کد خبر: ۳۰۱۸۸
۲۰:۰۲ -۲۹ خرداد ۱۴۰۰
مردادماه سال ۱۳۹۹، اولین معامله ملک در بورس کالا انجام شد.

بورس املاک

نشان تجارت - حدود یک سال از اولین عرضه ملک در بورس کالا می‌گذرد. یک باب واحد تجاری واقع در شهر جدید پردیس، ۲۹ مردادماه سال گذشته روی تابلوی بازار فرعی رفت و ثبت نهایی معامله نخستین ملک در بورس کالا در بازار سرمایه رقم خورد.

مزایده، اصلی‌ترین روش برای فروش اموال پیش از راه‌اندازی بازار املاک و مستغلات بود. اما با ایجاد بازاری جدید، روش حراج جایگزین روش سنتی برای دارندگان املاک شد. از سوی دیگر ساختار بورس کالا، بستری برای ایجاد شفافیت و کشف قیمت واقعی است و جایگزینی روش حراج با مزایده، به شفافیت معاملات در بخش مسکن کمک خواهد کرد. همچنین با ایجاد زمینه‌های رقابت، به کشف قیمت واقعی املاک منجر خواهد شد.

عرضه و پذیرش‌ها در بورس مسکن از ابتدا تاکنون

شرکت عمران شهر جدید پردیس، یک باب واحد تجاری را پس از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و ۶۳ میلیون تومان عرضه کرد و به فروش رساند. این معامله، اولین عرضه ملک در بورس کالا بود.

پس از آن، ملک تجاری بانک اقتصاد نوین در کرمان و یک قطعه زمین این بانک در بندرعباس، به ترتیب در تاریخ ۲۵ و ۲۶ شهریورماه سال گذشته در بورس کالا عرضه شدند.

۹ آذرماه ۱۳۹۹ نیز، ملک وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح واقع در شهرستان دماوند-دشت مشاء به مساحت ٣٦٢٣ مترمربع و با قیمت پیشنهادی ۱۳۰میلیارد ریال روی تابلوی بورس کالای ایران رفت که این ملک با قیمت پایه به فروش رسید.

یک قطعه زمین ۱۵هزار متری در مازندران متعلق به آستان قدس رضوی و هفت باب واحد تجاری شرکت عمران شهر جدید هشتگرد نیز در بورس کالا، پذیرش شده‌اند.

عرضه‌های جدید

مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیرش ۳ قطعه زمین متعلق به شرکت تامین سرمایه نوین و شرکت لیزینگ اقتصاد نوین (به صورت مشترک) که عرضه کننده آن‌ها شرکت تامین سرمایه نوین است، در بازار فرعی بورس کالا خبر داده است.

مساحت عرصه و عیان در زمین به پلاک ثبتی ۵۷۷۸ بالغ بر ۱۴۲.۵ و واقع در اردبیل، خیابان امام (ره)، مابین چهارراه امام و میدان شریعتی، روبه روی بانک رفاه کارگران و انتهای کوچه بن بست بوده که به صورت یکجا در بورس کالا عرضه و به فروش خواهد رسید. براساس اطلاعات امیدنامه این زمین گودبرداری شده است.

مساحت عرصه و عیان زمین به پلاک ثبتی ۴۲۶۸ بالغ بر ۲۸۲.۳ و واقع در اردبیل، خیابان امام (ره)، مابین چهارراه امام و میدان شریعتی، کوچه شهید آذروش بوده که به صورت یکجا در بورس کالا عرضه و به فروش خواهد رسید. براساس اطلاعات امیدنامه این زمین نیز گودبرداری شده است.

عرصه و عیان زمین به پلاک ثبتی ۴۶۶۵ بالغ بر ۲۴۴۳.۶ و واقع در اردبیل، خیابان امام (ره)، مابین چهارراه امام و میدان شریعتی، روبروی بانک رفاه کارگران بوده که به صورت یکجا در بورس کالا عرضه و به فروش خواهد رسید. براساس اطلاعات امیدنامه این زمین نیز گودبرداری شده است.

فواید عرضه املاک و مستغلات در بورس کالا

فروش مسکن در بورس شامل فروش آپارتمان، اوراق سلف موازی استاندارد یا همان فروش متری مسکن، صندوق‌های املاک و مستغلات و صندوق‌های زمین و ساختمان است. با افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر و رکود در این بازار، بسیاری از اشخاص توانایی خرید خانه را از دست داده‌اند و قابلیت نقدشوندگی در این بازار به شدت کاهش یافته است. قابلیت نقدشوندگی، یکی از نکات مثبتی است که با پیش فروش متری مسکن در بورس کالا، برخی از مشکلات را در بازار مسکن حل خواهد کرد.

همچنین، متقاضیان خرید و فروش املاک در بورس کالا می‌توانند با مشاهده قیمت‌ها به صورت شفاف، معاملات را انجام دهند و چنین سازوکاری در بورس کالا، امکان سوءاستفاده برخی از افراد و قیمت‌های کاذب را خواهد گرفت. یکی دیگر از نکات مثبت، کاهش هزینه مبادلات املاک محسوب می‌شود که این هزینه در بورس کالا درمقایسه با روش سنتی خرید و فروش، کمتر است.

از سوی دیگر، انبوه‌سازان و فعالان حوزه مسکن نیز با تامین مواد اولیه و مصالح ساختمانی و فروش املاک خود در بورس کالا می‌توانند از مزیت‌های این بازار بهره‌مند شوند. باید توجه داشت که در هفته‌های اخیر، سیمان نیز از قیمت‌گذاری دستوری خارج شد و با عرضه سیمان در بورس کالا، یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های سازندگان تامین خواهد شد.

علاوه بر عرضه مسکن توسط اشخاص حقیقی در بورس کالا، افزایش معاملات املاک اشخاص حقوقی و وابسته به نهاد‌های دولت به جای فروش از طریق مزایده در بورس کالا به شفافیت می‌انجامد و گسترش شفافیت، تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور دارد. اما باید توجه داشت که عرضه املاک در بورس کالا چه توسط اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی، به تداوم و استمرار نیاز دارد تا بورس کالا به عنوان یکی از مراجع برای قیمت‌گذاری، شفافیت و... شناخته شود. همچنین قابل ذکر است که در طرح جهش تولید و تامین مسکن که به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده، پیش‌بینی شده که برای تامین هزینه‌های ساخت مسکن و تامین مصالح از ظرفیت بورس استفاده شود.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون