کد خبر: ۴۳۸۱۰
۱۹:۰۹ -۰۷ شهريور ۱۴۰۱
اولین قدم برای اخذ گواهینامه‌ی رانندگی، قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی است. اما قبولی در این آزمون، چندان هم ساده نیست.

نشان تجارت - اولین قدم برای اخذ گواهینامه‌ی رانندگی، قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی است. اما قبولی در این آزمون، چندان هم ساده نیست. بسیاری از شرکت کنندگان، با تصور اینکه به راحتی و تنها با خواندن کتاب آیین نامه می‌توانند در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شوند، بدون در نظر گرفتن نکات مهم برای قبولی، در آزمون شرکت کرده و مردود می‌شوند.

لینک های مفید زیر را نیز مطالعه کنید:

آزمون آیین نامه رانندگی چیست؟

این آزمون شامل سؤالات کتبی آیین نامه رانندگی است و به صورت تستی برگزار می‌شود. داوطلب باید طی مدت ۲۰ دقیقه به ۳۰ سوال تستی آن پاسخ داده و حداقل نمره‌ی قبولی ۲۶ را کسب کند. اگر داوطلب نمره‌ی قبولی را کسب نکند و مردود شود، می‌تواند مجددا در امتحان بعدی که برگزار می‌شود شرکت کند.

نمونه سوالات آیین نامه اصلی رانندگی

سوالات آزمون آیین نامه رانندگی

آزمون آیین نامه رانندگی یک آزمون تستی کتبی شامل: سوالات قوانین و مقررات رانندگی و مسائل و مشکلات فنی خودرو می‌باشد. این آزمون پیش از آزمون عملی شهری برگزار می‌شود و در صورت قبولی، داوطلب به مرحله‌ی بعد یعنی آزمون شهری راه پیدا می‌کند. در صورت مردود شدن، داوطلب مؤظف به پرداخت هزینه‌ی برگزاری آزمون مجدد است و می‌تواند هفته‌ی بعد مجددا در آزمون کتبی آیین نامه شرکت کند.

سوالات آزمون در بر گیرنده‌ی تابلوها و علائم راهنمایی و تابلوها، قوانین و مقررات مربوط به رانندگی است. این آزمون در دو مرحله برگزار می‌شود و شامل یک مرحله پیش آزمون مقدماتی است که توسط مربی آموزشگاه رانندگی از داوطلبین گرفته می‌شود و یک مرحله‌ی آزمون اصلی که توسط افسر گرفته می‌شود و از آزمون مقدماتی سخت‌تر است. داوطلب پس از قبولی در آزمون مقدماتی آیین نامه می‌تواند در آزمون اصلی شرکت کند.

برای موفقیت در آزمون آیین نامه چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • گاهی سوالات دارای نکات انحرافی هستند و داوطلب باید دقت لازم را داشته باشد. دقت و سرعت عمل برای موفقیت در آزمون ضروری است.
 • داوطلب باید بدون استرس سر جلسه آزمون حاضر شود تا بتواند با تمرکز لازم به سوالات پاسخ دهد.
 • داوطلب بهتر است در آزمون‌های آنلاین مشابه شرکت کند تا مهارت لازم را کسب کند.
 • سوالات داوطببن معمولا چند مدل مختلف است و بسیار با هم تفاوت دارد. بنابراین؛ امکان تقلب در این آزمون وجود ندارد.
 • داوطلبانی که مردود می‌شوند، معمولا با نحوه‌ی سوالات آشنایی ندارند و یا سوالات را با دقت مطالعه نمی‌کنند یا حتی کتاب را به دقت مطالعه نکرده‌اند.
 • این آزمون نمره‌ی منفی ندارد.


چطور میتوان در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شد؟ (قبولی ۱۰۰٪)


همان‌طور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم، تنها خواندن کتاب آیین نامه رانندگی برای قبولی در آزمون آن کافی نیست.

این کتاب فقط مقررات و قوانین رانندگی را توضیح داده و داوطلب را با علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی آشنا می‌سازد.

اما؛ در این آزمون نیز مانند هر آزمون دیگر، برای قبولی، نیاز است که داوطب پیش از آزمون اصلی، نمونه سوالاتی مشابه با آمون اصلی را پاسخ دهد تا با نحوه‌ی سوالات آشنا شود و بتواند برای بار اولی که در آزمون شرکت می‌کند نمره‌ی قبولی را بدست بیاورد.

این نمونه سوالات به صورت فایل پی دی اف، نرم افزار و پکیج‌هایی که در سایت قرار دارند ارائه می‌شوند. داوطلبانی که در این آزمون‌های مشابه شرکت می‌کنند، قبولی آن‌ها بسیار آسانتر و تضمینی است.

داوطلبان با شرکت در آزمون‌های آیین نامه آنلاین علاوه بر آشنایی با نحوه‌ی سوالات آزمون، می‌توانند مدیریت زمان را تمرین کنند و با تقویت مهارت تست زنی و مرور مطالب، بار اول نمره‌ی قبولی را کسب کرده و در زمان خود صرفه جویی کنند.

اگر پیش از آزمون اصلی از طریق نرم افزار و یا وبسایت‌های آزمون رایگان در آزمون‌های آزمایشی شرکت کرده باشید بدون استرس و با خیال راحت و با شانس بالاتری در آزمون اصلی شرکت می‌کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون آیین نامه رانندگی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون آیین نامه و شهری شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی داوطلب
 • ۸ قطعه عکس پرسنلی سه در چهار داوطلب به صورت تمام رخ
 • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کد پستی
 • ارائه‌ی فیش‌های بانکی پرداخت هزینه‌های ثبت نام و دوره‌ی آموزشی
 •  دارا بودن ۱۸ سال تمام در هنگام ثبت نام
 •  ارائه‌ی گواهی سلامت و تست بینایی از پزشک معتمد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون