کد خبر: ۲۹۴۰۳
۱۰:۲۸ -۱۰ خرداد ۱۴۰۰
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از نهایی‌شدن خرید و واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی خبر و جزئیات آن را توضیح داد.

واکسن کرونا

نشان تجارت - ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو اظهار کرد: خوشبختانه، با پیگیری‌های انجام‌شده، سرانجام سازمان غذا و دارو نامه مجوز لازم را برای واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی صادر کرد و به این ترتیب شرکت دریافت‌کننده مجوز از روز دوشنبه به گشایش ال‌سی و انتقال منابع مالی برای واردات این واکسن اقدام خواهد کرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به کشور برسد.

وی درباره نوع واکسن خریداری‌شده از سوی بخش خصوصی نیز گفت: در گام نخست یک میلیون دوز واکسن آسترانزکا خریداری شده که به کشور وارد خواهد شد. در گام بعدی که بلافاصله پس از این قرارداد پیگیری می‌شود، ۳ میلیون دوز واکسن سینوفارم چین خریداری می‌شود که البته به شرط حمل مقطعی، مذاکرات بر سر آن ادامه دارد.

عضو هیئت‌رییسه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با توجه به اینکه احتمالا در آینده نزدیک واکسن ایرانی کرونا نیز عرضه خواهد شد، ما این شرط را برای واکسن چینی گذاشتیم که اگر دولت تغییر نظر داد یا سیاست دیگری اجرایی شد، تمام این واکسن بالاجبار به کشور وارد نشود و فقط بخشی از آن را وارد کنیم.

ریاحی درباره زمان‌بندی واردات این واکسن به کشور نیز بیان کرد: آمادگی داریم که تمام یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا را به شکل یکجا به کشور وارد کنیم، اما این بسته به ظرفیت و شرایط وزارت بهداشت خواهد بود. در صورتی که شرایط برای دریافت چندمرحله‌ای فراهم باشد نیز ما ابتدا ۱۰۰ هزار دوز و سپس در قالب محموله‌های ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دوزی این واکسن‌ها را وارد خواهیم کرد.

بخش خصوصی چند هفته قبل خبر از نهایی شدن خرید ۶ میلیون دوز واکسن کرونا و واردات آن به کشور داده بود که پس از گمانه‌زنی‌های فراوان به دلیل صادرنشدن مجوزها و عملیاتی‌نشدن فرایند، واردات آن رسما متوقف شد. پیش از این مسئولان اتاق بازرگانی پیشنهاد کرده بودند که این واکسن‌ها در اختیار کارگران و فعالان خط تولید کشور قرار گیرد.

روز گذشته بود که محمدرضا شانه‌ساز رییس سازمان غذا و دارو گفت: واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی کار راحت و آسانی نیست. حدود ۳۸ معرفی‌نامه به شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کرونا صادر شده و سفرای ایران در برخی کشورها تذکر داده‌اند که صدور این تعداد معرفی‌نامه برای شرکت‌های خصوصی به دلیل مراجعات مکرر این شرکت‌ها، قیمت واکسن کرونا را در دنیا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شانه‌ساز گفت: امیدواریم که بخش خصوصی بتواند نسبت به واردات واکسن کرونا اقدام کند اما با سیاستی که در دنیا وجود دارد، این کار راحت و آسانی نیست. علیرغم برخی وعده‌ها مبنی بر واردات واکسن کرونا تا اوایل خرداد به کشور اما تا کنون هیچ محموله واکسنی از سوی بخش خصوصی وارد کشور نشده و امروز هم درخواست معرفی‌نامه جدیدی مطرح شده بود که با دستور وزیر بهداشت این کار انجام شد و امیدواریم که بتوانیم کمک کرده و بتوانند واکسن کرونا را به کشور وارد کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون