کد خبر: ۲۳۸۳۸
۱۳:۴۰ -۰۴ اسفند ۱۳۹۹
عراق به دلیل افزایش قیمتهای نفت، تصمیم گرفت نخستین قرارداد پیش فروش نفت خام خود که هدفش تقویت فاینانش این کشور بود را متوقف کند.

صادرات نفت عراق

نشان تجارت - احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق به کانال بی بی سی عربی گفت: هنگامی که این توافق را برای نخستین بار در تاریخ عراق اعلام کردیم، نگرانی‌هایی داشتیم که قیمت نفت به بالای ۴۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا نمی‌کند.

نفت برنت اخیر در بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

عبدالجبار در خصوص وضعیت قرارداد پیش فروش نفت، گفت: با شروع امسال و ثبات اقتصادی ناشی از قیمت‌های بالاتر نفت، تصمیم گرفتیم این گزینه را معلق کنیم.

شرکت بازرگانی نفت دولتی ژنهوا اویل چین با رقابتی‌ترین پیشن‌های که در مزایده شرکت نفتی دولتی سومو برای خرید نفت خام به مدت پنج سال ارایه کرد، برنده این قرارداد شد. این مزایده شرکت‌های نفتی بین المللی، شرکت‌های بازرگانی و پالایشگاه‌های نفت چینی و هندی را جلب کرده بود.

در نامه سومو به مشتریان عراق که توسط رویترز مشاهده شد، آمده بود: این کشور به دنبال پیش فروش نفت از ژانویه سال ۲۰۲۱ تا دسامبر سال ۲۰۲۵ است که با محموله‌های نفت بصره پرداخت می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، تحت این توافق پیش پرداخت، برنده مزایده باید به سومو حدود ۲.۵ میلیارد دلار در قبال دریافت ۴۸ میلیون بشکه نفت در فاصله اول ژوییه سال ۲۰۲۱ تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۲ پرداخت می‌کرد. علاوه بر وجه مالی، این قرارداد از این نظر بی سابقه بود که برنده آن اجازه داشت نفت عراق را به هر مقصدی که می‌خواهد ببرد. معمولا نفت خاورمیانه با شرایط سخت گیرانه‌ای فروخته می‌شود تا مانع از فروش مجدد نفت این منطقه توسط معامله گران و پالایشگاه‌ها به مناطق دیگر شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون