کد خبر: ۲۷۵۹۵
۱۶:۴۵ -۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
صندوق توسعه ملی، مصوبه شورای عالی امنیت ملی را پس از بررسی فرآیند کار به اجرا گذاشته و عدم پیگیری سازمان بورس و اوراق بهادار از بانک مرکزی منجر به عدم تسعیر ریالی منابع ارزی شده است.

صندوق ‌توسعه ملی

نشان تجارت - مصوبه ۲ مهرماه ۱۳۹۹ شورای عالی امنیت ملی درمورد تخصیص منابع به سازمان بورس و اوراق بهادار در هیات امناء صندوق توسعه ملی مطرح و مقرر شد که این مصوبه در هیات عامل این صندوق بررسی و پس از آن به بانک مرکزی ابلاغ شود.

در جلسه سوم مهرماه ۱۳۹۹ هیات عامل صندوق نیز که به صورت فوق‌العاده برگزار شد، اختصاص منابع مورد نظر شورای عالی امنیت ملی برای بورس، مصوب و به بانک مرکزی ابلاغ شد. اما به دلیل عدم پیگیری سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق بانک مرکزی و مشکلات تسعیر ارز توسط این بانک، این مصوبه هنوز اجرایی نشده است. با توجه به مشکلات اقتصادی ایجادشده، با هماهنگی با هیات نظارت صندوق توسعه ملی، مبلغ یک هزار میلیارد تومان پس از تصویب در هیات عامل، در صندوق تثبیت سرمایه سازمان بورس سپرده‌گذاری شد.

همچنین در روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ نیز در جلسه‌ای با حضور دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و اکثریت اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی در محل سازمان بورس اوراق بهادار، مقرر شد از محل مطالبات صندوق توسعه ملی از سازمان امور مالیاتی، مبلغ ۵هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به سازمان بورس و اوراق بهادار در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده گذاری شود که بلافاصله نامه‌ی مربوطه به رییس سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ و رونوشت آن به افراد ذی مدخل از جمله رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر امور اقتصادی و دارایی ارسال شد؛ بنابراین صندوق توسعه ملی، مصوبه شورای عالی امنیت ملی را پس از بررسی فرآیند کار به اجرا گذاشته و عدم پیگیری سازمان بورس و اوراق بهادار از بانک مرکزی منجر به عدم تسعیر ریالی منابع ارزی شده است.

منبع: اقتصادآنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون