کد خبر: ۲۳۶۷۷
۱۷:۴۵ -۰۱ اسفند ۱۳۹۹
سطح مریخ توسط یک فضا نورد سازمان فضایی ناسا لمس و مستند نگاری شد.

نشان تجارت - کاوشگر مریخی مأموریت «استقامت» ناسا ساعاتی پیش پس از سفری چند ماهه روی سطح سیاره سرخ فرود آمد. این مریخ نورد در تابستان سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد و در "دهانه جیزرو" (Jezero) که یک دلتای باستانی در سطح مریخ است، فرود آمد. همچنین او چند دقیقه پس از اینکه مریخ نورد ناسا سطح سیاره سرخ را لمس کرد، این فضاپیما دو تصویر از دهانه Jezero مریخ به زمین ارسال کرد.

فرود در مریخ به روش هفت دقیقه وحشت
این مریخ نورد، روز ۱۸ فوریه و با اعلام موفقیت آمیز فرود قبل از ساعت ۴ بعد از ظهر، فرود خطرناک ملقب به روش "هفت دقیقه وحشت" را به پایان رساند.

این کاوشگر در میان اهداف خود، به جمع آوری نمونه‌هایی از خاک مریخ خواهد پرداخت و اولین بالگرد فرازمینی را در مریخ به پرواز درخواهد آورد، و همچنین نشانه‌هایی از حیات باستانی را در سیاره چهارم منظومه شمسی جست و جو می‌کند.

فضاپیمای ناسا روی مریخ فرود آمد

تنها چند دقیقه پس از رسیدن این خبر، ناسا دو تصویر اول مریخ نورد را دریافت کرد، این عکس‌ها توسط دوربین‌های خطر متصل به فضاپیما گرفته شده که تصاویری سیاه و سفید است. همچنین برای محافظت از این عکس‌ها با کاور‌هایی که به لنز‌های دوربین متصل شده‌اند، گرفته شده است. البته تصاویر بعدی از مریخ نورد بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

تصویر اول همچنین سایه دلهره آور مریخ نوردی است که روی سطح مریخ افتاده. همچنین عکس‌های جدید مأموریت استقامت به کارمندان این مأموریت کمک می‌کند تا دقیقاً در مکانی خاص فرود بیایند.

این تصاویر همان چیزی است که دانشمندان در این مأموریت می‌خواستند ببینند، چون سطح سنگی دهانه Jezero مریخ را نشان می‌دهد. دانشمندان ماموریت مکان را اینجا انتخاب کردند، زیرا آن‌ها معتقدند وقتی سیاره سرخ در آب پوشیده شده بود، این دهانه زمانی دریاچه‌ای بود و دلتای رودخانه‌ای رسوبات خود را در کف آن جای می‌داد.

فضاپیمای ناسا روی مریخ فرود آمد

دانشمندان امیدوارند با مطالعه این سنگ‌ها بتوانند زیستگاه گذشته این سیاره را بهتر بشناسند و جستجو برای یافتن رد زندگی در مریخ را اطلاع دهند.

در حالی که آژانس مأموریت‌های دیگری را نیز در مریخ انجام داده است، کاوشگر رباتیک ۲.۷ میلیارد دلاری به نام Perseverance مجموعه‌ای پیچیده از ابزار علمی را به همراه دارد که توانایی‌های پیشرفته‌ای را برای جستجوی زندگی فراتر از سیاره ما به ارمغان می‌آورد.

استقامت سومین بازدید کننده رباتیک از زمین بود که در این ماه به سیاره سرخ رسید. هفته گذشته دو فضاپیمای دیگر به نام Hope از امارات متحده عربی و Tianwen-۱ از چین وارد مدار مریخ شدند.
ناسا و آژانس فضایی اروپا فکر می‌کنند؛ زمان آن رسیده است که می‌توانند خاک مریخ را به زمین بفرستند. آن‌ها می‌خواهند خاک و سنگ‌های مریخ را با یک فضاپیما به زمین بفرستند.

یکی از وظایف کلیدی Perseverance حفاری حداکثر ۳۹ هسته سنگی است. هر نمونه از سنگ و خاک، با وزن حدود نیم اونس، در یک لوله فلزی فوق العاده تمیز به اندازه سیگار بسته می‌شود و طبق برنامه‌های فعلی، نمونه‌ها در سرما منتظر می‌مانند تا مریخ نورد مطالعات خود را در مورد دهانه Jezero تکمیل کند.

طی دهه‌های گذشته، ناسا موفق به انجام ۸ مورد موفق از ۹ تلاش فرود در مریخ شده است که تنها شکست ناسا Mars Polar Lander در سال ۱۹۹۹ بود.

تعداد بازدید : 39
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون