کد خبر: ۲۶۹۷۶
۱۳:۳۵ -۳۰ فروردين ۱۴۰۰
کارشناس بازار سرمایه بیان کرد
کارشناس بازار سرمایه ضمن این که از دولت خواست که همانطور که در با عرضه‌های آبشاری بازار را دستکاری کرده، برای جمع کردن ریزش آن هم اقدام کند، پیش‌بینی کرد که قیمت دلار کاهش نمی‌یابد.

قیمت دلار

نشان تجارت - حسن فهیمی با اشاره به جو روانی بازار در مورد نرخ دلار عنوان کرد که با توجه به تورم و نقدینگی قیمت دلار کاهش پیدا نمی‌کند،

وی افزود: گفت: همانطور که زمانی دولت برای به‌دست آوردن منابع و جذب نقدینگی با عرضه‌های سنگین و آبشاری به بورس ورود کرد، امروز هم باید با سیاست‌های حمایتی مانع ریزش بیشتر شاخص و سلب اعتماد عمومی به بازار سرمایه شود.

فهیمی ادامه داد: زمانی که سهم‌ها به صورت سنگین عرضه می‌شوند، مثل عرضه‌های شستا یا مخابرات، طبیعی است که بعد از مدتی این سهم‌ها ریزش کنند. وقتی که دولت سهام شرکت‌های خود را به قیمت‌های که نیاز دارد، می‌فروشد، ‌طبیعی است که بعد از مدتی بازار خواهان اصلاح یا فروش آن باشد، پس مسئولان و سازمان بورس وظیفه دارند که برای تامین نقدینگی این گروه و هر کسی که می‌خواهد از سهامداری این شرکت‌ها خارج‌ شود، چاره اندیشی کند.

دولت حمایت کند

فهیمی افزود: دولت سهم فروخته، ‌پول گرفته و می‌تواند ۱۰ درصد از منابع به‌دست آمده را برای حمایت از بازار صرف کند. این رفتار که هر روز و روی سهم‌های که دولت عرضه کرده، ‌ریزش‌های شدیدی اتفاق افتاد و از طرفی امکان فروش و جذب نقدینگی هم برای فروشندگان فراهم نیست، کارآیی بورس را زیر سوال می‌برد. از طرفی به مردم و معامله گران این پالس را می‌دهد که دولت فقط برای منافع خود سهامداری کرده و می‌کند و به فکر سهامداران نیست.

وی که پیش تر  در مدیریت بازار سرمایه مسئولیت داشت، مشکل این روزهای بورس را نقدینگی دانست و گفت: بورس امروز با مشکل کمبود نقدینگی و پایین بودن قدرت نقدشوندگی مواجه است. با حمایت‌های دولت، بورس و جو آرام می‌شود و تا حدی رفتارهای هیجانی که به مشکلات دامن می‌زنند، کاهش پیدا می‌کنند. بعضی‌ها از سهامداران راضی هستند که حتی به ضرر هم شده سهم شان را بفروشند و خارج شوند، مسئولان باید این شرایط را مهیا کنند که فروشندگان حتی در ضرر و زیان هم بتوانند بفروشند.

علت تشکیل صف های سنگین فروش

فهیمی در مورد علت تشکیل صف‌های فروش سنگین در بورس نیز توضیح داد: با وجودی که در آستانه رفع تحریم‌ها هستیم و بازار این انتظار را دارد که بعد از برجام قیمت دلار کاهش پیدا کند. به همین دلیل انتظار کاهش قیمت و سود سهم‌های که وابستگی ارزی دارند، در بازار شدت گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه با غلط دانستن تفکر فروشندگان، گفت: با وجود نقدینگی و تورمی که وجود دارد، نمی‌توان انتظار داشت که قیمت دلار به حدی که جو می‌دهند، پایین بیاید و پیرو آن هم انتظار کاش سود و قیمت سهم‌های صادرات محور هم محقق نخواهد شد.

فهیمی با تاکید بر این که کاهش قیمت دلار محتمل نیست، گفت: افراد ناواردی که در بازار تحت تاثیر جو روانی قرار گرفته‌اند و ترس از دست دادن سرمایه شان ر ا دارند، بدون بررسی کافی و درست دست به ثبت سفارش فروش زده اند. در حالی که شرایط برای کاهش قیمت دلار آن گونه که گفته می‌شود، فراهم و ممکن نیست. قیمت دلار در توافقات اخیر هم تحت تاثیر قرار نگرفت و رنج ۲۵ هزار تومانی را همچنان حفظ کرده است.

وی در مورد تاثیر سیاست اخیر سازمان بورس و تزریق ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی گفت: قطعا تزریق منابع و نقدنگی جدید بی‌تاثیر نیست. چرا که نخستین ویژگی بازار سرمایه نقدشوندگی است و اگر این منابع تزریق شوند، بخشی از مشکلات بازار سرمایه حل خواهد شد. اگر دولت نقدینگی تزریق کند و فروشندگان حتی به ضرر هم خواهان فروش باشند و بتوانند بفروشند، ویژگی نقدشوندگی بازار تامین می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: دیدگاه سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در بورس درست نیست و سرمایه‌گذاران باید با دید بلند مدت و حداقل یک ساله، به سرمایه‌گذاری در بورس بپردازند. اگر با این دید سرمایه‌گذاری کنند، فارغ از نوسانات ارزی و سایر مولفه های اقتصادی، سود خواهند کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گوناگون