کد خبر: ۲۳۹۵۵
۱۲:۵۱ -۰۶ اسفند ۱۳۹۹
تصمیم ژائیر بولسونارو، رییس جمهور برزیل برای تغییر مدیرعامل شرکت نفتی پتروبراس باعث وحشت سرمایه گذاران و فروش گسترده سهام این شرکت و کاهش میلیارد‌ها دلار از ارزش آن شد.

قیمت نفت

نشان تجارت - روبرتو کاستلو بلانکو که کمتر از سه سال از حضورش در سمت مدیرعامل پتروبراس می‌گذشت، از سوی بولسونارو برکنار شد و خواکیم سیلوا لونا، وزیر دفاع سابق و ژنرال ارتش جایگزین وی شد.

در نتیجه بانک‌ها و آژانس‌های تحلیلی به تنزل رتبه اعتباری پتروبراس اقدام کردند و ارزش سهام این شرکت روز دوشنبه پس از اعلام این خبر ۲۲ درصد سقوط کرد و ۱۳ میلیارد دلار از ارزش بازارش کاسته شد.

رویترز به نقل از یک تحلیلگر نوشت: شهرت خوبی به سختی به دست آمده و به راحتی از دست می‌رود.

تغییر مدیرعامل پتروبراس در پی اختلاف میان بولسونارو و کاستلو بلانکو در خصوص قیمت‌های دیزل صورت گرفت. پتروبراس و مدیرعامل این شرکت خواستار افزایش قیمت‌های دیزل و بنزین برای منعکس کردن وضعیت قیمت نفت در بازار‌های بین المللی بودند. اما این افزایش قیمت اعتراض عمومی را برمی انگیخت و به همین دلیل، بولسونارو کاهش مالیات قیمت دیزل را از اول مارس به مدت دو ماه اجرا می‌کند.

این اتفاق پس از اعلام چهارمین دور افزایش قیمت در جایگاه‌های سوخت از ابتدای سال توسط پتروبراس روی داد و مدیرعامل این شرکت را رویاروی رییس جمهور برزیل قرار داد و باعث شد وی هفته گذشته اعلام کند بزودی در پتروبراس اتفاقی خواهد افتاد. این تهدید پس از اظهارات کاستلو بلانکو درباره احتمال اعتصاب کامیون داران در واکنش به قیمت‌های بالاتر مطرح شد.

بولسونارو به دفعات روشن کرده بودند که وی و کاستلو بلانکو توافق نظر ندارند. رییس جمهور برزیل حتی مدیرعامل پتروبراس را برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی از زمان شیوع پاندمی مورد تمسخر قرار داده بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، وی گفته بود: اجازه دهید به طور واضح بگویم. مدیرعامل فعلی پتروبراس ۱۱ ماه است که بدون کار کردن در خانه بوده و از راه دور کار کرده است. اکنون رییس باید در خط مقدم باشد. این برای من غیرقابل قبول است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون