کد خبر: ۲۶۱۶۶
۱۸:۲۷ -۱۷ فروردين ۱۴۰۰
محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری توضیحاتی را درباره نحوه مقابله ایران با کرونا، نقش مسئولان در ایجاد موج چهارم، واکسیناسیون و همچنین واردات واکسن کرونا ارائه کرد.

دکتر هاشمیان

نشان تجارت - وی معتقد است که هیچ گونه برنامه ریزی مناسبی برای مدیریت شیوع کرونا با تغییر رنگ بندی شهر‌ها وجود وجود ندارد و اصولا تنها به صورت روزانه مجموعه‌ای از رنگ‌ها برای تحلیل شرایط کرونایی شهر‌های گوناگون از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

وی البته نحوه تغییر همین رنگ بندی‌ها را نیز غیرعلمی توصیف کرد و گفت: درست است که این رنگ‌ها منطبق بر تغییر شرایط عوض می‌شود، اما از نظر تعداد تست‌ها و افزایش مرگ و میر، این رنگ‌ها منطبق بر برنامه‌های بین المللی نیست و اساسا تغییر این رنگ‌ها یک پدیده نسبی است و نه یک پدیده علمی.

خود مسئولان مردم را به سفر رفتن تشویق کردند

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشویق غیرمستقیم مردم از سوی مسئولان برای انجام سفر‌های نوروزی را از جمله عوامل وضعیت کنونی همه گیری کرونا در تهران عنوان کرد و اظهار داشت: سال گذشته بسیاری از مردم از رفتن به مسافرت‌های نوروزی پرهیز کردند، اما امسال نهاد‌های متولی حتی مردم را به سفر رفتن تشویق می‌کنند. این در حالی است که تشویق مردم به سفر وقتی باید انجام شد که واکسیناسیون عمومی علیه کرونا در سطح مطلوبی انجام شود.

ایران در واکسیناسیون عمومی شکست خورد

هاشمیان ادامه داد: بسیاری از کشور‌های دنیا تاکنون واکسیناسیون عمومی علیه کرونا را آغاز کرده اند، اما ایران تا امروز در واکسیناسیون عمومی شکست خورده است، بنابراین ما نباید به صورت غیرمستقیم مردم را به سفر رفتن تشویق می‌کردیم و باید تمهیداتی را در نظر می‌گرفتیم که این اتفاقات رخ ندهد.

وی به نامه وزیر بهداشت به قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا برای جلوگیری از تردد به ترکیه اشاره کرد و گفت: این نامه نگاری‌ها در شرایطی رخ داده است که مشکل اساسی ما در زمینه شیوع کرونا سفر‌های داخلی بوده است، اساسا مگر چقدر مردم به ترکیه سفر می‌کنند و اصلا چقدر شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در ترکیه اعلام شده است که از آن هراس داشته باشیم؟

از کجا می‌دانیم جهش ایرانی کرونا وجود ندارد

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه صحبت‌های خود به نکته بسیار مهم دیگری اشاره کرد و آن هم احتمال وجود جهش‌های ایرانی خاص کرونا در داخل کشور است؛ جهش‌هایی که ممکن است بسیاری از مردم را درگیر کرده باشد، اما هنوز شناسایی نشده اند.

هاشمیان در توضیح بیشتر در این باره گفت: از کجا می‌دانیم که ویروس جهش یافته ایرانی وجود ندارد؟ بخصوص که از سال گذشته تا کنون در سراسر کشور هیچ گاه جهش‌های گوناگون ویروس کرونا در بیماران بدحال را اصلا بررسی نکرده ایم و همین مساله مبارزه با بیماری کرونا را برای ما دشوارتر کرده است.

باید به جای سخنرانی، جدی مقابل سفر‌های نوروزی گرفته می‌شد

وی بر همین اساس بار دیگر از غفلت مسئولان در جلوگیری از سفر‌های نوروزی انتقاد کرد و اظهار داشت: با توجه به جهش‌هایی که ممکن است رخ داده باشد و ما اصلا از آن‌ها خبر نداریم، باید جلوی سفر‌های نوروزی را به طور جدی می‌گرفتیم، نه این که فقط در سخنرانی هایمان در این باره به مردم توصیه کنیم.

رد پای غفلت مسئولان از سفر‌ها در ایجاد مصیبت تازه کرونا

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری با بیان این که اکنون در کشور‌های پیشرفته‌ای که واکسیناسیون عمومی آغاز شده است، بعضا اجازه مسافرت به مردم داده می‌شود، عنوان کرد: در کشور‌های توسعه یافته دنیا فقط کسانی که واکسن زده اند، امتیاز رفتن به سفر را دارند و افراد دیگر نمی‌توانند به سفر بروند. اما در ایران در ایام نوروز نه تنها سفر رفتن تقریبا آزاد بود، بلکه مردم به راحتی می‌توانستند به دید و بازدید نوروزی نیز بروند.

هاشمیان تصریح کرد: همین سفر‌ها و دید و بازدید‌ها که به دلیل غفلت مسئولان اتفاق افتاد، مصیبت کنونی را برای تهران ایجاد کرده است. البته تهران شهری است که به راحتی مردم از همه نقاط کشور وارد و خارج آن می‌شوند و به همین دلیل، این شهر هم مانند بسیاری از شهر‌های توریستی ایران اکنون در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

واکسیناسیون عمومی تنها راه جلوگیری از تشدید شیوع کرونا

موج چهارم کرونا در سراسر کشور چند روزی است که بالا گرفته و سوال اصلی مردم این است که بعد از نزدیک ۱۴ ماه شیوع کرونا در ایران بالاخره چه زمانی این ویروس رخت از سر کشورمان برخواهد بست. هاشمیان در این باره معتقد است تا زمانی که ایران بخواهد بدون واکسیناسیون عمومی پیش بروند، حالا حالا‌ها روند شدید شیوع کرونا ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: در مجموع، اگر با روشی که تا امروز شیوع کرونا اداره شده است، بخواهیم این بحران را مدیریت کنیم، شاید در نهایت تنها کشوری باشیم که کرونا را با خودمان حمل خواهیم کرد. این در حالی است که بسیاری از کشور‌ها مدت هاست که روی واکسیناسیون عمومی تمرکز کرده اند و حتی این برنامه در کشور‌هایی که مرگ زیادی دارند، به سرعت پیش می‌رود.

وعده‌های توخالی مسئولان در زمینه واکسیناسیون میلیونی مردم

هاشمیان در بخش دیگر از صحبت هایش به وعده‌های مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا برای واکسیناسیون یک میلیون نفر از مردم تا پیش از نوروز ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: متاسفانه نه تنها به این وعده عمل نشد، بلکه قرار بود تا پایان فروردین نیز بیش از ۵ میلیون نفر واکسن دریافت کنند. اما متاسفانه هنوز یک میلیون نفر در ایران واکسن نزده اند و این یک شکست قطعی در اجرای برنامه واکسیناسیون است.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: اگر ما بخواهیم با این بی تعصبی نسبت به مساله واکسن پیش برویم، حتما مشکلات ناشی از همه گیری کرونا در ایران ادامه خواهد یافت و اساسا تا زمانی که بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر در کشورمان واکسینه نشوند، نباید به کاهش محسوس محدودیت‌های کرونایی فکر کنیم.

تعلل وزارت بهداشت در صدور تایید واکسن‌های خارجی کرونا

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اظهارات خود از صادر نشدن تاییدیه تزریق عمومی واکسن‌های خارجی کرونا در از سوی وزارت بهداشت نیز گلایه کرد و گفت: با وجود این که تا کنون شرکت‌های زیادی آمادگی شان را برای واردات واکسن اعلام کرده اند، اما هنوز بسیاری از واکسن‌ها در ایران تاییدیه وزارت بهداشت را نگرفته اند و مشخص نیست وزارت بهداشت چه زمانی می‌خواهد این واکسن‌ها را رجیستر کند.

وی با انتقاد از تعلل مسئولان وزارت بهداشت در صدور مجوز توزیع واکسن‌های مختلف کرونا تصریح کرد: وقتی برخی مدیران این وزارتخانه صبح تا ظهر را در تلویزیون می‌گذرانند، طبیعتا وقت پیدا نمی‌کنند که به دنبال اصل ماجرا بروند. ما انتظار داریم وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم باید ببینیم که مسئولان وزارت بهداشت مشغول امضای قرارداد خرید واکسن یا صدور تاییدیه‌های مربوط به واکسن‌های کرونا هستند، اما متاسفانه این افراد فقط در صدا و سیما می‌نشینند و صحبت می‌کنند.

هاشمیان در این باره ادامه داد: در این شرایط، به نظر می‌رسد به همین دلیل است که با وجود این که دریافت واکسن سینواک چینی در ترکیه از مرز ۱۵ میلیون نفر گذشته است، اما در ایران هنوز این واکسن رجیستر نشده و از حدود ۵۰۰ هزار دز واکسن سینوفارم چین هم که به ایران تحویل داده شده، هنوز بسیاری از آن‌ها تزریق نشده است.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری در ادامه تصریح کرد: رجیستر کردن واکسن کرونا کاری است که اگر وزیر بهداشت بخواهد، می‌تواند ظرف یک ساعت آن را انجام دهد، اما هنوز ایشان این کار را برای بسیاری از واکسن‌ها انجام نداده است.

احتیاط شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن

هاشمیان صادر نشدن تاییدیه واکسن‌های گوناگون کرونا در کشور را عاملی برای محتاط شدن شرکت‌های خصوصی جهت کار کردن با وزارت بهداشت در زمینه توزیع واکسن ارزیابی کرد و گفت: اکنون بسیاری از شرکت‌ها نگرانند که وزارت بهداشت واکسن‌های خاصی را از سبد کوواکس دریافت کند، اما به آن‌ها اجازه ندهد که همین واکسن‌ها را از شرکت‌های دیگر به ایران بیاورد و همین مساله نیز به کند پیش رفتن روند تامین واکسن در ایران دامن زده است.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین یک مشکل اساسی این است که شرکت‌ها نمی‌دانند که ایران قرار است چه واکسن‌هایی را قبول کند. برای حل این مساله نیز بهتر بود مسئولان بهداشتی کشور حداقل یک فهرست در این زمینه ارائه می‌کردند تا بخش خصوصی بداند که باید فقط برای واردات واکسن‌های موجود در آن فهرست تلاش کند، اما متاسفانه وزارت بهداشت هنوز این کار را انجام نداده است.

کندی ایران در تامین تست‌های سریع کرونا

صرف نظر از موضوع تعلل وزارت بهداشت در صدور تاییدیه برای واکسن‌های گوناگون کرونا و البته کند پیش روفتن روند واکسیناسیون عمومی، کمبود تست‌های سریع کرونا در کشورمان نیز از جمله مسائلی است که روند مبارزه با کووید ۱۹ را با مشکل مواجه کرده است. این در حالی است که در برخی کشور‌های توسعه یافته از جمله آلمان نه تنها تست‌های سریع کرونا در تمام بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها وجود دارد، بلکه حتی فناوری تست‌های خانگی کرونا نیز رفته رفته در این کشور‌ها توسعه می‌یابد.

هاشمیان ضمن اشاره به همین موضوع گفت: تست‌های سریع کرونا در تمام دنیا گسترده شده است، اما در ایران هنوز می‌بینیم که وقتی از افراد تست PCR گرفته می‌شود، جواب آن بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد مشخص می‌شود و یکی از مشکلات اساسی ما در زمینه کرونا همین سرعت عمل پایین کیت‌های موجود است.

وی در ادامه از دقت پایین برخی کیت‌های تشخیصی کرونا نیز انتقاد کرد و اظهار داشت: مشکل دیگر در این زمینه دقت پایین بعضی تست‌های کروناست؛ چراکه ما هنوز با این مشکل مواجه هستیم که با وجود این که CT اسکن یک بیمار از ابتلای او به کرونا حکایت دارد، اما تست کرونای او منفی است؛ همین مساله نیز گاهی افراد را در مسیر درمان به اشتباه می‌اندازد و به شیوع کرونا نیز بیش از پیش دامن می‌زند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون