کد خبر: ۲۷۰۶۴
۱۷:۲۷ -۳۱ فروردين ۱۴۰۰
سخنگوی دولت با بیان اینکه حاضر به دادن امتیازی خارج از چارچوب برجام نیستیم، گفت: به لحاظ فنی امکان رفع تحریم‌های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد.

واکسن کرونا

نشان تجارت - علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با گلایه از هجمه‌های داخلی گفت: ما در دولت، هم باید تولید و اقتصاد را پیش می‌بردیم و خوشبختانه سال ۹۹ را با رشد ۲ درصد تمام کردیم. هم باید مراقب روان جامعه می‌بودیم و در عین حال، با عقب راندن تحریم‌ها، حق جامعه مردم ایران را از نظام ظالمانه جهان می‌ستاندیم. در این شرایط،‌ باید منتظر هجمه‌های داخلی هم می‌بودیم.

او ادامه داد: با وجود این، دولت هیچگاه از آنچه که به آن اعتقاد داشته، عقب ننشسته و تا آخرین لحظه که مسئولیت داریم، در عقب راندن تحریم، رفع آثار و تبعات آن بر معیشت مردم، پیش‌ بردن تولید ملی و توسعه زیرساخت‌ها و همچنین حفظ جان مردم با خرید و تولید واکسن کرونا، اهتمام ویژه خواهیم داشت. این مشی و تعهد دولت به مرم است و تا روز آخر به آن وفادار خواهد ماند.

ربیعی در خصوص آخرین وضعیت واکسن ایرانی گفت: دفاع و حفاظت از جان شهروندان یک اصل بنیادین برای دولت بوده است و خرید واکسن کرونا نیز دقیقا مشمول این قاعده است. بنابراین اینکه گفته شده شرکت‌های تولید کننده واکسن، دولت را تحت فشار گذاشته اند، تا خرید خارجی صورت نگیرد یک امر کاملا نادرست است.

او همچنین ادامه داد: مجموعه دولت، ستاد ملی کرونا و شخص رئیس جمهور از ابتدا به خرید واکسن خارجی آنهم بطور انبوه معتقد بودند. به خاطر همین، ما جزو اولین کشورهایی بودیم که برای خرید واکسن از کوواکس ثبت‌نام کردیم، منابع ارزی‌اش هم تهیه شد اما در مرحله انتقال پول، بخاطر محدودیت‌ها و تحریم‌های بانکی، با مشکل مواجه شدیم و نوبت‌مان را از دست دادیم وگرنه امروز ۱۶ میلیون دوز واکسن از طریق کوواکس وارد کشورمان شده بود.البته با رایرنی‌های فراوان و تلاش وزارت خارجه مان، این مشکل بالاخره رفع شد و تحویل واکسن ها آغاز شده است و به زودی همه آن واکسن‌ها وارد می‌شوند.

سخنگوی دولت گف: موضوع خرید واکسن برای دولت بسیار مهم است و رئیس‌جمهور دستور داده از همه ظرفیت‌های ملی برای واردکردن واکسن، استفاده شود برای همین ضمن آنکه بخشی از وزارت خارجه، به طور مشخص در راستای دیپلماسی سلامت فعال شده است، اعلام شد که بخش خصوصی هم می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند. امروز هم برخی در بخش خصوصی موفق شده‌اند و خبر دارم که اقدامات خوبی صورت گرفته است. در همین زمینه طبق اعلام مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تا کنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا را از سازمان غذا و دارو دریافت کردند و قرار شده واکسن را وارد کنند.

او گفت: همچنین بخشی از پولهایمان در عراق به خرید واکسن اختصاص یافته و انتظار داریم دولت عراق اهتمام بیشتری برای انتقال بقیه پول ایران داشته باشد. امیدواریم که بهانه مجوز اُپَک هم برداشته شده باشد. این روزها سفرای ما در کشورهای روسیه، هند، سوئیس، چین و کره جنوبی تماما فعال‌ند، مردم عزیز ما بدانند ما با نابرابری مضاعف روبرو بودهایم، یکی نابرابری جهانی در توزیع واکسن میان کشورها و دیگری نابرابری مضاعف ناشی از تحریم ها. با این حال مطمئنم تلاش های صورت گرفته، به زودی به ثمر می نشیند.

ربیعی گفت: علاوه بر آن، سفیرمان در روسیه خبر داده قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک_وی نهایی شده و از خرداد وارد کشور می‌شود.همچنین تولید واکسن مشترک با کوبا شروع شده و به زودی فاز سوم آزمایش انجام می‌شود. البته از آنجا که دولت معنا و ماهیت تحریم را به خوبی می داند و به مشکلات و تبعات آن واقف است، تولید واکسن داخلی را هم مورد اهتمام جدی قرار داده است و خبرهای خوبی هم در این‌ خصوص منتشر شده است. ما لحظه ای واردات واکسن را معطل تولید داخلی نکردیم.

او درباره برنامه دولت برای واردات صحیح واکسن کرونا گفت: وقتی به بخش خصوصی اعلام کردیم که برای وارد کردن واکسن کرونا اقدام کنند، این یک استراتژی درست بود.واکسن هم مثل سایر کالاهای دیگر باید به لحاظ کیفیت و سلامت توسط یک مرجع دولتی مورد تایید قرار بگیرد. معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت هم مرجع تعیین کننده استاندارد واکسن وارد شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون