کد خبر: ۲۷۵۳۹
۱۸:۵۹ -۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
دهنوی، رئیس سازمان بورس گفت: مصوباتی که امروز در دولت تصویب شد حاصل جلسات متعدد با کارشناسان بازار و چهار جلسه همفکری با ستاد اقتصادی دولت بود.

محمد علی دهقان دهنوی

نشان تجارت - محمد علی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با رسانه ملی در خصوص مصوبات اخیر بیان داشت: یکی از مهم‌ترین محور‌ها تجهیز منابع برای تقویت طرف تقاضای بازار بود. به این ترتیب، شرکت‌های سرمایه گذاری، هلدینگ ها، کارگزاری‌ها که قصد خرید سهام دارند و دسترسی به منابع مالی ندارند تجیز منابع خواهند شد.

وی ادامه داد: محور بعدی این است که منابعی در راستای ابزار‌های حمایتی بازار استفاده شود مانند صندوق تثبیت و توسعه بازار که طبق مصوبه قبلی باید از محل صندوق توسعه ملی، این صندوق‌ها تجهیز می‌شد. به این ترتیب مقرر شد باقی مانده واریزی به صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار انجام شود و امکان انتشار اوراق با تضمین دولت برای تزریق این منابع هم صورت پذیرد.

رئیس سازمان در ادامه بیان داشت: بخش بعدی مشوق‌های مالیاتی برای توسعه بازار است. شرکت‌های که سود انباشته را صرف افزایش سرمایه کنند شامل معافیت مالیاتی خواهند شد. شرکت‌هایی که خرید سهام داشته باشند و از سهام خود حمایت کنند امهال مالیاتی به مدت یک سال خواهند داشت. به اضافه این موضوع که دارندگان واحد‌های صندوق پالایشی یکم که متحمل زیان شدند، با استفاده از راهکار‌هایی زیان آن‌ها جبران خواهد شد.

دکتر دهقان دهنوی در ادامه گفت: باید تاکید کنم این سه مصوبه نهایی شده است و از هم اکنون قابل اجرا است و به صورت مستمر و تدریجی اجرایی می‌شود. اما هفت مورد دیگر برای طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی یا همان جلسه سران قوا ارائه خواهد شد و در صورت تصویب اجرایی می‌شود.

سخنگوی شورای عالی بورس در ادامه متذکر شد: در بحث ظرفیت‌های شبکه بانکی کشور هم مصوباتی داشتیم که بر اساس آن شبکه بانکی کشور آماده حمایت از بازار سرمایه، با استفاده از تسهیلات و رفع ممنوعیت‌ها و هم حضور در بازار سرمایه خواهد شد.

وی ادامه داد: سابق بر این به دلیل ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید، محدودیت‌هایی برای حضور بانک‌ها در بازار سرمایه وجود داشت که به این ترتیب طبق این مصوبات مهلت دو یا سه ساله به بانک‌ها داده خواهد شد که منابع خود را به بازار سرمایه وارد کنند.

دهقان دهنوی در پایان گفت: هر چقدر بتوانیم این مصوبات را با سرعت اجرایی کنیم به تقویت تجهیز منابع و طرف تقاضا کمک می‌کند و موجب ثبات و پایداری بازار سرمایه خواهد شد. این بسته جامع و کامل در کنار اقداماتی که در حوزه اختیارات سازمان به طور مستمر شروع شده است می‌تواند روند‌های منطقی را در بازار به دنبال داشته باشد.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون