که بستر کارشان بر روی این پلتفرم‌ها بوده، روی به نصب پلتفرم‌های ایرانی از جمله روبیکا بیاورند، اما به نظر استقبال خاصی از سوی مردم صورت نگرفت.

اما این همه ماجرا نیست. روز گذشته، گوگل پلی امروز با انتشار اعلانی برای کاربران اعلام کرد که برنامه روبیکا از اطلاعاتی شخصی آن‌ها سوءاستفاده می‌کند و به جاسوسی از اطلاعاتی نظیر پیامک‌ها، تصاویر، فایل‌های صوتی و تاریخچه تماس‌ها می‌پردازد. گوگل پلی از کاربران درخواست دارد این برنامه را از دستگاه خود حذف کنند.

در راستای انتشار این پیام هشدار از سوی گوگل پلی، روبیکا بیانیه‌ای را منتشر کرد که می‌توانید آن را در زیر بخوانید:

از صبح روز ۶ام آبان‌ماه ١۴٠١، سپر ایمنی گوگل اخطاری برای برخی از کاربران روبیکا ارسال کرده‌است. ما در تلاشیم از طریق ارتباط با گوگل‌پلی درباره جزئیات این اعلان اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

این اتفاق درحالی رخ داده است که روبیکا به تازگی آپدیت جدیدی منتشر نکرده و دسترسی‌های پیشین خود را نیز تغییر نداده و این دسترسی‌ها هم کاملا متعارف و مشابه سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.

با توجه به اقبال گسترده کاربران به روبیکا که شاهد آن ارسال روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون پیام یکتا توسط نزدیک به ۳۵ میلیون کاربر فعال در ماه اخیر از میان نزدیک به ۵۰ میلیون نصب فعال است، احتمال وجود انگیزه‌های سیاسی در این اقدام بیش از پیش تقویت می‌شود. هجمه‌ای که به تازگی توسط اپل و به بهانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا شده بود.

مطابق آنچه در بیانیه قبلی روبیکا اعلام کردیم، از اعمال محدودیت به دلایل سیاسی و امنیتی برای دسترسی کاربران به سرویس‌های بین‌المللی حمایت نمی‌کنیم، اما تلاش پلتفرم‌های بین‌المللی برای ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی را هم برخلاف ادعاهایشان می‌دانیم.

ما هم‌اکنون درحال بررسی شرایط فنی هستیم و پس از کسب اطلاعات بیشتر جزییات جدید این اتفاق را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

حال افراد بسیاری در بلاتکلیفی هستند که باید به پلتفرم روبیکا اعتماد کنند یا خیر؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون