کد خبر: ۲۶۹۰۸
۱۸:۲۷ -۲۹ فروردين ۱۴۰۰
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس ارشاد در نامه‌ای به ساترا از عدم نظارت بر یکی از سریال‌های نمایش خانگی اعتراض کرده و خواهان حذف سکانس‌هایی از آن شده است.

سریال دراکولا

نشان تجارت - عدم نظارت صحیح و متناسب با مفاد قانونی و تبصره‌های موجود در آئین‌نامه‌های وزارت ارشاد و ساترا باعث شده است که به تازگی یکی از سریال‌های نمایش خانگی دچار تخلف شود و به دنباله آن مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مدو لباس وزارت ارشاد در نامه‌ای به سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر نسبت به این سریال اعتراض کرده و خواهان حذف سکانس‌هایی شود.

سریال‌های نمایش خانگی همان‌طور که بار‌ها در گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی به عدم نظارت صحیح بر محتوای آن‌ها تأکید شده است، با مخالفت‌ها و انتقادات مخاطبین روبرو شده است.

در متن این نامه آمده است:

«جناب آقای امامیان ریاست محترم سازمان تنظیم مقررات و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر

باسلام و احترام

با استناد به ماده ۱ قانون ساماندهی مد و لباس مصوب مجلس محترم شورای اسلامی و تأکید بر حفظ و تقویت فرهنگ و هویت اصیل ایرانی اسلامی و ترغیب عموم مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگو‌های بیگانه و غیرمأنوس با فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی، همچنین طبق مصوبه کارگروه ساماندهی مدولباس، هرگونه نمایش زنده لباس یا هرگونه استفاده از مدل زنده ممنوع می‌باشد.

ضمن اینکه نمایش زنده لباس مصداق صریح استفاده از جذابیت‌های جنسی زن و در نتیجه مغایر با شئونات اسلامی و کرامت زن (موضوع بند ۶ ماده ۳ آئین نامه نظارت بر نمایش فیلم و اسلاید و ویدئو) می‌باشد؛ از طرف دیگر به استناد بند‌های "ج"، "د" و "ل" از بخش ۲، بند‌های "پ" و "ج" از بخش ۳ و بند "ج" از بخش ۴ دستورالعمل شاخص‌های لباس، استفاده از سربند یا توربان ممنوع است.

علاوه بر این، به استناد بند ۱ از بخش الف آئین نامه تعیین مصادیق و آرایش‌های غیرمجاز مصوب وزارت کشور، سبک پوشش توربان که نوعی کلاه محسوب می‌شود جزو مصادیق لباس غیرمجاز می‌باشد.

سریال دراکولا

حال با توجه به انتشار سریال جدید "دراکولا" در شبکه نمایش خانگی و عدم رعایت ضوابط، قوانین و مقررات مصوب جمهوری اسلامی ایران، نمایش زنده لباس و مدلینگ، نمایش پوشش‌های نامناسب بازیگران ترویج و اشاعه الگو‌های غربی و مغایر با قانون و فرهنگ ایرانی اسلامی توسط سازندگان آن سریال زمینه‌ساز آسیب‌های جدی و هنجارشکنی در سطح جامعه می‌باشد.

مقتضی است با توجه به اهمیت و تأثیرگذاری برنامه‌های سمعی و بصری بر مخاطبان و آحاد جامعه، خواهشمند است دستور فرمائید سکانس‌های مربوط به نمایش زنده و استفاده از مدل زنده از قسمت‌های منتشر شده و نیز قسمت‌های آتی حذف گردد. ثانیاً درخصوص قسمت‌های در حال ساخت سبک پوشش توربان حذف گردد.»

باید دید که این نامه و دیگر انتقادات کارشناسان فرهنگی می‌تواند نظارت را بر محتوا‌های نمایش خانگی تقویت کند یا خیر؟

سریال دراکولا

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ندا
|
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
1
2
هیچ مشکلی نداره پوشش بازیگراا... اینام دیگه شورشو درآوردن با گیر دادناشون
آخرین اخبار
گوناگون