کد خبر: ۳۸۱۸۴
۱۴:۰۶ -۲۳ دی ۱۴۰۰
مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: آقای خاتمی باید اعلام بازنشستگی سیاسی کند و بگذارند نخبگان و نسل جدید بیایند و یک حزب بزرگ و فراگیر اصلاح‌طلب ایجاد کنند.

مهدی آیتی

نشان تجارت - اصلاح طلبان هر چه بیشتر با واقعیت‌های جامعه در سطح خود جامعه مواجه می‌شوند بیشتر به تضاد‌های درونی و خلاء‌های موجود خود پی می‌برند. یکی از مشکلات امروز اصلاح طلبان در میان خود، بحث رهبری این جریان و عدم وجود نقش هدایت گر جامع است، زیرا خاتمی چندان از سوی چپ و راست اصلاح طلبان حداقل در دو سال اخیر مورد تایید نبوده و امروز بیشتر به عنوان یک نماد مطرح است.

مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره نقش و کارکرد خاتمی در میان اصلاح طلبان، گفت: «به صرف اینکه فردی بگوید لیدر هست یا نیست چیزی را حل نمی‌کند. آنجه در جامعه جریان دارد مهم است. آقای خاتمی یک چهره کاریزماتیک است و محبوبیت دارد و دارای منش‌اش میانه‌روی است و در نتیجه عده‌ای نیز به ایشان علاقه دارند و این به معنای لیدری است. وقتی ایشان می‌گوید تکرار می‌کنم و مردم به نماینده‌ها رای می‌دهدند یعنی آقای خاتمی حوزه نفوذ دارد و لیدر جریان اصلاحات است و، چون این جریان با چنین نامی از سال ۷۶ با شروع ریاست جمهوری آقای خاتمی مطرح شد صد درصد ایشان لیدر اصلاحات است و همه نیز ایشان را به عنوان اصلاح طلبان می‌شناسند. اما بار‌ها ایشان اعلام کرده اند که رهبر اصلاح طلبان نیستند در اینجا باید از آقای خاتمی پرسید که اگر رهبر اصلاح طلبان نیستید پس چرا بیانیه می‌دهید و برای احزاب و شخصیت‌ها نامه می‌نویسید و در کنگره احزاب اصلاح طلب سخنرانی می‌کنید. چرا جلسات موسسه باران را دارید؟ این‌ها نشان می‌دهد شما رهبر سیاسی هستید و مردم نیز برای شما احترام قائل اند در نتیجه شما لیدر هستید و برای شما عیب نیست. اینکه آقای خاتمی بگوید من لیدر نیستم امتیاز نیست اتفاقا ایشان محکم باید بگویم که من پرچم دار اصلاحات هستم، ولی اگر این را نمی‌گوید به معنای این نیست که پرچمدار اصلاح طلبان نیست».

او در ادامه درباره بازنشستگی سیاسی چهره‌های مطرح اصلاح طلب، گفت: «تمام احزاب و شخصیت‌های سیاسی تاریخ مصرف دارند؛ یک تولد و یک غروب و پایان دارند. آقای خاتمی نیز مثل دیگر سیاست مداران دنیا هستند؛ احزاب سیاسی نیز همینگونه هستند که یک تولد و یک پایان دارند سپس چهره‌ها و احزاب جوان به میدان می‌آیند و چرخ زندگی سیاسی مردم نیز در جوان‌گرایی می‌چرخد. اگر کسی فکر کند حزبی چندین سال می‌تواند بماند و رهبری یک جریان را داشته باشد اشتباه است. جوان‌ها و نسل‌های جدید به میدان می‌آیند که پیام‌ها و اندیشه‌های نو دارند در نتیجه کسانی که کارکردشان به پایان می‌رسد بازنشسته سیاسی می‌شوند. آقای خاتمی باید اعلام بازنشستگی سیاسی کند و بگذارند نخبگان و نسل جدید بیایند و یک حزب بزرگ و فراگیر اصلاح طلب ایجاد کنند. این حزب باید توسط نسل سوم و چهارم هدایت شود. بازنشستگان سیاسی نیز باید کتاب خاطرات سیاسی بنویسند در دنیا نیز این مسئله مرسوم است و بزرگان سیاسی فقط خاطره سیاسی می‌نویسند، چون ارزش بالایی در هدایت جامعه دارد و تجربیات خود را در کتابی تقدیم نسل‌های آینده می‌کنند. آقای خاتمی بهترین کاری را که می‌تواند انجام دهد نوشتن خاطرات و اعلام بازنشستگی سیاسی است و به عنوان یک مشاور در کنار جوانان به ایجاد یک حزب بزرگ اصلاح طلب کمک کند».

آیتی در پایان درباره جانشینی نسل جدید سیاسی به جای چهره‌های مرسوم، بیان کرد: «اینکه ما بخواهیم اسم ببریم مسئله‌ای را حل نمی‌کند ما باید با کلیات برخورد کنیم. در کلیات ما می‌گوییم اگر نسل قدیم انقلاب کنار بروند و اجازه دهند که نسل جوان انقلاب به صحنه بیایند و مدیریت‌ها را نیز به این‌ها واگذار کنند. متاسفانه کاری که سیاست مداران ما انجام می‌دهند این است که فکر می‌کنند تا لحظه‌ی مرگ باید در عرصه مدیریتی باشند. در هیچ کجای جهان اینگونه نیست، نلسون ماندلا نیز قبل از اینکه دوره اش تمام شود به کنار رفت، اما در کشور ما این مسئله مرسوم نیست. فردی نماینده مجلس است دوره بعد رای نمی‌آورد، استاندار می‌شود سپس مدیرعامل شرکت‌های بزرگ و.. در نهایت سیستم اجرایی را رها نمی‌کنند. سیاست مداران ما به این درجه از ادراک سیاسی نرسیده اند که باید کار را بعد از بازنشستگی رها کنند مشکل فرهنگ ماست. مردم امروز دیگر اصلاح طلب و اصولگرا‌ها را قبول ندارند و باید حزب‌های جدید بیایند. تا کی باید طرفداران حزب جمهوری اسلامی و موتلفه و جبهه پایداری و باقی آن‌ها باید برای مردم نسخه بپیچند؟ مردم دیگر اصلاح طلب و اصولگرا قبول ندارند و باید نخبگان جوان به میدان بیایند و این بزرگان باید کنار بنشینند و به جوان‌ها مشاوره و اختیارات دهند. اینکه امروز می‌بینید کهنه سربازان اصلاح طلب تحت عنوان حزب اتحاد و ناسا تشکل تعریف می‌کنند ناکارآمد است این کار‌ها به جایی نمی‌رسد. اگر به تجربه کشور‌های پیشرفته نگاه کنید وقتی یک حزب مدتی فعالیت می‌کند و مردم از آن خسته می‌شوند این حزب پوست اندازی می‌کند و بایک اسم و ساختار جدید می‌آید و نسل جوان حتی پرچم و اسم حزب را عوض می‌کند. این مسئله باید در تحولات سیاسی ما اتفاق بیوفتد، اما اینکه کهنه سربازان می‌خواهند هنوز برای جامعه نسخه سیاسی بنویسند حتما با شکست مواجه می‌شود و مردم نیز دیگر به حرف آن‌ها گوش نمی‌دهند».

منبع: خبر سراسری

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون