کد خبر: ۲۷۳۸۰
۱۵:۱۷ -۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با وجود مزایای حذف چهار صفر از پول ملی در صورت عدم اقدام دولت برای اصلاح سیاست‌های پولی، ارزی و بانکی و جلوگیری از تولید صفر، اجرای این قانون تاثیری نخواهد داشت.

محمدرضا پور ابراهیمی

نشان تجارت - محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دور دهم به مجلس ارسال و به کمیسیون اقتصادی برای بررسی ارجاع شد، گفت: این کمیسیون در جلسات مستمر نقاط ضعف و قوت این لایحه را بررسی و گزارش نهایی را به صحن علنی ارائه کرد.

وی ادامه داد: لایحه حذف چهار صفر از پول ملی بعد از تصویب در مجلس به شورای نگهبان ارسال و در آنجا نسبت به تعهدات حوزه نظام بانکی کشور و بانک مرکزی به صندوق بین‌المللی پول ایراداتی وارد شد که ما در اصلاحیه کمیسیون این مورد را حذف کردیم.

پورابراهیمی تاکید کرد: بانک مرکزی در صورت تصویب نهایی این لایحه به مدت ۳ ماه فرصت دارد تا نسبت به تدوین آئین نامه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی برای تصویب در هیئت وزیران اقدام کند و برنامه زمانبندی ۲ ساله مبنای تصمیمات مرتبط با حذف چهار صفر از پول ملی خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه حذف چهار صفر به ساده‌سازی نحوه محاسبه حساب‌های ملی و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند، افزود: براساس برآورد‌ها سالانه حدود سیصد میلیارد تومان هزینه‌ها در این میان کاهش خواهد یافت، اما تاثیری در نرخ تورم، کاهش یا افزایش ارزش پول ملی و در قدرت خرید مردم نخواهد داشت. همچنین یک فضای روانی را در برابری ارزش واحد پولی ما به ارز‌های خارجی ایجاد خواهد کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ضمن تاکید براینکه در کنار مزیت‌های شکلی ایرادات محتوایی هم وجود دارد، گفت: ما در زمان بررسی این لایحه در کمیسیون اقتصادی پیشنهاد دادیم که دولت همزمان با این مصوبه باید حوزه سیاست‌های پولی، ارزی و اقتصادی را به نحوی اصلاح کند که اجرای قانون جدید منجر به تولید صفر در اقتصاد نشود، زیرا در صورت ادامه مسیر کنونی توسط دولت و کاهش هر ساله ارزش پول ملی و افزایش آثار تورمی شاید در ۱۰ سال آینده بار دیگر مجبور به اصلاح پول ملی و حذف سه صفر شویم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: براین اساس با وجود مزایای حذف چهار صفر از پول ملی در صورت عدم اقدام دولت برای اصلاح سیاست‌های پولی، ارزی و بانکی و جلوگیری از تولید صفر، اجرای این قانون تاثیری نخواهد داشت.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون